Bugun...


Yoğurttaki gizli tehlikeye dikkat!

facebook-paylas
Tarih: 23-04-2016 22:33
         
Yoğurttaki gizli tehlikeye dikkat!

Hemen hemen her sofrada yer alan yoğurtla ilgili çok önemli uyarı geldi. Bizim faydalı diye yediğimiz yoğurttaki asıl tehlikeyi Çapa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Dizdar açıkladı. Çapa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yavuz Dizdar, endüstriyel yoğurdun yoğurt olmadığını ve son dönemde artan kanser vakalarında bunun etkisinin ilk sırada olduğunu söyledi. Kanser hastalığı her geçen gün artıyor. Etrafımızda her gün birisine kanser teşhisi konulduğunu duyuyoruz. Uzmanlar, kanserdeki bu kadar yoğun bir artışı yalnızca sigara ile alkolle ve obezite ile açıklamanın mümkün olmadığını düşünüyor.

Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi öğretim üyesi Dr. Yavuz Dizdar bu kadar çok hasta ortaya çıkmasını herkesin maruz kaldığı bir etmenle olabileceği görüşünde. Beslenme açısından da birbirinden çok farklı sosyal statüdeki insanlarda da kanserin görüldüğüne dikkat çeken Dizdar, "şunları hayatınızdan çıkarın diyebileceğiniz neler var" sorusuna şu cevabı verdi: "Biz bilim adamları olarak geçtiğimiz yıllarda bunu çok tartıştık. Birinci sırada olan yoğurt hala ilk sıradaki yerini koruyor. Bizim ülkemizde yoğurt, diğer ülkelere göre açık ara daha çok tüketilen bir üründür. Yoğurt, beslenmeden öte insan vücudunun dengesinin korunması açısından da çok önemlidir."

Bu sözleri ifade eden Yavuz Dizdar, bir noktanın altını çiziyor. "Ama işlemden geçmemiş, endüstriyel yoğurt olmamalı" diyor. Dizdar, endüstriyel yoğurttan niçin uzak durulması gerektiğini de şöyle anlayor: "Çünkü endüstriyel yoğurt, yapay bir ürün. Ekşimiyor, dolapta bekleyen yoğurdu haftalar boyunca üstten yemeye devam etseniz bir şey olmuyor. Bunu ben defalarca test etmiş biri olarak biliyorum. Biraz dikkat eden herkesin de bildiğini düşünüyorum.

Bir ürün bu kadar çok tüketiliyorsa, bu kadar derin bir değişime gitti ise sorun var demektir. Bir gıdanın bozulma biçiminin dönüşmüş olması, ekşimenin ötesinde küflenmeyi bile atlıyor olması içerikte çok fazla değişiklik yapıldığını gösterir. Kimse kusura bakmasın. Bunlar yoğurt değiller. " Ana fermente ürünün yoğurt olduğunu hatırlatan Dizdar, maalesef Türkiye'de olmazsa olmazın başında yoğurt ve ayranın geldiğini hatırlatıyor.

HER ŞEY SON 10 YILDA DEĞİŞTİ Türkiye'de yoğurdun bir 10-15 yıl önce kesinlikle böyle olmadığını hatırlatan Dizdar, bu yeni yoğurt yönteminin bilinçli bir şekilde Türkiye'ye dayatıldığını söyledi. Dizdar, bu güçlerin, yoğurda ilişkin Türkiye'deki yasal tebliğleri bile değiştirdiğini ifade etti. Kendisinin bu konuda eleştirileri gündeme getirdiğinde bazı endüstriyel yoğurt üreticilerinin, "Hocam size bozulmayan yoğurt verdik daha ne istiyorsunuz" diyenlerin olduğunu dile getirdi.

Dizdar, "Peki hayatımızdan her şeyi ile yoğurdu çıkarmalı mıyız?" sorusuna da kesin bir cevap veriyor. "Kesinlikle hayatımızdan çıkarmamalıyız. Tam tersine mümkün olduğu kadar daha çok yer açmalıyız. Ama, endüstriyel yoğurdu bırakıp yoğurdu evde yapmalıyız" diyor.

Satın alırken yoğurt kaplarındaki sayılara dikkat edin ! Artık yoğurt kaplarının kimyasal yapısı, içindeki yoğurdun niteliğinden daha önemli hale geldi ! Bu nedenle yoğurt kabının nasıl bir kimyasaldan yapıldığını öğrenmek için, kabın altına ya da yanına konan geri dönüşüm işareti içinde yazılı sayı ve harflere dikkat etmek gerekiyor. Üçgen içinde yazılı sayı ve harflerin önemli anlamları var.

Bazı yoğurtların, maalesef çok tehlikeli plastik kaplara konduğunu biliyoruz. Hatta seçkin yoğurt firmaları bile bunu yapıyor. Öyle ki farklı semtlerdeki marketlere, farklı kaplarla yoğurt servisi yaptıklarını söyleyebilirim. Yani ucuz ürün satan marketlere yoğurdu adi plastik kaplarla, lüks semtlerdeki marketlere ise kaliteli plastik kaplarla servis ettiklerini, sektörde çalışanlar bile itiraf eder oldu! Bu yüzden satın aldığınız yoğurt kaplarına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü tüketicilerinin titiz olduğu bilinen semtler dışında, kötü kaplarda yoğurt satmanın yaygın olduğu da biliniyor. Böyle bir ayırımın yapılıyor olması ise, insanın içini burkmuyor değil.

Bazı yoğurtların, maalesef çok tehlikeli plastik kaplara konduğunu biliyoruz. Hatta seçkin yoğurt firmaları bile bunu yapıyor. Öyle ki farklı semtlerdeki marketlere, farklı kaplarla yoğurt servisi yaptıklarını söyleyebilirim. Yani ucuz ürün satan marketlere yoğurdu adi plastik kaplarla, lüks semtlerdeki marketlere ise kaliteli plastik kaplarla servis ettiklerini, sektörde çalışanlar bile itiraf eder oldu! Bu yüzden satın aldığınız yoğurt kaplarına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü tüketicilerinin titiz olduğu bilinen semtler dışında, kötü kaplarda yoğurt satmanın yaygın olduğu da biliniyor. Böyle bir ayırımın yapılıyor olması ise, insanın içini burkmuyor değil.

Tüketiciler şikayetlerini Dr. Ömer Deveci’ye “Bir sağlık uzmanının uyarısı üzerine aldığım yoğurdun kabının altındaki işaretleri inceledim. Hepsinin bir anlamı varmış. Benim yoğurt kabımda üçgen içinde rakam yoktu. Normalde numarasız kapları almamaya dikkat ederim ama bugün aceleyle aldığım bir yoğurtta herhangi bir sayı yoktu. Sağlıklı plastik olması açısından bu işaretin içinde 5 rakamı yazmalıymış. Mesajımı okuduğunuzda, tercihiniz olan markanın kabının altına bir bakmanızı öneririm.” şeklinde dile getirerek uyardılar.

NELERE DİKKAT ETMELİ ?
“Plastik türünün sağlığa zararlı olup olmadığını anlamak için numarasına bakın” diyen Şikayetvar Yöneticisi Dr. Ömer Deveci, nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında şu uyarılarda bulundu: “Tüketicilerin ve uzmanların plastik ürünlerin gıdada kullanımı hakkında verdikleri bilgiler gerçekten çok çarpıcı. Plastikler türlerine göre 1’den başlayarak 7’ye kadar numaralandırılıyor. Özellikle herhangi bir plastik ürün ile sunulan gıdayı alırken ilk işiniz altında bulunan numarayı kontrol etmek olmalı. Bağımsız ya da etrafında oklar olan bir üçgen içinde bu numarayı göreceksiniz. Eğer numara varsa kolay ama yoksa aman dikkat! Yoğurt kaplarında üçgen içinde 5 rakamı vardır. 5 rakamı poliproplendir ve zararsızdır. 5 rakamı şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında vardır. Zararsızdır. 3, 6 ve 7 no`lu plastiklerden uzak durulmalı. Bunlar zararlıdır. Yoğurt alırken kullandığı plastiğe göre tercihinizi yapın.”

NASIL ANLIYORUZ ?
Yoğurt kabının altına veya yanına baktığınız zaman bir üçgen göreceksiniz. Üç oktan oluşan bir üçgen. Bu geri dönüşüm işaretidir. O üçgenin içinde bir sayı yazar. Bu sayı imal edilen plastiğin cinsini ifade eder. Şimdi gelelim içine yiyecek ve başka şeyler konulan plastik kaplardaki numaraların ne anlama geldiğine. Hangi numara, hangi üründe kullanılıyor? Hangileri zararlı, hangileri değil?

İşte evde,iş yerinde yada dışarıda kullanılan plastikleri ayırmanız için üçgen içindeki numaralar hakkında bilmeniz gerekenler:

01 Sayısının anlamı : Polietilen Tereftelat. PET veya PETE Evsel atıklar içinde en büyük paya sahip olan PET bazı soda, meyve suyu, su ve yağ şişeleri, şampuan şişeleri, çöp torbaları, şeffaf ve kapaklı market kapları ile çeşitli yiyecek ambalajlarının yapımında kullanılmaktadır. Bunlar her zaman tek kullanımlık olup kesinlikle tekrardan kullanılmamalıdır. Antimon ve fitalat sızdırabilirler. Geri dönüşüm oranı %23tür. Eğer pet şişe kullanıyorsanız lütfen tekrar tekrar doldurup kullanmayın, ilk kullanım sonunda çöpe atın.

 

02 Sayısının anlamı : Yüksek Yoğunluklu Polietilen PEHD Deterjan kutuları, süt şişeleri, market poşetlerinde kullanılır. Geri dönüşüm oranı %30′dur. Kullanımı nispeten daha güvenlidir.

 

 

 

 

03 Sayısının anlamı : Polivinil Klorür PVC Plastik borular, bahçe hortumları, duş perdeleri, bazı çocuk oyuncakları, temizlik malzemelerinin ambalajları, çoğu streç filmde kullanılır. Gıda malzemeleri ile temas etmemesi gerekmektedir. Diğer adı da zehirli plastiktir. Çok sayıda zararlı toksin barındırır. Kurşun, fitalat gibi kimyasalları sızdırabilir.
 
 
 
 
 
4 Sayısının anlamı : Düşük Yoğunluklu Polietilen PELD Bazı plastik poşetlerde, dondurulmuş yiyecek ambalajlarında, bazı şişelerde kullanılır. Bu da nispeten kullanımı daha güvenli olan plastiklerdendir.
 
 
 
 
 
 
 
5 Sayısının anlamı : Polipropilen PP İlaç kutularında, mikrodalgaya girebilen yemek saklama kutularında, bazı yoğurt kaplarında, ilaç ambalajlarında, peynir, margarin kaplarında kullanılan en düşük yoğunluğa sahip dolayısıyla ısıya ve eskimeye karşı dayanıklı bir plastiktir. Kullanımı daha güvenli sayılmaktadır.
 
 
 
 
 
6 Sayısının anlamı : Polistiren PS Plastik çatal-kaşıklarda, cd kapaklarında, yumurta kaplarında, köpük bardaklarda kullanılmaktadır ve geri dönüşümü çok zordur. Kullanımının sınırlandırılması çevre adına önemlidir. Östrojenik alkilfenol ve sitren sızdırabilir.
 
 
 
 
 
 
7 Sayısının anlamı : Diğer Yukarıdaki sınıflandırmalara ait olmayan diğer plastiklerin genel numarasıdır. Eğer plastiğin üzerinde bir numara bulunmuyorsa 7 numara olarak kabul edilir. Polikarbonat -ki anneleri çok yakından ilgilendiren BPA yani Bisfenol-A işte tam da bu ürünlerde karşımıza çıkıyor, akrilik veya başka bir maddeden yapılmış olabilir.
 
Su damacanalarında, bazı yiyecek kaplarında kullanılır. Fakat aynı zamanda son dönemlerde karşımıza çıkmaya başlayan mısırdan, patatesten, bitkisel yağlardan üretilen bioplastikler de başka bir sınıflandırmaya girmedikleri için 7 numara olarak anılmaktalar. Bazılarında numaranın yanında “compostable” ibaresi de görülebilir.
 

loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI