Bugun...
Papaz kaçtı


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 13-10-2018 00:00
     

          Bizdeki kalitesiz, kifayetsiz ve de seviyesiz iç politik konulara girmeden önce bir dünya turu yapmak istedim. Ancak gündem o kadar çok doluydu ki birazcık güncel konuları anlatmadan geçmek istemedim.

          Konularımıza girmeden önce duyduğum bir hususu da burada aktarmak istiyorum. Hani Reis şu kredi verdiğimiz IMF'e gitmek yerine damadın anlaştığı Amerikan McKinsey firması ile tepkiler üzerine bir talimat vererek ilişkiyi kesmişti ya. İşte o öyle değilmiş meğer. Bunu yalanlayan da McKinsey çalışanları. Washington gelen söylentilere göre şirket çalışanları Ortaklığın devam ettiğini fesih edilen bir anlaşma olmadığını ileri sürmüşler. Veee. Adamlar bizi denetlemek için hazırlıklarını yapmaya başlamış bile. Şimdi yani Reisin sözümü McKinsey adamlarının ki mi diye sorarsanız ben McKinsey derim. Bu işin ne kadar doğru oluğunu doğrulatamam ama velev ki sözleşme fesih olursa da bazı maddelere göre yapılan anlaşma bedelinin tam olarak ödenmesi gerekiyormuş.  Yatırımcıları ikna için böylesine bir kurumun hakemliği ve denetimine başvurmak zorunda kalan bir ülke açısından ne kadar önemli derseniz. Takdiri sizin.

          Gelelim Amerika ile ilişkilere. bölgemizi harmanlayan ABD ile Suriye kazığı dışında iki konumuz vardı gündem de. Birincisi Papaz Brunson. Hani şu Türkiye'de devalüasyona sebep olan Papaz. Daha önce altını çizdiğimiz üzere bağımsız ve bağlantısız Türk adalet birden ışığı görerek gerçeği ortaya çıkardı ve bu arada adamı suçlayan tanıklarda birden "bizim suçladığımız maça papazıymış" diye yanlış anlaşıldıklarını beyan edince Papazın serbest bırakılması sağladı. Bu arada ayıp olmasın diye birde üç yıl hapis cezası verildi. Siz bu yazıyı okurken papaz ABD yolunda olacak.

          Aslında sorun bitti derken papazın bırakılmasıyla belki de başka sorunlar başlayacak. Almanya'da Amerikan bayrağı öpen papaz, ABD’ye varınca Türk adaleti konusundaki deneyimlerini ve bağımsız adaletimiz konusundaki izlenimlerini Amerikan medyasına anlatacak. Bizim tarafsız yargı sistemimiz tanıklar konusunda nasıl taktirle konuşacak çok merak ediyorum. Beklendiği gibi Papaz serbest bırakılır bırakılmaz daha önce Türk lirası karşısında değer kaybeden Amerikan doları birden kuyruğu yukarı dikerek yeniden değer kazanmaya başladı. Böylece bizim engin ve derya gibi bilgili holding ekonomi uzmanları bir kez daha gol yedi. Önümüzdeki günler halkımıza hoş sürprizlere gebe.

          İkinci konu Washington Post yazarı Kaşıkcı’nın Suudi Arabistan İstanbul Konsolosluğundaki akıbeti. Bu konuya tepki gösterenlerde batılılar. Biz alışığız devletlerin adamları yok etmesine onlar şaşırıyor. Benim dikkatimi çeken kimse bu adamın neden öldürülmüş olabileceği konusuna benim aklıma yatan bir açıklama getirmemesi veya getirememesi. Benim bu konuda muhalif yazar noktasından öte bir teorim var. Bildiğimiz kadarıyla Kaşıkçı bir kere Müslüman kardeşler örgütü üyesi (Muslim Brothers) Hani şu Mısır’da kendi seçtiği Genelkurmay başkanının darbesi ile hapiste olan Mursi ve ekibinin takımından. Bilmem hatırlar mısınız bizde Reis dâhil çok sayıda iktidar partili siyasetçinin bu örgüt üyesi olduğu biliniyor. İşaretleri de Rabia

          İslam ülkelerinde başlatılan operasyonlarla bunlar gözaltına alındılar. Bu operasyona Suudi Arabistan’da katıldı. Bu yüzden Mısır ile ortak hareket ediyor. Bu yüzden Türkiye ile Suudi Arabistan’ın arası açıldı. Rivayet o ki, Ankara’da bir çok konuda bu yüzden devre dışı kaldı. Bu Arap ülkeleri kendi inisiyatifleri ile hareket edemeyeceğinden ve bu operasyonlarda Washington’dan planlanıp uygulamaya konduğundan konunun çok fazla ses getireceğini sanmam. ABD Başkanı Trump’ın açıklamalarına karşılık eylemsizliği bunu doğrular nitelikte. Trump böyle bir noktada Amerikan medyası ile karşı karşıya gelmek istemediği için bu tür tepki açıklamaları yaparken, Suudi Arabistan’a ihracatlarını durdurmadı.  Olay iç politikayı kurtarmak için tribünlere oynamak.

          Demokratik olmayan bir ülkenin (Suudilerden söz ediyorum) bu tür faaliyetleri şaşırtıcı değil. Tam da bu olay bizim demokrasi olarak 40 küsur ülkenin sonunda yer aldığımız haberlerini batılıların yayınlaması ardından geldi. (Yandaş basında da bu haberi okuyamadınız değil mi? Habervis’te yayınlandı) Bizim radikal dinci hanım arkadaşlarımızın istediği ülke modeline doğru hızla gidiyoruz. Bu işin Suudilerde çivi bile oynatmayacaktır.

          Demem o ki, Hem ABD başkanı hem Suudiler hem de Ankara kendi halklarına yönelik bir tiyatro oynamayı seçti. Sonucu değiştirmeyecek olan bir gelişme. Olan bu arada Başkentlerin piyon olarak kullandığı zavallılara olacak. Bu konuda ne olursa olsun, hangi görüş ve tarafı seçerse seçsin bir insanın ortadan kaldırılması bence en büyük suç ve de bu inancı ne olursa olsun gazeteci statüsündeki bir kişiyi katletmekse.

          Demin Trump’ın iç politika açısından gazeteci olayına tepki gösterdiğini söylerken yakında Amerikan topraklarına ayak basacak olan Rahip Brunson olayını da kullanacaktır hiç kuşkunuz olmasın. Burada Ankara’ya teşekkür mü edecek? Hiç sanmıyorum Zaten mahkeme kararını duyar duymaz Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’yu  telefonla arayıp müjdeyi vermiş.Olaki yolda falan kaybolur bizden bilmeyin diye.

          Gelelim bizim üzerimizde bu kadar etkili olan geleceğimizi ve siyasetimizi kararlaştıran Amerikan politikalarına. Geçen hafta ABD Senatosu, Trump’ın ABD Anayasa mahkemesi sayılan yüksek mahkemeye yaptığı atamayı onayladı. Bu onaylamanın faturası önümüzdeki aybaşında yapılacak Kongre seçimlerinde ortaya çıkacak. İlk tepki bizzat Birleşmiş Milletlerdeki ABD temsilcisi Nikki Haley’in istifası ile görüldü. Bizzat bu seçimlerde aday olan Cumhuriyetçi milletvekili ve senatör adayları için bedel ağır olacak.

          Trump bu seçimi kaybederse Beyaz Saray’da oturan ama yetkisi ve etkisi olmayan yalnızca konuşan biri olacaktır. Darısı başımıza.

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI