Bugun...
Pompei'nin Külleri


Şükrü ALNIAÇIK
 
 
facebook-paylas
Tarih: 23-11-2013 12:31
     

 "Demokrasiler sadece düzenli aralıklarla gerçekleştirilen seçimlerden ibaret değildir!" 

 

Dedi kimse oralıklı olmadı.

 

 "Amacım AK Parti'yi veya muhalefeti övmek ya da eleştirmek değil 'ülke menfaati..." 

Dedi gülüp geçtiler.

 

 "Terörle mücadelede sadece iyi niyet ve cesaret yetmez; her ihtimalin göz önüne alınması gerekir!" 

Dedi bakan olmadı. 

 

O, "birleşik Kürdistan'ın kurulabileceğine" dikkat çekti, ötekiler ona "ya sabır" çektiler.

 

Söylediklerinin hepsi haklı, doğru, mantıklı ve namuslu analizlerdi.

 

Takan olmadı...

 

 "Dershaneler bir emirle kapatılamaz!.." dedi.

 

İktisattan - Hukuka, Güvenlik Stratejilerinden - Pedagojiye... Yani yerden - göğe kadar haklıydı.

 

 "Serbest piyasanın, emirle yürümeyeceğini" söylüyor, "arz-talep" ten bahsediyordu.

 

 "Cemaat" ta "kayıkçı kavgası" vardı. Duyan olmadı. 

 

İdris Hoca, Gezi olaylarından da "mimli" ydi.

 

 "Bezmi‰lem Valide Sultan Camii müezzinini doğru söylediği için sürdülerse yazıklar olsun" dediğinde "emir-i ahur" ile "bostancıbaşı" nın kulakları şöyle bir kıpırdamıştı...

 

Hocanın "derin ihvan" dan olmadığı, harama hile katmadığı, çamura dikine yatmadığı, vatanı üç kuruşa satmadığı sözlerine yansıyordu.

 

Tatlı su ihvanları, Allah'ın verdiği eli şamar yapıp bebek katillerine vurmak yerine, dört parmakla yatıp kalkarken o, "ihvan Mursi'yi" eleştiriyor, "Mısır'ı anlayamaz ve ağır eleştirilerimize devam edersek bedellerini ödemek zorunda kalabiliriz" diyordu. Nasıl olurdu?

Hoca sanki bir yerlerden kısrak sütü bulup içmişti... Durmuyordu:

 "Zaten İran, Irak, Suriye, İsrail, Ermenistan, Yunanistan ile ilişkilerimiz malum iken, bu sorunlu olduğumuz ülkeler grubuna bir de Mısır'ı da eklememek gerekir" diyordu. 

 "Milliyetçilik ayaklar altına alınmıştı!" ama bir adam çıkmış "milli meselelerden" bahsediyordu.

 

Hocanın da bizim gibi, "dekolte kıyafet" ten "arabesk hilafete"  "heteroseksüel ikamet" ten, "homoseksüel siyasete" kadar hükümetle anlaşamadığı pek çok nokta vardı. 

 

Sonunda geç de olsa "Tayyip Sultan" patladı ve AKP Kütahya Milletvekili Profesör İdris Bal, "kesin ihraç" talebiyle "Disipline" sevk edildi.

 

Bunlar her partide görülebilecek türden disiplin vak'alarıydı. Bazı partiler namussuzları, bazıları da namusluları çatısı altında görmek istemezdi. 

 

Ancak güya "demokrasi adına dünyanın dördüncü büyük ordusuna kafa tutan" bir başbakanın tavrını bu açıdan iyi okumak gerekiyordu.

 

Partinin tek karakterli sesi, İdris hoca susmuştu, şimdi ferman padişahındı!.. "Kasımpaşa'daki matbaa-i amire" den bir kaç cümle ayarlandı!.. 

 

 "Kendine güveniyorsan bağımsız aday olursun. İstediğini söylersin, istediğin gibi davranırsın. " Kendine güvenin yoksa o partinin çatısı altındaysan ona göre davranırsın.  

Bu sözler, Erbakan artığı "dört partinin yıldızı" na aitti. (MSP, RP, FP, AKP) O'na göre  parti çatısı altında siyaset yapanlar "kendine güveni olmayan" insanlardı. Bir anda TBMM çatısının altında "kendine güveni olmayan" 326 Milletvekili belirmişti. 

 

Tayyip Bey'in yol arkadaşlarının en hası olan Arınç'a bile neden böyle işkenceli bir liderlik yaptığı şimdi daha iyi anlaşılıyordu. Başbakan vekilleri, her bakımdan "kendine güveni olmayan, tek başına iş yapamayan, AKP sayesinde adam olmuş siyasi kürek mahkumları" gibi görüyordu. 

 

Aslında istisnalar hariç, pek de haksız sayılmazdı.

 

Ne istisnası!.. "Bir kişi hariç" bence yerden göğe kadar haklıydı. 

 

 "Hırsızın çaldığı, katilin oynadığı, yalancının sipariyi topladığı" bir memlekette, "Pompei'nin külleri" nden bile en ufak bir kaygıya kapılmayan 326 adama, "adam" demek için bin tane şahit lazımdı.

 

Pompei'de, tanımasak bilmesek de ilminin hakkını veren ve dosdoğru konuşan bir ehli namus var idi... Oda şefaatiyle beraber "kesin ihraç talebiyle disipline" gitti...

 

 "Patla artık ey Vezüv!..

" Zeval vakti "dir şimdi...

 


Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI