Bugun...


Zeytinburnu Belediyesi Babanzâde Ahmet Naim’i yâd edecek

facebook-paylas
Tarih: 25-12-2014 12:57
         
Zeytinburnu Belediyesi Babanzâde Ahmet Naim’i yâd edecek

Osmanlı’nın son döneminde yaşamış mütefekkir ve ilim adamı Babanzâde Ahmet Naim, Zeytinburnu Belediyesi’nin Prof. Dr. İsmail Kara yönetiminde düzenlediği  “Vefatının 80. Yılında Bir İlim ve Fikir Adamının Dünyası” paneliyle yâd edilecek.

 

Mehmed Akif ve bazı İslâm alimlerini eleştiren Dr. Rıza Tevfik’in davranışları üzerine "Tevfik Fikret’e Dair" adlı eserini kaleme alan, İslamiyet’in ırkçılığı men ettiğine dair yazdığı eseri "İslamda Dava-yı Kavmiyet" ile ırkçılıkla mücadele eden; Sırat-ı Müstakim ve Sebil'ül Reşad olmak üzere muhtelif dergilerde birçok makalesi yayımlanan Babanzâde Ahmet Naim’in "Sahih-i Buhari Muhtasarı Tecrid-i Sarih  Tercemesi"  ise Cumhuriyetin ilanından sonra basılan ilk hadis kitabı olma özelliği taşıyor.

 

28 Aralık Pazar günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde saat 14.00’da başlayacak programda, Prof. Dr. İsmail KARA, Doç. Dr. M. Cüneyt Kaya, Doç. Dr. Halit Özkan, Yard. Doç. Dr. Ali Benli konuşmacı olarak yer alacaklar.

 

Zeytinburnu Belediyesi'nin yayımladığı Babanzâde kitapçığı hediye

 

Pazar günü gerçekleşecek programa katılan dinleyiciler, Babanzâde Ahmet Naim’in şahsiyeti;  fikir  dünyası  ve eserleri hakkında bilgi sahibi olmanın yanı sıra; Zeytinburnu Belediyesi’nin takdim edeceği kitaplarla  kütüphanelerini genişletecekler. Programda hediye edilecek kitaplar şöyle:

 

Zeytinburnu Belediyesi’nin kitapçık olarak yayımladığı ve Prof. Dr. İsmail Kara’nın hazırladığı “Rüsûh ve İstikamet Sahibi Bir Zat-Babanzâde Ahmet Naim Bey

Prof. Dr. İsmail Kara’nın Dergâh Yayınları'ndan çıkan ve Babanzade'nin hayatını, felsefe çalışmalarını ele alan “Bir Felsefe Dili Kurmak-Modern Felsefe ve Bilim Terimlerinin Türkiye'ye Girişi”

Doç. Dr. M. Cüneyt Kaya’nın hazırladığı ve Klasik Yayınları’ndan bu hafta çıkan “Babanzâde Ahmed Naim, Felsefe Makaleleri

 

 İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI