Bugun...
Papaz bir kaç haftaya serbest


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 06-08-2018 00:00
     

          Yıllarca haber yazmış bir kişi olarak mizah yazmayı bir türlü beceremem ama ülkenin içinde bulunduğu rezalet durum, okuyucularıma ağır gelmesin diye kendimce haberleri komikleştirerek yazmaya çalışırım. Evet, fark ettim ki olaylar zaten kendiliğinden komik ve işin garibi bu millet bu komik olaylara öyle alışmış ve acı çekiyor ki. En büyük komedyenler ise ülkenin yönetimine soyunan siyasetçiler.

          Önce iktidar, muhalefet, siyasi partilerden gidersek. Bana kim diyebilir ki ülkemiz siyasi partilerimizde demokrasi var diye. Hiç birinde. Tüm siyasi partilerde birer parti genel başkanı, yani lider diktatoryası vardır. Daha önce de yazdık, Bizimkilerin sürekli kopya çekmeye çalıştıkları ABD’de siyasi partilerin genel merkez binaları ve genel başkanları yoktur. Parti lokalleri vardır. Seçilen başkan aynı zamanda kendi partisinin genel başkanı muamelesi görür.

          Orada milletvekilli ve senatör adaylarını parti seçmez. Seçmen, aday adaylarına da oy vererek belirler sonra da parti anons eder yani açıklar ve destekler. Bizde belediye başkan adayını, milletvekili listesini parti genel başkanları belirler ve hatta delegeler ile il başkanlarına bile genel merkez karar verir. Ama Reisimizin de söylediği gibi, “Allah için partilerimiz dünyanın en demokratik siyasi partileridir. Ülkemizde demokrasi kıyaslanamayacak kadar zengindir.”

          Şu yukarıda yazdıklarıma bakarak, CHP içinde Muharrem İnce’nin başlattığı hareketi savunduğumu da sakın sanmayın. İnce yersiz ve zamansız çıkışı ile bana, iyi ki başkan seçilmemiş dedirten bir kişi. Derseniz bu hareketin zamanı ne olacaktı, en azından belediye seçimleri sonrası. Tevekkeli değil rahmetli Ecevit bu partiyi bırakıp yeni bir parti kurdu ve iktidar oldu.

          Gelelim ülkemiz komik yönetim şekline. Mesela memlekette olmayan adaleti, sosyal adaleti dünyaya örnek gösterebilecek kadar bağnazdır bizdeki siyasetçi. Mesela dip yapan Türk lirası ve ekonomimiz konusunda kıymetli ve sayın bakanlar yüzyılın Türkiye’yi uçuracak ekonomisi demekten kaçınmaz. Türk basınında çağ açan kanser tedavileri, bizim dâhilerimizin ot ve börtü böcekle organik sağlıklı yaşam formülleri, say say bitmez. Özetle asparagas bir ülkede yaşayıp, asparagas haberlerle ve dizilerle mutlu oluyoruz.

          Gelelim güncel konumuza, “papaz takasına”. Şimdi AKP iktidarı ve ABD’nin kapalı kapılar arkasında yürüttüğü at pazarlığının ayrıntıları Washington’da dökülmeye başlandı. Geçen yazımda da biraz değinmiştim, bu görüşme ve pazarlığın perde arkasını yazmak nelere mal olacak diye.

          Siz bakmayın Türk yalaka basınında çıkan yazı ve değerlendirmelere. Akşam televizyonlardaki sözde süzme uzman takımının yaptığı gözlemlere. Hepsi Külliyeye yaranma sidik yarışında. Washington ve New York’ta bir dönemler FETÖ’nün örtülü bir yerlerini yalayan ama şimdilerde iki gazetede bir den bire reisçi olan iki sözde yazarın yazdıklarına. İkisi de Siyasal mezunudur. İkisi de eski koyu solcudur ama sonra gökten para yağınca azılı sağcı olmuşlardır.

          Birinin Washington’da muhabirlik yaptığı beş yıl içinde yazdığı beş haber yoktu. Yahudi lobisinin verdiği ve yazılmasını istediği iki haberi yayınlandı. Öteki is Türkiye’de Amerikalılarla Özal’ı buluşturup Washington’a kaçtı. Şimdi her ikisi muteber kişiler. Yani demem o ki ikisinin anlattıkları da doğru değil, size sizin bilmenizi istediklerini onlara dikte ettiriliyor. 

          Bir kere daha yazayım işin özünü. Ankara papaz pazarlığına Rıza Sarraf davası sonucu mahkûm edilen kişi ve bankalarında katılıp karşılıklı temizlenmesini istemiş. Amerikalılar özellikle Halk Bankası konusunda açılacak iki yeni davaya değinerek bu işe yanaşmamışlar. Buna karşılık İsrail üzerinden bir jestte bulunmuşlar. Washington bakmış ki Ankara işin ciddiyetinin farkında değil karşılık olarak Adalet ve İçişleri bakanlarına yaptırım koymuş. 

          Ankara bu oyunu da anlamak istememiş. Reis Amerikalı iki bakana yaptırım buyurmuş. Duydum ki bu günlerde Washington’daki en büyük espri Ankara’nın Amerikalı iki bakana uygulamaya başlayacağını açıkladığı yaptırımlar.

          Washington’da Cumhuriyetçi partinin akıl hocaları uzmanlar, yani düşünce üreten kurumlarda çalışan kişiler şimdiden çok sayıda senaryoyu konuşuyor bile. Onların tahinlerine göre gelişmelerde çoktan ipimiz çekilmiş gibi. Bunların her biri insanı dehşete düşürecek boyutlarda. Olayın gelişmesine göre önümüzdeki günlere ABD boynumuzdaki tasmanın ipini kıstığı gibi biraz daha sıkıştıracak. Bunun sonuçlarını yakında göreceğiz.

          Dolayısıyla rahip bunalımına Reis Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapacağı ve dünya ülkelerinin sabırsızlıkla beklediği veciz konuşma için gideceği Eylül ayı sonuna kadar çözüm bulunacaktır. Ankara’da ekonomi kırılgan. Dış politika kırılgan. Siyaset kırılgan ve hatta siyasi liderler kırılgan. Uzun süreli gerginliğe tahammülü yok.

          Ankara-Moskova ilişkilerine de en az Ankara-Washington kadar güvenmeyin. Putin eski bir KGB’ci olmasının yanı sıra, Rus siyasi tarihi de kendi müttefiklerine attığı kazıklarla dolu. Arap İsrail savaşı, Afganistan katliamları Rusların en büyük yüz karasıdır. Vietnam’ı saymıyorum bile. Orada hem ABD hem de Rusya Vietnamlıları kazıkladı. Suriye’ye yardım eden Moskova bir yandan da İsrail ile el altından görüşür. Öte yandan bizdeki bazı Çin yanlıları Pekin masalları söylemeye başladı.

          Benim canımı sıkan uluslararası ilişkilerde kimse kimseye babasının hayrına yardım etmez. Tam bir beladan kurtulduk derken bakarsınız çok daha kötüsüne takılmışsınız. Sonuç Papaz birkaç haftaya kadar kahraman Türk adaleti tarafından serbest bırakılacaktır. Soru karşılığında ne verdik te olabilir.


 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI