Bugun...


Yeni Macbook Tanıtıldı.

facebook-paylas
Tarih: 09-03-2015 21:30
         
Yeni Macbook Tanıtıldı.

Apple, bu akşam düzenlediği etkinlikte yeni Macbook'un tüm detaylarını ortaya çıkardı.

Belki de son ayların Apple tarafında en çok beklenen, merak edilen ve dedikodusu dönen cihazı yeni Macbook oldu. Gerek inceliği, gerek fansız yapısı, gerekse de özellikleriyle sürekli hakkında dedikoduluların yapıldığı yeni Macbook nihayet tanıtıldı.

Yeni Macbook'un tasarımıyla konuya giriş yaparsak ilk söylememiz gereken cümle"işte karşımızda gelmiş geçmiş en ince ve en hafif Mac" olacaktır. Yalnızca 13.1mmkalınlığa sahip yeni Macbook, Macbook Air'dan bile %24 daha ince. Tabii bu durum cihazın bileşenlerine de yansımış durumda. Örnek vermek gerekirse bu ince tasarım beraberinde klavyeyi de baştan tasarlama mecburiyeti doğurmuş. Tuş bazında tek parça montajlanan "Butterfly" anahtar sistemine geçen Apple, klasik makaslı tuş sistemine göre 4 kata kadar daha stabil kullanım elde ederken aynı zamanda %40civarında daha inceltmeyi başarmış. Ayrıca kazanılan yer doğrultusunda her tuş için ayrı ayrı arka plan ışığı yerleştirilebilmiş.

Klavyeyle birlikte yeni trackpad de bir diğer detay durumunda. Apple yeni tasarım trackpadinde artık fiziksel menteşeli tıklama sisteminden basınç sensörlü sisteme geçmiş. Apple'ın "Force Touch" adını verdiği yeni trackpad'in altında bulunan 4 adet basınç sensörü ve bir elektromıktanıs ile, kullanıcısının o anki baskısını takip ederek en küçük tıklamadan, güçlü basımlara kadar anında yanıt verebiliyor. Ayrıca yeni Macbook'da işletim sistemi bu tıklamaların hassasiyetine göre tepki verebilecek. Örneğin bir video izlerken ileri sardırmak istediğinizde trackpade ne kadar çok baskı uygularsanız o kadar hızlı ileri saracak.

Cihazın ekranı ise 12 inç Retina 2304x1440p görüntü özelliklerine sahip. 0.88mmkalınlığa sahip panel %30'a varan miktarlarda daha az enerji harcıyor. Ekranın en-boy oranı ise 16:10

Apple, yeni Macbook'da kullandığı anakartı da oldukça küçültmeyi başarmış. Üzerindeki bileşenlerle tamamen tümleşik yapıda olan anakartın boyutları ise 11 inçlik Macbook Air'ınkine göre tam %67 daha ufak. Intel Core-M işlemciler kullanan yeni Macbook'da ayrıca tümleşik Intel HD Graphics görüntü birimi bulunuyor. Cihaz 8GB RAM'e ve 256GB SSD depolamaya sahip.

Anakartın küçük olması sayesinde ise cihazın kasa içerisine daha fazla batarya ünitesi koymayı da başarmışlar. Katmanlı LiPoly bataryaların bulunduğu cihazın kullanım süresi ise wireless üzerinden tarayıcıda gezinirken 9 saat, medya oynatırken ise 10 saat olarak açıklandı.

VGA, HDMI, DisplayPort, USB 3.0 ve Güç girişlerini USB-C üzerinden veren Macbook'da Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11ac ve dual stream bağlantı arayüzleri bulunuyor. Gümüş, Uzay Grisi ve Altın renk seçeneklerine sahip yeni Macbook'un10 Nisan'da dağıtılmaya başlanacağı açıklandı. Açıklanan ABD giriş fiyatı ise 1.1 GHz çift çekirdek Intel Core-M işlemci, Intel HD Graphics 5300, 8GB RAM ve256GB SSD depolama özelliklerine sahip cihaz için 1299 Dolar.

Yeni Macbook'un yanı sıra Apple, Macbook Pro ve Air modellerinde de bir takım iyileştirmelere gitti. Artık yeni nesil Intel Broadwell işlemci ailesinden gücünü alacak olan her iki model için de, Macbook tanıtımında ortaya çıkan Force trackpad kullanılacak. Ayrıca her iki model de yeni işlemcilerle daha uzun batarya kullanım süresine sahip olacak. Apple tarafından yapılan açıklamaya göre güncellenen Macbook Air bugünden itibaren mağazalardaki yerini alacak.
Kaynak: herkesicinteknoloji.comloading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI