Bugun...
"Biz Sizi Tanıdık Bahtiyar Baba!.."


Şükrü ALNIAÇIK
 
 
facebook-paylas
Tarih: 16-12-2013 14:19
     

14 Aralık Cumartesi günü Lüleburgaz'da "Alevilik-Bektaşilik ve Türk Kimliği" panelini gerçekleştirdik.

 

 

Lüleburgaz, Trakya'nın tam ortasında… İstanbul-Edirne karayolu üzerinde ve 150.000'i aşan nüfusuyla, bağlı olduğu Kırklareli'ni ikiye katlayan bir ilçe…

 

Alevilerin kimliği üzerinden yapılan spekülasyonları, ilmi, irfanı ve cesur Milliyetçi çıkışlarıyla bozduğu için bazı politik hiziplerin sürekli tepkisini alan araştırmacı yazar Rıza Zelyut, Rumeli Bektaşilerinin tanıdığı bir isim.

 

Ali Rıza Özdemir de Doğuda Kürtleşen Türkmen aşiretlerini konu alan "Kayıp Türkler" isimli çalışması ve Zazalar üzerine yaptığı araştırmalarla kariyerini ispat etmiş bir eğitimci kardeşimiz.

 

Alevileri, geçmişte Marksist silahlı örgütlerin arka bahçesi gibi gören bazı "düşkün"lere inat, Cem Vakfı, Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Yardımlaşma Derneği gibi kuruluşlar, irfan çerağının ateşini diri tutmaya çalışırken, bu meşaleye nefes vererek ışığı yükseltmek amacıyla kayıp medeniyetimizin garip evlatlarıyla kucaklaşmak bizim için büyük onurdu.

 

"Garip" dedik çünkü konferans başlamadan önce otel lobisinde sohbet ettiğimiz "Bahtiyar Baba:"

 

"Bizi Ertuğrul Gazi Ocağındanmışık… Horasan'dan gelmişiz diyorlar. Kimisi de Konya'dan Karaman'dan gitmiş. Osmanlı bizi Balkanlara yerleştirmiş. Oraya gitmişiz burada toprağımız yok!.. Balkan Harbinden sonra sökülüp gelmişiz orada toprağımız yok!..

 

Derdimiz toprak değil, bize kim olduğumuzu anlatın!"

 

Tüylerim diken diken olmuştu… Bahtiyar Baba'ya, "hiç merak etmeyin, ben sizi tanıdım baba.." dedim. Tarihin paleografya gibi, epigrafi gibi yazı okuyan kitabe okuyan yardımcı bilimleri vardı.

 

Hatta nümizmatik paraları, sigilografi mühürleri okuryordu da… Henüz yorgun bir Rumeli gazisinin gözlerinde onun hangi medeniyete ait olduğunu okuyan bir bilim keşfedilmemişti.

 

Oysa, Bahtiyar Baba'nın yukarı doğru kıvrılarak köşe yapmış heybetli düz kaşlarıyla, parlak pempe yanaklarının arasındaki yumuk gözlerinde kayıp medeniyetimizin izlerini bulmak mümkündü. Karşımda Anadolu'dan Rumeli'ye akın akın giden Osmanlı Akıncılarından birinin torunu vardı.

 

Evet evet bu ağabeyimiz kesinlikle bir "evlad- fatihan"dı. Demek ki Halide Nusret hanım, bizim Emine Işınsu ablamız, Yahya Kemal'ler, Samiha Ayverdiler, Balkan bozgununun kıstığı milli ses tellerimizi kopartırcasına boşuna "Bektaşi Bektaşi" diye haykırmıyorlardı.

 

Hem cahil yobazlara laf anlatmak, hem Milliyetçileri ikna etmek, hem Laiklikle boğuşmak, hem de ekser-i azam sünni cemaat tarafından yanlış anlaşılmak pahasına yapılan "Bektaşi edebiyatı"nın sadedini ve maksudunu şimdi daha iyi anlıyordum.

 

Balkanlar'da sadece envai çeşit yeşil tonlu vadileri ve "nizam-ı alem memuru" beyaz tenli insanları değil, medeniyeti, hatırayı, kültürü ve bilgiyi de bırakmıştık.

 

Bahtiyar babayla çocukluğumuzda Ülkü Ocaklarında söylediğimiz marşlardan bahsettik.

 

"Sancağımız şanımız Osmanlı ünvanımız!..

Vatan bizim canımız feda olsun kanımız."

 

"Biz bunu düğünlerde davul zurna eşliğinde söyleriz!" dedi Bahtiyar baba… İhanetin kafasına sıkılan bir merminin hazneye yürümesi gib, burnumdan bir sızı gözlerime doğru hücum etti.

 

Panele bu duygularla kumanda ettim. Bu duygularla konuştum ve sözlerimi şu cümlelerle tamamladım. Sizi bizim kayıp medeniyetimizi kuran kayıp kardeşlerimizsiniz. Yeriniz başımızın üzerinde, kalbimizin en müstahkem köşesindedir.

 

12 saattir dilime nedense "Estergon marşı"nın dizeleri dolanıyor...

 

"Estergon Estergon!..

Yedi krala saray olan Estergon!..

Biz seni Nemçelilere Allah emaneti için verdik!..

Ve işte şimdi geri almaya geldik."

 

Bu fikir akınları devam edecek… Yıllardır CHP'nin tulum oy alıp, hala kim olduklarını doğru dürüst kendilerine anlatmadığı bu Osmanlı torunlarını, bu ete kemiğe bürünmüş milli tarih belgelerimizi, oy istismarcılarının elinden geri almaya yemin ettik.

 

Yunus ferman eylemiş…"Gelin tanış olalım!.."

 

Biz sizi tanıdık Bahtiyar baba!.. Şimdi ilim zamanıdır!..

 

Siz de bizi tanıyın!..Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI