Bugun...


Yunanistan'da Syriza kazandı
Son sekiz ayda bir seçim ve bir referandumun ardından Yunanistan'da halk yeniden sandık başına gitti. Alexis Tsipras'ın liderliğindeki Syriza, yüzde 35 oyla seçimden zaferle çıkmayı garantiledi.

facebook-paylas
Tarih: 21-09-2015 00:01
         
Yunanistan'da Syriza kazandı

Yaklaşık 9,8 milyon Yunan seçmen, parlamentoyu oluşturacak 300 milletvekilini belirlemek sandık başına gitti. İlk sonuçlara göre Syriza önde. Oyların yüzde 50'si sayıldı. Syriza sayılan oyların yüzde 35,54’ünü aldı. Yeni Demokrasi Partisi ise oyların yüzde 28,07'sine sahip.

Syriza lideri Alexis Tspiras, seçim sonucunun kendilerine dört yıl boyunca Yunanistan’ı yönetmek için yetki verdiğini söyledi. Atina’da destekçilerine konuşan Tsipras, “Bugün Avrupa’da Yunanistan ve Yunan halkı direniş ve haysiyetin karşılığı olarak görülüyor. Bu mücadeleyi birlikte dört yıl daha sürdüreceğiz. Önümüzde zorluklar var. Ancak sağlam zeminde duruyoruz. Mücadelemizi sihirle değil, sıkı çalışmayla sergileyeceğiz” dedi. 

Tsipras, daha önce koalisyon kurdukları sağcı ANEL partisiyle koalisyonu devam ettirmeyi düşündüklerini söyledi. “7 ay önce başlattığımız mücadeleyi birlikte devam ettireceğiz” diye konuştu. ANEL lideri Panos Kammenos da konuşma için kürsüye çıkan Tsipras’ı kutladı. 

Bu oranlarla Syriza, Yunan Parlamentosu’ndaki 300 sandalyeden 145’ini alıyor. Yeni Demokrasi ise 75 oyda kalıyor. Yunanistan'da bir partinin tek başına iktidar olabilmesi için parlamentodaki 300 sandalyeden 151'ini kazanması gerekiyor. Bu da partilerin, oyların en az yüzde 40’ını alması gerektiği anlamına geliyor.

Seçmenlerin yüzde 55,4'ü sandıklara giderek oy kullandı. Bir önceki seçimde bu oran yüzde 63,6’ydı.

Son 8 ayda bir erken seçim ve bir referandumun ardından yapılan bu seçim, uzun süredir ekonomik krizle mücadele eden ülkenin geleceği açısından da kritik öneme sahip. Seçimlere katılan 19 partiden 7'sinin yüzde 3’lük seçim barajını aşarak Meclis'e gireceği tahmin ediliyor.

Zorunlu oy kullanma sisteminin yürürlükte olduğu Yunanistan'da, 18 yaşını doldurmuş olanların seçme, 21 yaşını dolduranların ise seçilme hakkı bulunuyor. Listelerdeki milletvekili adaylarının en az 3'te 1'inin kadın olması gerekiyor. Yunanistan’ın yurt dışında yaşayan vatandaşlarının oy vermesini sağlamaya yönelik düzenlemesi ise bulunmuyor.

'Bu seçim olmasaydı iyiydi'

Reuters'a konuşan Atinalı seçmen Yannis Partidas, ''Bu seçimleri yapmasalardı iyiydi. Aynı yıl içinde bir seçim daha yapmak insanlar için oldukça zor. Ama vatandaş olarak görevimi yapacağım'' dedi. 

Kalimos'taki taksi şoförü Manolis ise oy kullanmayacağını söylerken, politikacılardan umudunu kestiğini belirtip ''Hepsi aynı'' yorumunu yaptı. 
Kaynak: Al Jazeera

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI