Bugun...
Atatürk’ten, Namık Kemal’in Şiirine Meclis Kürsüsünden Cevap


Yılmaz KOÇ
kocyilmazkoc@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 27-08-2018 17:39
     

30 Ağustos Zaferinin yıldönümü gelirken Gazi Mustafa Kemal’e ayrı bir yer ayırmak gerekmektedir. “Türk’ün, Anadolu’da varım” demesinin yegane sebeplerinden birisi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşında Türk milletine önderlik etmesiyle gerçekleşmiştir.

Samsun’a çıkı,ı, Sivas ve Erzurnum Kongreleri ve Ankara’da Büyük Millet Meclisinin açılışıyla başlayan Milli Mücadele ile birlikte Afyon’dan başlayan ve İzmir’de düşmanın denize dökülmesiyle sonuçlanan Büyük Taarruz, Türk milletinin Anadolu’ya hakimiyetinin tapusu niteliğindedir.

Mustafa Kemal Paşa ise bazen çephede ordunun başında iken, bazen de Mecliste mesai yapmaktadır. Mecliste bulunduğu günlerde Meclis Başkanı olarak Genel Kurulu yönetirken hatipliğini de ortaya koymaktadır. Mustafa Kemal Paşa savaş alanına çıktığında tam bir savaşçı, Meclis kürsüsünde ise tam bir hatiptir.

Mustafa Kemal Paşa, 13 Ocak 1921 tarihinde yapılan Büyük Millet Meclisinin bir oturumunda, Milletvekillerine ve Türk halkına ünlü şair Namık Kemal’in şiiriyle şöyle seslenmiştir.

Atatürk Namık Kemal bir şiirinde atıf yaparak,

“Vatanın bağrına düşman dayadı hançerini,

Yokmudur kurtaracak bahtı kare maderini,  demiştir.

Daha sonra ise, işte ben de bu kürsüden, bu Meclisin Başkanı sıfatıyla, Heyetinizi teşkil eden bütün milletvekilleri namına ve bütün millet namına diyorum ki;

Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini

Bulunur kurtaracak bahtı kare maderini.[1]

Büyük kurtarıcı, Meclis kürsüsünden, Namık Kemal’in, memleketin düşman işgaliyle inlediğini, bir kurtarıcının çıkarak memleketi bu kara günlerden kurtulmasını istediğini dile getirmiştir. Mustafa Kemal Paşa, Namık Kemal’e verdiği cevapta ise ne olursa olsun, memleket düşman işgalinde bile olsa, bu milletin içinden bir kurtarıcı çıkaracağını söyledmiştir.

Bu konuşma Milletvekilleri tarafından sürekli alkışlarla karşılanmış, Gazi bu konuşmasıyla, bütün zorluklara rağmen bu vatanı kurtaracak bir kuvvetin artık ortaya çıktığını belirtmiştir.

Mustafa Kemal Paşa, bu konuşmayı yaparken İtilaf devletleri yurdun dört bir yanını işgal etmişlerdi. Yalnız İşgal devletleri şunu gözden kaçırmışlardı. Asırlardır devlet kurmaya ve yönetmeye alışık olan Türk Milleti, bir avuç vatan toprağına hapsedilemeyecektir.

Asırlardır üç kıtada savaşmış Anadolu erleri, artık kendi vatanını Anadolu’yu savunacaktı. Bu direnişi yapmak için de kendisine yeni bir lider buluyordu. Yukarıdaki konuşmasında Mustafa Kemal Paşa, Namık Kemal’in şiirine verdiği cevapta işte bunu anlatmaya çalıştı[2].

 

 

 

[1] TBMM ZC, D: 1, C: 7, B: 133, s: 285

[2] TBMM ZÇ, D: 1, C; 7, B: 133, s.285.Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI