Bugun...


Yürüyüşe Müslümanlardan Büyük İlgi
Charlie Hebdo’ya düzenlenen kanlı saldırıya tepki olarak düzenlenen yürüyüşe Müslümanlar büyük ilgi gösterdi. Yürüyüşte Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi din adamları barış mesajı verdi.

facebook-paylas
Tarih: 12-01-2015 19:04
         
Yürüyüşe Müslümanlardan Büyük İlgi

Dünya, üç gün boyunca terör kâbusu yaşayan Paris’ten şiddete ve nefrete karşı ortak duruş sergiledi. 50’nin üzerinde dünya liderinin de hazır bulunduğu Paris’teki tarihî yürüyüşte farklı etnik ve dinden 1,5 milyon insan, ötekileştirme yerine güçlü bir birlik mesajı verdi.

Mizah dergisi Charlie Hebdo’ya çarşamba günü yapılan kanlı saldırıyla birlikte korku dolu üç gün geçiren Fransa dün tarihî günlerinden birini yaşadı. Dergi saldırısıyla koordineli iki ayrı olayda ölen 17 kurban, 56’sı dünya lideri olmak üzere 60 ülkeden hükümet temsilcisinin katıldığı birlik yürüyüşüyle anıldı. Ülke çapında düzenlenen Fransa tarihinin en büyük protesto gösterisine 3,7 milyon kişi katıldı. Paris’in sembollerinden Cumhuriyet Meydanı’ndan Millet Meydanı’na yapılan yürüyüşe bir buçuk milyonu aşkın kişi katıldı. Tüm dünyada infial uyandıran Charlie Hebdo saldırısı kınanırken, teröre karşı dayanışma mesajı verildi.

Gösteriye Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile birlikte Avrupa ülkelerinin devlet ya da hükümet başkanları iştirak etti. Fransa’daki Müslümanların da destek verdiği yürüyüşte İslam dünyasından da üst düzey katılım oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün Kralı II. Abdullah, Tunus Başbakanı Mehdi Cuma ve Nijer Devlet Başkanı Mahamadou Issoufou, destek için Paris’teydi. Liderlerle bir araya gelen Fransa Devlet Başkanı Hollande bu dayanışma tablosu için, “Paris bugün dünyanın başkenti” ifadelerini kullandı. Fransa Başbakanı Manuel Valls de yürüyüşü, “Tarih kitaplarına yazılacak eşi-benzeri görülmemiş bir gösteri.” olarak niteledi.

OLAĞANÜSTÜ GÜVENLİK TEDBİRLERİ

Dünya liderlerinin katıldığı Paris’teki ‘Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü’ sırasında Fransız güvenlik güçleri, muhtemel saldırılara karşı olağanüstü tedbirler aldı. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp Millet Meydanı’nda son bulan yürüyüşün güvenliği için 2 bin 300 polis ile bin 300 asker görevlendirildi. Çok sayıda sivil polis de halkın arasına karışırken güzergah boyunca yüksek binalara keskin nişancılar yerleştirildi.

Hollande’dan müslüman polisin ailesine ziyaret

Cumhurbaşkanı Hollande, gösterinin ardından saldırıda hayatını kaybeden Müslüman polis Ahmed Merabet’in ailesini ziyaret etti. Hollande ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu akşam saatlerinde Paris Büyük Sinagogu’nda market saldırısında hayatını kaybedenler için düzenlenen törene katıldı. Zaman'ın haberine göre, tarihî yürüyüşte Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi din adamları birlikte yürüyerek radikal gruplara karşı barış mesajı verdi. Protestoya ülkede nüfusları beş milyonu aşan Müslümanlar büyük ilgi gösterdi. Dün Paris’in yanı sıra Fransa’nın 50’ye yakın şehrinde terör karşıtı protestolar düzenlendi. 20’den fazla dünya başkentinde de terör karşıtı yürüyüşler yapıldı.

Saldırıdan önce video kaydı hazırlamış

Paris'te bir Koşer marketini basarak müşterileri rehin alan Amedy Coulibaly'nin Charlie Hebdo saldırısından günler önce kaydettiği bir videosu ortaya çıktı. Silahla ve IŞİD amblemi önünde konuşma yapan Coulibaly, Charlie Hebdo'nun ertesi gün saldırıya uğrayacağını söylüyor. Konuşmasına Fransızca başlayan ve bozuk bir Arapçayla devam eden saldırgan, başkalarını da benzer saldırılar gerçekleştirmeye çağırıyor. Fransız RTL radyosu da rehine krizi esnasında medyaya konuşan ancak telefonu tam kapatamayan saldırganın rehinelerle olan konuşmalarını yayınladı. Kayıtta Coulibaly'nin, meşru göstermeye çalıştığı saldırısına sebep olarak Fransa'nın sokakta burka giyilmesini yasaklamasıyla Mali ve Irak'taki operasyonlarını gösterdi.

Hakaret karikatürlerini basan Alman gazetesine saldırı

Charlie Hebdo Dergisi’ne yönelik gerçekleştirilen saldırıya tepki olarak derginin yayımladığı hakaret karikatürlerini basan Alman Hamburger Morgenpost gazetesinin binasına önceki gece kundaklama girişiminde bulunuldu. Gazetenin depo çalışanlarının ifadelerine göre, saat 02.20 sularında meydana gelen saldırıda, gazetenin camları kırılarak, yakılmak istendi. Olayla ilgili şüphelenilen iki kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Saldırıda yaralanan olmadı.

Zaman
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI