Bugun...
Yargısı "Bağımsız" Civcivler!..


Şükrü ALNIAÇIK
 
 
facebook-paylas
Tarih: 10-07-2018 10:01
     

Atatürk, 1925'te Ankara Hukuk Mektebi'nin açılışında yaptığı konuşmada okulun açılış gayesini şu cümlelerle ifade etmişti:

"Talebe Efendiler… Yeni Türk toplum hayatının kurucu ve koruyucusu olmak iddiasıyla tahsile başlayan sizler; Cumhuriyet devrinin hakikî ulema-i hukuku olacaksınız…

Milletin, varlığını devam ettirmek için birliği arasında düşündüğü ortak bağ, asırlardan beri gelen şekil, içeriğini değiştirmiştir, yani millet dinî ve mezhebî bağlantı yerine, Türk milliyeti bağıyla fertlerini toplamıştır."

Eski hukukçuların kadıların ve fetva makamlarının medeni gelişmeyi nasıl engellediğini biraz da hiddetle anlatan Gazi Paşa, konuşmasını şöyle tamamlamıştı:

"Öğrenci Efendiler!.. Cumhuriyetin kuvvetlendiricisi olacak bu büyük kurumun açılışında duyduğum mutluluğu hiçbir girişimde duymadım ve bunu açıklamakla ve anlatmakla memnunum" ("Hâkimiyet-i Milliye," 6 Kasım 1925)

***

 

Yüksek Yargının Seyir Defteri

1- Laik rejimin 1950-60 arasında popülist "Meclis aritmetiği"yle tehlike düştüğünü gören Atatürkçüler, 1961 Anayasasıyla, Atatürk'ün Laik Yargıçlarına bir muhafaza misyonu yüklemek üzere Anayasa Mahkemesini kurmuşlardır.

2- Türk İnkılâbında Laiklik İlkesi, milletleri millet yapan "eşitlik" ve "adalet"le alakalı olarak Alevilerin Sünnilerle birlikte ümmet ve cemaat yerine Türk Milleti kimliğine ulaşması için önemliydi.

Laik Hukukun hem Kamu Hukuku hem de Medeni hukuk seviyesinde vatandaşlık ve milliyet bütünleşmesine katkısı olacağına hükmedilmişti.

3- Bu işin sağlam ve ehil ellerde yürütülmesi için akılcı yöntemleri ve hukuk felsefesini terk etmeyecek katı muhafızlar yetiştirmek için Hukuk Mektebi kurulmuştu.

4- 1924 Anayasası Yasama ile Yürütmeyi birbirinden ayırmıştı; ancak Laik yargıçlar zümresi henüz yetişmediği için Yasamayı ve Yürütmeyi murakabe edecek bir "yüksek yargı bağımsızlığı" fiilen oluşmamıştı.

5- Bağımsız yargı, Laikliği yeniden tehdit ettiğine inanılan "Refah Partisinin yükselişi"yle birlikte Yekta Güngör Özden, Vural Savaş, Ahmet Necdet Sezer gibi aktörlerle siyasi inisiyatif almaya başladı. 1998'de Refah Partisi, 2001'de de Fazilet Partisi Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.

6- Laik rejime yönelik siyasi tehdidin artması, Bağımsız Yargının politize olmasına yol açtı. Seyfi Oktay ve Mehmet Moğultay gibi CHP'li Adalet bakanları, Yargı'daki "mezhepsel" kadrolaşmanın hak ve meşru olduğunu savunmaya başladı.

7- Bu süreçlerden sonra oluşan 2002'deki Birinci Erdoğan iktidarı, AKP'yi kalıcı kılma, parlamenter demokrasiyi yargıç baskısından ve asker vesayetinden kurtarma gibi açık ve gizli amaçlarla Gülen Cemaatiyle işbirliği başlattı.

Erdoğan'ın elinde sandık ve parlamento gücü, Cemaatin elinde yetişmiş hukukçular vardı.

Ancak Atatürk'ün "Yargı"sına dokunabilmek için önce "Ordusuna dokunmak" gerekiyordu.

Ergenekon ve balyoz operasyonları böyle başladı.

8- İnkılabın Hukuk Mektebinden yetişmiş, Laikliğinin muhafızı olan Kemalist yargıçlardan oluşan Anayasa Mahkemesi, 2010 Referandumuyla üye sayısı üzerinden "seyreltilerek" renk değiştirmeye başladı!

9- Bugünkü Anayasa Mahkemesinin 9 üyesi Abdullah Gül tarafından 2007-2014 yılları arasında atanan ve 8 tanesinin görev süreleri 2024'te bitecek olan "2010 menşeli" yargıçlardır.

10- Bu yargıçların, "Dershaneler" ve "Can Dündar - Erdem Gül" gibi davalarda "12 - 0" blok oy kullanması, AKP'nin uzayan yasama ve yürütme üstünlüğüne karşı verilen demokratik mücadelenin bir parçası değildir.

2010 Referandumuyla gücünün tepe noktasına ulaşan FETÖ'nün yüksek yargıdaki direnişidir.

11- Oysa CHP ve sol intelijensiya, bu yapıdaki bir Anayasa Mahkemesini hala "Laik Demokrasi"nin güvencesi olarak görmekte ve "Yeni Hükümet Sistemi"ni en çok da "Yargı Bağımsızlığı" üzerinden eleştirmektedir.

***

 

Kendini Kartal Zanneden Amerikan Civcivleri!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görev süresi 2023'te doluyor.

Abant menşeli "12 Kötü Adam"ı kurumunda misafir eden Polis Akademisi eski başkanı Zühtü Arslan'ın Anayasa Mahkemesi Başkanlığı ise 2024'e kadar sürüyor.

17-25 Aralık'tan sonra siyasi kıblesi bir türlü netleşmeyen Gül'ün atadığı 3 üye daha 2024'ten sonraya sarkıyor.

Bizim "Aslan sosyal demokrat" görünümlü Amerikan civcivleri de Atatürk'ün en güçlü kalesini ele geçirerek Dershaneler konusunda 17 Temmuz 2015'te FETÖ'ye "12'ye-5" maç kazandıran hâkimleri sorgulayacağı yerde Erdoğan'ın kaç hâkim atayacağını kurcalıyor!

***

 

Ve Yargıçların Adamlığı!..

Yargıç, inkılabın ruhunu kavrayamamışsa, milliyetçi değil partizan olmuşsa, birey değil şakirt olmuşsa, Müslüman değil mezhepçi olmuşsa atayan Ahmet olsa ne olur, Mehmet olsa ne olur?..

Yargıyı "bağımsız" kılan, yargıçların nasıl atandığı değil, atanan yargıçların "adamlığı"dır!

Bu da ancak "eğitim"le olur!Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI