Bugun...
Washington'da askeri darbe


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 17-11-2018 08:11
     

         Türk-Amerikan ilişkilerinde havada uçuşan haberlerin hangisi doğru hangisi yanlış ayırt etmek çok zor. Bu günlerde Washington’dan bir biriyle çelişen haberler normal ve dünyadan habersiz talimatla yazı yazan bizim boyalı takımın anlayışının üstünde.

         Mesela, Amerikalı subaylar Suriye’de PKK’lılarla resim çektirirken, Washington’un Kandil’deki teröristlere ödül koymasını anlayamazlar (Hoş bende tam olarak çözmüş değilim ama). Mesela, Washington Suudi krallığına 110 milyar dolarlık silah satarken Kaşıkçı cinayeti için Suudilerden tamamına değil de bir kısmına ceza kesmesini.(Bizim reis bunu fırsata çevirme çabası içinde ama tersine de dönebilir)  Bu arada Washington Post gazetesi, CIA’nin Kaşıkcı’nın öldürülme emrini veliaht prens Selman tarafından verildiğini ileri sürdü. Bu durum Trump için tam bir açmaz.

         Mesela, FETÖ’nün iadesi düşünülüyor diye haber sızdırılırken Amerikalı resmi ağızların bunu yalanlayabilmesi. (Bence Washington bu konuda iktidar partisinin istekli olmadığını biliyor galiba)  Mesela Libya konferansında Türkiye dışlanıp küsüp toplantıyı terk ederken darbeci Mısırlı General Sisi Baş tacı yapılabilmesi.  

         Bizim taraf başka bir âlem. Gerçi her zaman bir âlemdi. Her Amerikalı yetkiliden istekleri var. Aynı anasının eteğine yapışıp oyuncak isteyen çocuk gibi. Mesela FETÖ’yü tutukla diyor Washington’a. (Ama kendisine iade konusunda ne kadar ciddi gerçekten istekli mi bilinmiyor) Mesela, Trump’a Türk Bankalarına Sarraf davası için kesilen cezaları affet diyebiliyor. Mesela, YPG ile ilişkini boz, Mesela F-35 uçaklarını ver, Mesela İran ambargosundan bizi muaf tut diyor. Alt alta yazsam bir daktilo sayfasından uzun tutar.

         Benim bu kadar yıllık dış politika deneyime göre Washington’da iki yönde politika uygulaması var. Bunlardan biri Tüccar Trump’ın kendi şirketini idare edermiş gibi ülke politikasını idare etmesi. Son olarak CNN muhabirinin akreditasyonunu (gazetecilerin basın toplantılarını izleme izni. ABD her yerden ayrı ayrı böyle izin alması gerekir.) iptal etmesine karşılık mahkemenin verdiği cevap bizimkilere ders gibi Bu birazda bizimkilerin devlet deneyimi olmayan Ankara’dakilerin uygulaması.

         Sevgili okurlarım. Daha önceki yazımda Washington’da yapılan askeri darbeden söz etmiştim. Ama anlaşılan askeri darbelere alışık olan bizim okuyucuları öylesine pek etkilemedi bu söylem. Amerikan savunma sanayi ve onun enstrümanı olan askerlerle derin devlet iktidarı son sivil başkan Obama’dan sonuçlarla oynayarak Beyaz Saray’ı ele geçirdi. Ancak bizimkilerin tersine demokrasi direnmeye başladı. Bu direniş meşalesini de başta basın olmak üzere tüm iktidar muhalefet siyasi kurumları yaptı.

         Mesela siz Trump’ın Adalet bakanının istifasını veya istifaya zorlanmasını olağan bir gelişme olarak izlediniz. Ama işin aslı böyle değiş. Mesela Cumhuriyetçi bir senatör olan Sessions Başkan için başlatılan Rusya soruşturmasından kendisini ayırıp, Trump’ın özel savcının ödemelerini durdurma talebine yanıt vermediği için istifaya zorlandı ve istifa etti. Bu konuda ayrılan. Beyaz Saray’da atamalar şimdiye kadar benim 38 yıllık Amerika’da gazetecilik ve 6 başkan yönetimini izlememden çok farklı ve görmediğim boyutta.

        Son yapılan seçimlerde Trump’ın partisi Temsilciler Meclisinde çoğunluğu kaybetti. Seçime giren 30 kadar senatörün çoğu Demokrat partiden. Bunlar yerlerini cumhuriyetçilere kaptırmadılar ama aynı zaman da bir iki sandalyeyi de Cumhuriyetçilerden aldılar. Yani dönem Kongre oturumları çok renkli geçeceğe benziyor.  Mesela Florida’da hala oylar elle sayılmaya döndü. Birkaç seçim merkezi de hala seçim sonuçlarını açıklamış değil. Trump savunmasını avukatlarının gözetimi altında özel savcı Muller’a verdi. Beyaz Saray’da Başkan ve First lady arasındaki çatışma sürüyor. Anlaşılan Başkana bir huzur verilmedi adam gibi devleti yönetsin.

         Sonuç, böylesine karışık bir Washington’dan Ankara’ya ne gibi bir mesaj veya plan çıkar bilinmez. Buradan büyük bir olasılıkla bize gol olacak bir plan çıkacak. Neden ABD’nin PKK’yı Suriye topraklarında istediğini de size gelecek yazımda anlatacağım.Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI