Bugun...
İDLİP te ARMAGEDDON, TÜRKİYE de DOLARGEDDON


Yrd.Doç.Dr.Nurhan Toğuç
nurhantoguc@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 06-09-2018 15:20
     

Bundan birkaç ay önce İngiltere, Esad ın kimyasal saldırıda bulunduğu iddiası ile Suriye ye roket saldırısı düzenlemişti. Kullanılan füzeler Lockheedmartin’in füzeleri idi. İngiliz Başbakanı Teresa May in eşi Philip May, saldırıdan önce Lockheed Martin’in %7 oranında hisse senedini 7 milyar Sterline satın alıyor.  Suriye saldırısı sonrası hisse fiyatları yükselince, May’in eşi çok ama çok ciddi bir kazanç elde ediyordu (Bkn TUZAK, 27 Nisan 2018 tarihli yazım)

Birkaç gün önce Rus dışişlerinden yapılan bir açıklama, İngiltere nin benzer bir komplo ile bu defa İngiliz Genel Kurmayına bağlı Olive isimli şirketinin, İdlip te yeni bir kimyasal saldırı hazırladığı ve  bu saldırıdan Esad ı sorumlu tutarak, Suriye ye yeni bir saldırı için ‘’bahane’’ olarak kullanacağı yönünde idi. Rusya bu açıklamanın ardından  İdlip e girdi. İdlip te durum bu defa farklı görünüyor. Rusya nın hedefi sadece IŞID ve örtülü El Kaide değil, aynı zamanda Amerika, İngiltere ve Fransa.  Yani İdlip’te durum Armegeddon a doğru evriliyor ve İngiltere bu senaryo da, Amerikan-Rus savaşı tetikçiliği yaparak başrol oynuyor..

Amerika nın İdlip te önce uçuşa yasak bölge, sonra da özerk/bağımsız Kürt bölgesinin sınırlarını çizmek, ikinci İsrail i kurmak için gideceğini biliyoruz.

Tam bu hassas noktada, Nisan dan bu yana Dolargeddon ile sınanan Türkiye, İdlip söz konusu olduğunda Amerikan safına geçmiş görünüyor. Bunu dışişleri bakanı Çavuşoğlu’nun Mike Pompeo ile yaptığı görüşmeden sonra yapılan ortak açıklamadan anlıyoruz. Çavuşoğlu Esad’ın İdlip’e yapacağı saldırının kabul edilemez olduğunu söyledi.  Ayrıca, dolardaki yükseliş şimdilik durdu. Burada Türkiye nin duruşu oldukça tuhaf. Türkiye bir yandan YPG teröristleri ile savaşırken, diğer yandan YPG yi destekleyen, bunun için Türkiye de ki üslerini kullanan ABD ile işbirliğine gidiyor.

İdlip bir ölçüde Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu nun kontrolünde ve bu kazanımını Rus destekli Esad saldırı ile kaybetmek istemiyor. Ancak, saldırı provakasyonu İngiltere den geliyor. Belli ki Türkiye ABD ile Rusya nın ortasında sıkışacak. Her iki ülke de Türkiye ye ekonomik olarak zarar verebilecek güç ve ticari bağlantıda. Bu durumda Türkiye nin bu süreçten zara almadan çıkması mümkün olabilecek mi?

Görünen odur ki  fazlası ile İngiliz aklının etkisinde kalıyoruz: Türkiye içeride artan dolar kuru ve artan gıda fiyatları ile sosyal patlamalara hazırlanırken, iç savaş senaryolarının ardı arkası kesilmez iken, dışarı da Türk askeri Suriye ve Yunan cephelerinde savaşa sürülürse, Amerikan dolarına ve Rus gazına bu kadar bağımlı iken, ülkeyi parçalanmaya sürüklediğimizin farkında mıyız?

Velev ki bu taktiksel bir strateji olsun, Hem ADB hem de Rusya tarafından güvensiz dış politika ile suçlanacak olan Türkiye, sonrasında İsrail ve Suudİ Arabistan a muhtaç edilebilir. Muhtaç olacağımız İsrail, Arzu Mevud fırsatını değerlendirmeyecek midir?

Unutulmamalıdır ki,  I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu'nu yenmek için Arap desteğine ihtiyaç duyan İngiltere, Araplara, Osmanlı İmparatorluğu'na karşı ayaklanmaları durumunda Osmanlı topraklarında bağımsızlık vaat ediyor, Ancak, aynı zamanda İngilizler, Fransa ve Rusya ile Osmanlı İmparatorluğu'nu bölmek için 'Sykes-Picot Anlaşması' nı yapıyor, diğer yandan ise Siyonistler ile üçüncü ve tamamen ayrı bir anlaşma yapıyordu. Birbiri ile çelişen bu üç anlaşmanın hepsi aynı zamanda yapılıyordu, yani birilerinin kandırılacağı açıktı. Öyle de oldu. Bedelini ise en ağır şekilde Türkler ödedi...

İnsan merak ediyor, Tarih hep tekerrür mü edecek, dün Osmanlı nın başına gelenlerin benzeri bugün Türkiye nin başına mı gelecek diye..Neredesin Devlet hafızası, Devlet aklı neredesin?  Lira yı neden hala Altına endekslemiyorsunuz? Merkez Bankası Altın rezervleri nerede? Hala İngiltere ye mi güveniyorsunuz? Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI