Bugun...
"Altının Biri!.."


Şükrü ALNIAÇIK
 
 
facebook-paylas
Tarih: 28-11-2013 14:35
     

 Tarih: 23 Kasım Cumartesi... Başbakan Erdoğan yine bir törende konuşuyor. Hedefi 30 mart seçimleri için "Kanduruk" yapmak!.. Yer: Trabzon... Dolayısıyla cümleler hep "61"le bitiyor!

 

"Trabzon ne zaman fethedildi? '1461...' Trabzon'un plakası kaç? '61...' Bu kardeşiniz kaçıncı hükümetin Başbakan'ı? '61...' 26 Şubat'ta bu kardeşiniz inşallah 60'ı tamamlıyor '61'e' giriyor. Şimdi sizden başka bir '61' bekliyoruz. 30 Mart'ta Trabzon'dan yüzde '61' bekliyoruz. '41 kere' maşallah. '61 kere' maşallah...."

 

     Trabzon'da Başbakan hem kentte hem de siyasette cazip bir sayısal değer olan "61" rakkamına "maşallah" dedi demesine ama..

 

     40 rakamı üzerinden yaptığı motivasyon esprisiyle "numeroloji"yi siyasete taşıyan ilk siyasi lider olan DevletBahçeli'nin eline de büyük bir koz vermiş oldu.

 

     Devlet bey, daha önce kendisinin sayılara olan ilgisini yadırgayan ve hatta alaycı bir üslupla seçim meydanlarına taşıyan başbakana cevap vermekte gecikmedi...

 

     Yer: TBMM, Tarih: 26 Kasım Salı... MHP Grup toplantısında Devlet Bahçeli konuşuyor: 

 

     "... Başbakanı bu matematik dehasından dolayı tebrik ediyor, kendisinden daha fazlasını bekliyorum. 30 Mart'ta, Trabzon'dan 61'i bulan başbakan, mesela Adana'dan, Adıyaman'dan, Afyon'dan acaba ne beklemektedir? Oraların plakası kaçtır acaba?"

 

     Devlet bey, minimal sayısal değerlere sahip olan plakalar üzerinden Başbakana özel bir "gönderme" yapmıştı. Öyle ya "61 plakalı Trabzon"da yüzde 61'lik bir seçim sonucunu layık gören Başbakan'ın yaptığıhesapla, Adana"dan, yüzde 1, Adıyaman'dan yüzde 2, Afyon'dan ise yüzde 3 oy bekliyordu.

 

     Gerçi Başbakanın, bu kentlerde "bize milletimiz zaten % 50'yi verdi! Sizden yüzde 51, 52, 53 istiyorum" diyeceğinden şüphemiz yoktu. Artık onu milletçe tanıyorduk.

 

     Trabzon'da "41 kere maşallah"ı da tahrif ederek "61 kere maşallah" yapan Başbakan, kemal yaşı olarak değerlendirilen 40'tan esinli "41"i "Türk baharının bir cilvesi" olarak "61"e çekiyor; belki de kendisiyle ilgili bir hakikati teslim ediyordu. 

 

     Ancak ondan daha vahimi, bu hesap derinleştikçe ortaya çıkıyordu. Biz de sayıları seven bir Tarihçi olarak durumdan vazife çıkarıyor ve bu hesap işine kafayı takıyoruz: Bakalım nereye varacağız?..

 

     Evet Adana'dayız...

 

     Adana, Trabzon gibi fethedilmedi yani yabancıdan alınmadı. Ramazanoğlu beyliği, "1516" Mısır seferindeöteden beri müttefiki olduğu Osmanlı'ya bağlandı. Başbakan, toplama ve çarpmanın aksine çıkarmayı ve bölmeyi seviyor. Burada tek bir çıkarma işlemi var: 

 

"16'dan 15 çıktı, kaldı: Bir!" İşte Adana'nın plakası: "01!.." 

 

     Adıyaman'a gelirsek...

 

     Bölge, Osmanlı'dan önce Dulkadiroğulları'na bağlıydı. Aslı "güçlü" kudret sahibi anlamına gelen "Zülkadr" olan bu beylik, bir Türk devleti olan Mısır Memluklerine daha yakındı. Memlukler yıkılınca yani "1517"de tam olarak Osmanlı'ya bağlandı.

 

"17'den 15 çıktı kaldı İki!" Bu da Adıyaman'ın plakası: "02!.."

 

     Afyon'un hesabı biraz farklı!.. 

 

Afyon da Osmanlı'ya fetihle değil, "1428"de Germiyanoğlu üzerinden "dolaylı olarak" bağlandı. 

 

"28'den 14 çıktı kaldı Ondört!" Bu kez "dolaylı bağlanma" işlemini takip ediyoruz: 

 

Yine küçük sayıyı büyük sayıdan çıkarıyoruz: 

 

"4'ten 1 çıktı, kaldı 3" Görüldüğü gibi Afyon'un plakası olan, "03" rakkamına ulaşıyoruz! 

 

     Bu "Üç"ü bir kenara yazalım!.. 30 Mart'ta esas hesabı millet yapacak!..

 

Geçen gün Diyarbakır'a kim "Kürdistan" diyordu?.. "Başbakan ve arkadaşları..."

 

Şimdi Diyarbakır'ın plakası kaç? "21..."

 

"İki"den "bir" çıktı; elde var "bir..." Deminki "3"ün yanına bu "1"i de alalım!.. 

 

  Nerde kalmıştık?.. Evet 30 Mart'ta "yerel" seçimler yapılıyordu. Başbakan da Trabzon'da "yüzde 61" diyordu!..

 

     Memleketten "plaka çıkardıktan" sonra, "plakadan hikmet çıkarmaya" çalışan Başbakan ve arkadaşlarının bu durumda 31 Mart sabahı "neyi" alacağı çok da meçhulümüz değil!.. 

 

    Hesap şu: Kenara yazdığımız "6" var "3" var... Elimizde ayrıca "1"ler var. 

 

    "Yüzde 61"i alır mı bilmem ama "Altının biri" de "doğal sayı" olmadığına göre başbakanın "neyi" alacağı "çoktan anlaşıldı" gibime geliyor!

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI