Bugun...
Diyarbakır Bizimledir!


Şükrü ALNIAÇIK
 
 
facebook-paylas
Tarih: 07-12-2013 16:40
     

Diyarbakır'a indiğimiz dakikalarda havaalanında bize uzatılan mikrofonlara, "Bu kadim Türkmen şehrine sayın genel başkanımızın selamıyla geldiğimizi" ve "Kemalist, jakoben baskılardan rahatsız olduğunu her fırsatta dile getiren AKP hükümetinin, bölgeyi Marksist-Leninist, Maocu bir terör örgütünün zulmüne terk etmesindeki çelişkiye" dikkat çekmiştik.

 

Ulucami'nin bahçesindeki vatandaşlara önce "Allah bir kitap bir, abdest bir ezan bir namaz bir... Hele bakalım neyimiz ayrıymış da bizi ayırmaya çalışıyorlar" dedikten sonra kısaca: "Cami cemaati neyse Türk Milleti odur." Diye ekledik.

 

Bahçede çay içerken "anadili"yle ilgili provokatif bir soru karşısında da fazla polemiğe girmeden, "evet ana dili, anamızın ak sütü kadar helal ama anne sütü dinimizde 4 yaşına kadar helaldir, sonra herkesin yediğini yersiniz" diyerek; "eğitim, öğretim ve idarenin selameti için bir ortak anlaşma dili gerektiğini, bunun da 1876 tarihli ilk Osmanlı anayasasından beri resmen Türkçe olduğunu" söyledik.

 

Anıtpark'ta, Medeniyetin "medine"den geldiğini, "kentleşme" merkezli bir kavram olduğunu, kentin de sadece binalardan ibaret olmadığını anlattık. Parkların bahçelerin, onları süsleyen büst ve heykellerin medeniyetin bir parçası olduğunu ve "Ziya Gökalp'in büstüne yapılan vandalist saldırıyı Diyarbakır halkının medeniyetine yakıştıramadığımızı" sözlerimize ekledik. Üzerine de kanlı barbarlığa son vereceğimizi ifade ederek kırık büstün başında "yeminimizi" ettik.

 

Ziya Gökalp Müzesindeki ziyaretimiz hem anlamlı hem de öğreticiydi. Gezilmesi gereken bir mekan... Müzde rahmetli mütefekkir bilim adamımızın kütüphanesi, özel eşyaları, fotoğrafları ve bahçede sağlam bir büstü bulunuyor.

 

Gün boyu partililerle, sivil toplum örgütünden temsilcilerle, bazıları da ümit ve moral eksikliğinden dolayı uzun zamandır partiye uğramayan Ülküdaşlarla konuştuk, hasret giderdik.

 

Akşam MHP İl Başkanlığındaki konferansta şimdiye kadar vatansever Kürt kardeşlerimizin bizi bizden dinlemesine karşı provokatif engeller çıkarıldığını, bölge halkının bizden uzak tutulmaya çalışıldığını, gerekirse Kandil'e kadar gideceğimizi ve buna müsaade etmeyeceğimizi ifade ettik. Kimse kardeşlerimizle aramıza giremezdi. Soru cevap bölümünde cevapsız soru bırakmamaya gayret ettik.

 

Ertesi gün Eğil'de kahve sohbeti yaptık ve öğle namazından sonra bir saat müsaade alıp İnternetkafeden günlük yazımı yazdım. Başlığı yerden göğe kadar inanarak atmıştım...

 

"Diyarbakır Bizimdir!"

Balım köyünde sanki öteden beri tanıştığımız kardeşlerimizin misafiriydik. Çay, meyva ve tatlı ikramını engellemeye muvaffak olamadık. Biz de Balım çocuklarına Kozan Ocak Başkanımızın gönderdiği Hüseyin Sözlü başkanın paketlediği "Püskevitlerden" ikram ettik.

 

Bin nüfuslu bir korucu köyü olan Batur'da mütevazi imkanlarını, bu vatansever kardeşlerimiz için sarf etmeye çalışan MHP İl Başkanımız Teyar Karakoç'un boya ve halı işlerini üstlendiği cami inşaatının içinde yaptığımız sohbette Korucuların umumi sorunlarını dinleme fırsatı bulduk.

 

BDP'liler, "Belediye veya AKP'deki akrabaları üzerinden" AKP'liler "hükümet veya BDP'deki akrabaları üzerinden" işlerini yürütüp, teşviklerle zengin olurken, bu garip ve vatansever insanlar, asgari ücret üzerinden korucu maaşına talim ediyor ve bu yüzden de "köylerine hizmet alamıyorlar"dı.

 

Notlar aldık, imkanlarımızı aşmayacak sözler verdik.

 

Ergani'de yaptığımız son sohbet, bir son ders performansıyla verimli geçti. 90+3'te bir kusur işlememek için kardeşlerimizi sabırla dinledik, kısa sürede güzel dostluklar edindik ve meselelerini ilgili makamlara aktaracağımıza söz vererek havaalanının yolunu tuttuk.

 

İnanın boş konuşmuyorum. Kırmançisi, Zazasıyla, Türkmeniyle, Ergani'si Eğil'i, Çermik'îyle Çüngüşüyle... Şerifiyle, seyyidiyle, korucusuyla yiğidiyle...

 

İzmir'e, İstanbul'a rahmet okutan % 25lik oy potansiyeliyle...

 

Bir zamanlar dört kapısından da abdsetsiz girilmeyen bu peygamberler diyarı bizimdir...

Diyarbakır bizimledir!..

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI