Bugun...
Üniforma yakışmamış


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 01-04-2018 07:30
     

         Dikkat ederseniz, bu sayfada sizlere elimden geldiği, sabrımın el verdiği kadarıyla, iç politika yazmamaya çalışıyorum. Bazen televizyonda fazla yandaş haberleri izleyince patlayıp, dayanamayıp, gazlayıp gidiyorum. (Hoş yandaş olmayan kanal bırakmadılar ya) Bu kez de öyle oldu. Tepkilerimin kusuruna bakmayın. Mesela hafta sonunda asrın lideri sınıra gitmiş. Adam elinden geleni yapıyor. Ama olmuyor yahu gerçekten olmuyor. Bildiğim kadarıyla herkese askeri üniforma yakışır. Zamanımızda öğrenciyken en çelimsiz arkadaşlarımızın bile üzerine üniforma oturur bir başka yakışıklı gösterirdi. Üniformayla kız tavladığımız bile olurdu. Ben sınırdan servis edilen resme baktım. Ne diyeyim. Olmamış Üniforma arkadaşa oturmamış, üstünden dökülüyor, sanki başkomutan gibi heybetli değil de bir belediye görevlisi gibi başka gösteriyor liderimizi. İnsan önce prova eder sonra giydirir adamı. Bir zamanlarda masa örtüsü desenli mavi kareli bir ceket giydirmişlerdi. Hiç mi sevmiyorsunuz bu dünya liderini kardeşim? Sanırım gizli düşmanlık yapıyorsunuz.

         Gelelim siyasete. CNNTÜRK denen, satılmış kanalın satılmış gazeteci kisvesindeki kişilerin güncel konuları tartışmasını dinledim. Biri Asrın liderinin sahte darbesini duyuran çirkin gazeteci bayan. Ötekilerden biri Hürriyetin başına getirileceği söylenen, imam kılıklı, badem bıyıklı yalaka ile bunlara tampon görevi yapan solcu geçinen iki arkadaş. Konu İttifaklar ve başkanlık seçimi. Dinlerken elimde değil, kusura bakmayın ben de bir süre sonra kıs kıs gülmeye başladım. Güleriz ağlanacak halimize.

          Nasıl gülmem, tartışılan konu, tam oyunun ortasında, karşı tarafa danışmadan, oyun kurallarını değiştirmek. Kurallar konusunda deniyor ki ben oyun sırasında dışarı topu atsam da topu kaçırsam da “touch” atışını sen değil hep ben yapacağım. Yani sen bir yerini yırtsan da, ben her ahvalde galip geleceğim. Veya ben nasıl düşersem düşeyim sana penaltı atacağım diyor. Sonuç bu oyunu karşı tarafa da benim kurallarımla oynarsan oyna yoksa sahadan çık benim anladığım demokrasi bu deniliyor. Sonra da Antalya’daki büyük ihaleyi alan yeteneksiz yılların aktrisinin dediği gibi memlekette özgürlük ve adalet var diye yırtınıyor birileri. Yersen.

          Sevgili okurlarım her ne kadar, alan, alan, salon, salon dolaşıp herkese “ey” diye seslenseler de Ankara’da devlet makamlarını işgal eden AKP iktidarı bence uzatmaları oynuyor. Gerçeği söylemek gerekirse onlarda durumun farkında. Şu ana kadar dünya AKP’nin her türlü çıkışlarına sabırla yanıt veren dünya artık kayış koparan AKP iktidarına “köprüden önceki son çıkışı gösterdi.” Ankara’dakiler her şeyin farkında olduğu için aynı hocaları Necmettin gibi, “gitmem de gitmem” tavrını oynuyorlar.

          Hani her türlü gürültüye rağmen Türkiye için bir şeyler yapmış olsalar, yüreğim yanmaz. Ana renkleri yeşil, memlekette yeşil alan bırakmadılar. Osmanlıya methiye yağdırıp Osmanlının bıraktıklarını da yağmalıyorlar. Ekonomi rezalet, millete borçlandılar diyenler, ülke tarihin de olmayan düzeyde dünyaya borçlular. (500 milyar dolara ulaşmış dış borç, içerde şirketler iflas ediyor) Cumhuriyet kurulduğundan bu yana yaptığı tasarruf ve sanayi devrimini tamamen sıfırladılar. En son reis ne dedi; AKM’yi (Atatürk Kültür Merkezi’ni) yıktık, çatlayın patlayın demedi mi? Arap kardeşlerine satıp paralarını da şimdiden saraylarda makam araçlarında ve uçaklarda yemediler mi? Etini sıyırdıkları kemikleri de halka attılar.

          Taraftarların gelenekse savunması, “ama yol, köprü, havaalanı yaptılar” karşılık diyorum ki; “İyi de hepsini yap işlet devret ile yapmadılar mı? Bekledikleri gelir gelmeyince, geçilmeyen köprüden, kullanılmayan havaalanının paralarını gene biz ödemiyor muyuz? Sanki Bilal’in sünnetinde, Sümeyye’nin düğününde takılan takıları sattılar. İyi de bir gün bile olsa bu devletin satılan sermayesi nerede diye sormak aklına gelmiyor mu? Ama onların aklından hiç çıkmıyor. Dün gene taraftar bağırıyordu, “Reis bizi Afrin’e gönder” diye. Ama bana ve gazete yazarlarına gelen paralı askerlik için yazı yazmıyorsunuz okuyucu mektubunun haddi hesabı yok. Reis bile korkmadan 3000 polisle namaz kılmaya gidiyor. Düşünün Afrin’e kaç kişi ile gidecek. Geri planda lafa gelince tümü kahraman. İnanın dinlerken midem kaldırmıyor.

          Sadece Türkiye değil, dünya karman çorman. Bunu çözüp anlayacak Ankara’da herhangibir badem bıyıklı yok. Washington’a Dışişleri Bakanlığı müsteşarı geliyormuş. Yaklaşık bir aydır bir haltı çözemeyen Dışişleri Heyetinin meyvelerini toplamaya. Oysa Washington karman çorman.  Ankara şaşkına döndü, Trump’ın Suriye’den yakında çekileceğiz açıklaması aslında bırakın Ankara’yı Washington’u da şaşkına çevirdi. ABD Dışişleri bu konudan haberleri olmadığını açıkladı. Ardından Pentagon ve bölgeden sorumlu Merkez Komutanlığı. Bu açıklamadan 15 dakika sonra Pentagon bölgeye özel kuvvetler gönderdi.

          Açık söylemek gerekirse Trump’un başkanlık günleri de sayılı. Kasım ayında yapılacak Meclis Genel seçimlerinde şimdiden tüm sağcı ve solcu analizciler Cumhuriyetçilerin en 150 milletvekili kaybedeceğini tahmin ediyor. Bunun anlamı Trump artık Beyaz Saray’da oturan boğa olacak. Bu arada reis ne diyor Fransa devlet başkanına “sen kimsin” diyor. Eşkıya ile görüşüyormuş, sen görüşmüyor musun, görüşmedin mi? Hani arkadaş ara sıra coşup Washington’a ders verdiğini falan söylüyor ya inanmayın doğru değil. Son olarak hafta içinde Fransa Başkanı Macron konuşunca panikledi kalktı Trump ağabeyini arayıp Macron’u şikâyet etti.

          Efelenmeleri ciddi sanan seçmen arkadaşlara son sözümde neden asrın lideri başı sıkıştığında koştur koştur Paris’i, Londra’yı, Berlin’i, Washington’u arar be kardeşim. Biz hala bekliyoruz “Ey” diye seslenen muhteremin ABD’ye kızıp 24 askeri üssü kapatmasını.

          Neyse palavrayı bırakıp gerçeğe dönelim. Bence asrın lideri de içinde olduğu çıkmazı görüyor. Bu yüzden gün geçtikçe işi azdırıp pervasız hale getirebilir. ABD veya kim olursa olsun istikrarlı ve anlaşılabilir bir politikanız yoksa kimse yaptığınız açıklamalara inanmaz. Bugün olduğu gibi.

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI