Bugun...


Zana'nın yemini geçersiz sayıldı...

facebook-paylas
Tarih: 17-11-2015 16:42
         
Zana'nın yemini geçersiz sayıldı...

TBMM'de, 26. Yasama Dönemi başladı. HDP'li vekil Leyla Zana yemin için kürsüye çıktığında ise ufak bir kriz yaşandı. Leyla Zana önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olduğu tarafa bakarak ''Biji aşiti'' (Yaşasın barış) dedi.
Daha sonra yemin eden Zana, yeminin sonunda, ''Büyük Türk milleti'' yerine ''büyük Türkiye milleti'' dedi. TBMM'yi yöneten Baykal ise milletvekillerinin yemini kendi düşüncelerine göre değiştiremeyeceğini söyledi, Zana'yı tekrar yemin etmeye çağırdı ama Zana kürsüye geri dönmedi. Danışmanları Leyla Zana'nın bugün kürsüye tekrar çıkmayacağı bilgisini iletti.. 

Leyla Zana 24 yıl önce de yemin töreninde yeminine Kürçe sözler ekleyerek kriz çıkmasına yolaçmıştı..

Ağrı Milletvekili Leyla Zana yemine “Biji Aşiti” (Kürtçe yaşasın barış) diyerek başladı. Yemininde “Büyük Türkiye Milleti üzerine and içerim” ifadelerini kullandı. Meclis Başkanı Deniz Baykal, Zana’yı tekrar kürsüye çağırdı ve yeminini tekrar etmesini istedi.
 
YEMİN EDEMEDİ
 
Deniz Baykal, “yemin metninin aynen okunması gerekiyor, bunu bilgilerinize arz ediyorum. Zana uygun görürse eğer gelip yemin metnini aynen okumalıdır. Eğer gelmiyorlarsa devam ediyoruz yemin etmeye” diyerek Zana’nın ardından yemin edecek ismi kürsüye çağırdı. Leyla Zana, Deniz Baykal’ın çağrısını dinlemeyerek TBMM Genel Kurulu’nu terk etti. Yemini kabul edilmediği ve Baykal’ın ‘yemini tekrarlama’ çağrısını yerine getirmeyen Leyla Zana milletvekilliği gerçekleşmemiş oldu.

MİLLETVEKİLLERİNİN YEMİN METNİ:


"Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim.

24 YIL ÖNCE DE KRİZ ÇIKARTMIŞTI
 
1991'de, Meclis'in 19. Yasama Dönemi için yapılan yemin töreninde Türkçe başladığı yemini Kürtçe olarak "Bu yemini Türk ve Kürt halklarının kardeşliği adına ediyorum" cümlesiyle devam ettirerek, Türk siyasi tarihine Meclis'te yarattığı 'Kürtçe yemin krizi'yle kazınan HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana, 24 yıl sonra; bugün TBMM kürsüsünde ikinci kez kriz çıkartmış oldu..
TBMM, 1 Kasım Pazar günü yapılan milletvekili genel seçiminin ardından yeni bir mesai takvimine girdi. Mazbatasını alan milletvekilleri, Meclis'e gelerek kayıt işlemlerini tamamladı. TBMM Genel Kurulu, kesin seçim sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 12 Kasım'da açıklanmasının ardından bugün saat 15.00'da toplandı.
 

GENEL KURUL BAYKAL BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI
 
Deniz Baykal görevi TBMM Başkanı İsmet Yılmaz'dan devraldı. Genel Kurul öncesi, Baykal ve geçici Başkanlık Divanı üyeleri, saat 14.00'da TBMM Atatürk Anıtı'na çelenk koydu.
 
BAYKAL, CHP'NİN ÖNERİSİNİ REDDETTİ
 
Vekiller yemin etmeden önce CHP'li Sezgin Tanrıkulu söz aldı.Tanrıkulu, yaşanan terör saldırısı nedeniyle Paris için saygı duruşunda bulunulmasını istedi. Ancak Deniz Baykal, Meclis'in henüz açılmadığını söyleyerek bu teklifi reddetti.
 
Deniz Baykal, milletvekillerinin yemin ettiği sırada Atatürk için saygı duruşunda bulunmak üzere ayağa kalkmaya çağırdı. Bunun üzerine vekiller ayağa kalkarak Atatürk için saygı duruşunda bulundu.
 
VEKİLLER YEMİN EDİYOR
 
25. Dönem'de olduğu gibi 77 yaşındaki TBMM'nin en yaşlı üyesi sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal başkanlığında toplanan Genel Kurul'da milletvekilleri, seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabe sırasına göre ant içmeye başladı. 
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI