Bugun...
Seçime giderken yabancı başkentlerde neler oluyor?


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 24-04-2018 00:00
     

Egemenliğini esirgemeden, bir diktatör veya tek lidere ya da Arap ülkelerine teslim eden ulus, Ulusal Egemenlik ve çocuk bayramında hiç utanmadan ve pervasızca ona bu hakkı veren adamın anıt mezarına gidip nutuklar attı. Televizyonlardan Mustafa Kemal’in kurduğu parlamentonun hasbel kader başkanı olmuş garip zatta kalkıp anı defterine kurtarıcının adına dokunmadan bir şeyler karaladı. Cumhuriyet döneminden öğrendikleri makamlara çocuklar oturtup onlara boylarından büyük laflar söyletti.

23 Nisan dünya tarihinde bir ilk olarak Mustafa Kemal tarafından Türk ve dünya çocuklarına verilmişti tek gündür. Bu gün aynı zamanda Meclis Başkanı denen o garip zat, kurucu Mustafa Kemal’in adına bile değinmeden geçiştirdiği bir gündür. İnanın Cumhuriyetin kuruluşu ile devrilen saltanat varisleri bile bu kadar düşman değildi Cumhuriyet ve devrimlerine. Osmanlı da köle olanlar kendilerini adam haline getiren Mustafa Kemal’e düşmanlıklarını gizleyemediler.

Ama ampul ve payandası partinin tezgâhladığı oyun ellerinde patladı. Arkadaşlar akılları sıra İYİ partiyi seçime sokmayacaklardı. Ama neden se bu da ellerinde patladı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu göründüğü kadar kuzu olmadığını oyunu bozarak ortaya koydu. Bu vaziyeti kurtarma operasyonunu 15 milletvekili verip İYİ partiye gurup kurdurup tek adam tuzağını şimdilik bozdu. Seçim tarihi yakın yakında olaylar nasıl gelişecek göreceğiz.

Gelelim bana. Ben vatan topraklarına yeniden girmiş oldum Ülkeye ayak basınca memlekette Tayyipleşmenin ne kadar hızlı gelişmiş olduğunu da fark ettim. Kimse farkında değil ama alışmışlar duruma. Bir kere kadınlar arasında AKP üniforması haline alınlıklı başörtüsü bağlamanın ne kadar resmi görevliler arasında yayıldığını fark ettim. Bir de dikkatimi çeken toplumdaki medeniyetten uzaklaşmanın hızlandığını fark ettim. Daha yaz mevsimi olmamış ve sıcaklar bastırmamış olmasına rağmen Atatürk havalimanındaki insanlardan yayılan, yoğun ter ve ekşi kokuyu sizlere anlatamam.

Bunların dışında ülke genelinde yeme içme ve her türlü harcamada altı ay öncesine (yani Kasım 2017’ye) göre yüzde 30 pahalanmış durumda. Bu artış dolara karşı hızlı değer kaybeden Türk lirasından kaynaklanmıyor. İnşaat sektörü her şeye rağmen art arda iflasları gizliyor. Bunlarda bir gurup iş adamı sermayeleri ile ülkeyi terk ediyor. Reis bile sermayelerini yurt dışına taşıyan sermaye sahiplerini uyarmaktan kaçınmadı. Açıkça tehdit bile etti. Oysa devlet altınlarını memlekete getirip harcadı bile.

İç politikaya ve Türkiye’ye gene döneceğim. Konu dış politika. Sizler içerde bilemezsiniz ama Türkiye itibar kaybettikçe dışarda da işler karışıyor. 24 Nisan bilmem bilir misiniz, Ermeni diasporası (Ermenistan dışındaki Ermeniler) sözde soykırımını anma ve intikamlarını almak için belirlenmiş bir gün. Bugün her zaman ABD Başkanları Türklere ne kadar saygılı ve sevgi dolu olduklarını stratejik ortaklığa bağlı olduklarını da söyleseler de Beyaz Saray’dan yayınladıkları bildiri de İngilizce değil ama Ermenice soykırımı derler.  Bu arada Ermenilerin yaşadığı Califonia’dan akın akın Türk büyükelçiliği önünde gösteri yapmak için Washington’a geliyorlarmış. Bakalım ampul yönetimi altındaki Türk diplomasisi ne başarılar kaydedecek?

Daha önceki Ankara’daki öteki partilerin yönetiminde de Amerika’da bunu yapsalar da son 15 yıl içinde bu kelimeyi kullanmaktan kaçınmadılar. Bu artık Ankara’ya yerleştirdikleri siyasetçilerin kendilerine karşı çıkamayacağından o kadar eminler ki, öteki iktidarlara yapmadıkları aşağılamayı bunlara yaptırdılar. Bu da iç sahnelere oynanan ey hitaplarının ne kadar değersiz ve karşılıksız olduğunu gösteriyor.

O kadar ki, bugünlerde Amerikan Kongresinden 66 senatör Erdoğan’a yolladıkları mektupla Türkiye’ye yaptırım uygulayabileceklerini vurguladılar. Esas olarak Erdoğan “Pensilvanya'daki nasipsiz adamın arkasından giden profesörler de var. Sen nasıl profesörsün? Sen profesör olsan ne yazar? 'Papazı verin' diyorlar. Bir papaz da sizde var, bize verin, yargılayalım, biz de onu size verelim. 'Onu karıştırma' diyorlar.'' sözleriyle takas için kullanmaya hazır olduğunu açıklamıştı. Türkiye’de tutuklu Amerikalı rahip Brunson’a yönelik suçlamaların saçmalık diye tanımlayan bir gurup Amerikalı siyasetçi durumun devamı halinde, Kongre’de Türkiye’ye yaptırım uygulanması için girişimde bulunacaklarını açıkladılar.

Amerika cephesinden bir başka gelişme de, Türkiye’nin Afrin’den sürüp çıkardığı ancak ABD’nin silah verip savunma bütçesinden fon ayırdığı YPG denen PKK’nın Suriye’deki kolunun Washington’da büro açmak için başvuruda bulundu. Aslında bu bile Ankara’daki liderlere ve asrın liderini İncirliği kapatmak için yeterli bir gerekçe yaratıyor. Ama ben bu konuda gene tribünlere “Eylerle” dolu nutuklar atılıp el altından biat sözleri verileceğinden eminim.

PKK, 2000’li yıllardan öncede ABD’ye sahte isim ve kaçak olarak giren bir kişinin başkanlığında Washington’da büro açtırmış Türk siyasetine büyük zararlar vermişti. Kani Gulam adını alan kişi Washington’da Amerikan Kürt Enformasyon Merkezi (AKIN) adında bir örgüt kurup başına geçmişti. Kani daha sonra Amerikalı bir çocuğun ismini çalarak vatandaş olmaktan yargılanmış, Amerikalı politikacılar Kani’yi kurtarmak için sıraya girmişti. Demem o ki yeni yetme yandaş basın mensupları bu yakın ilişki tarihini bilmezler.

Avrupa’da yeniden açıklanan seçimler için AKP’li politikacıların propaganda yapma talepleri kabul edilmedi. Açıklananların başında Almanya ve Hollanda var. Açıklanmayan gizli gizli görüşülen Fransa ve başka ülkelerde varmış. Ama kampanyaya izin verilmeyeceği biliniyor.
          Neyse asrın liderinin neden apartopar neden seçime koştuğu artık sır değil. Ekonomi darda. Siyaset darda. Özet olarak, en büyük havaalanlarını, köprüleri, tünelleri, yolları yapmayan ama yaptırdık yabancılara veren siyaset darda. Seçimde şaşıp yanılıp reis seçilirse, yeni vergiler yeni zamlar yolda. Başka ne bekliyorsunuz? Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI