Bugun...


Yılkı atları kısırlaştırılıyor
Manisa Spil Dağı’nın sembolü yılkı atlarının sayısının artması üzerine kontrol altına almak isteyen Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü, kısırlaştırma kararı aldı.

facebook-paylas
Tarih: 29-11-2014 23:11
         
Yılkı atları kısırlaştırılıyor

Spil Dağı’nın sembollerinden yılkı atlarının 2010 yılında 300’lerde olan sayısı 2014 yılında 700’e ulaştı. Bunun üzerine Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü, yılkı atlarının sayısını kontrol altında tutmak için kısırlaştırma kararı aldı.
Spil Dağı’nın yılkı atlarıyla ünlü olduğunu kaydeden Doğa Koruma Milli Parklar 4’üncü Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, atlarının aile şeklinde yaşadığını ve zaman zaman kendi aralarında mücadele ettiklerini söyledi. Mücadeleyi kaybeden atların alandan kovulduğunu kaydeden Bayrak, “Yılkı atları arasında da bir savaş var. Güçsüz olan bu savaşı kaybediyor. Alandan kovulan atlar belirli zamanlarda şehre inebiliyor” dedi.

‘Milli parkın alanı kısıtlı’
Spil Dağı’ndaki yılkı atlarının sayısının çok fazla artmasını istemediklerini kaydeden Bayrak şöyle konuştu: “Kısırlaştırmanın nasıl yapılacağını araştırıyoruz. Çoğaltmak istemiyoruz. Çünkü milli parkın alanı kısıtlı. 6 bin 694 hektarlık bir alan var. Her alanın bir taşıma kapasitesi var. Hayvanları kontrol altına alıp kısırlaştırma yöntemine gideceğiz. Üremenin kontrol altında tutulması planlanıyor. Sayının çok artmaması gerekiyor.”

 

 
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI