Bugun...
Krize çağrı, Eylül'de gel


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 28-08-2018 00:00
     

         Bizimkilerin adını bayram koydukları İslam da yeri olmayan hayvan katliamını hayırlısıyla tamamladık. Katliam sırasında kurban kanını çocuklarının suratına süren ana ve babalar, hayvan yerine kendini kesen acemi kasaplar, doğaya akıtılan kanlar her sene olduğu gibi kınandı ama tekrarlandı. Sonra da kalkıp döner bıçağı ile adam kovalayanlara, karısını delik deşik edenlere şaşma dönemi başladı.

         Katliam yalnız hayvanlarda değil, bizim makine veya araç sürdüğünü sanan değişik hayvan türlerinde de meydana geldi. Bu konuda her sene bir önceki senenin rekorunu egale ediyoruz hamdolsun. Geçen yıl bayram trafiğinde ölenler 100 civarındaydı. Bu sene hamdolsun iki yüze eriştik. Yaralıları saymıyorum bile herhalde bine erişti. Bu arada 40 kişi de bayram süresinde boğulmuş. Buna da şükür.

          Alpay’ın hani İtalyan şarkıcı Peppino Di Capri’den adını yürüttüğü (Melancholie Im September) “Eylül’de gel” şarkısı gibi Ağustos’u tamamlayıp Eylül ayına giriyoruz. Bugün aslında konum bayram trafiği falan değil. Eylül ayındaki siyaset trafiği. Reisin önümüzdeki ay iki önemli gezisi var. Öncelikle Eylül ayında reisin himayesinde yapılacak turistik geziler. Birincisi 20 Eylül civarında New York’a Birleşmiş Milletler Genel Kurul’una konuşmaya gitmek. Eminim Reis ABD’ye hareket etmeden önce rahip ve öteki Amerika’nın istediği tutuklular da serbest bırakılacaktır.

         New York’ta ABD Başkanın misafir yabancı liderler onuruna verdiği geleneksel yemeğe girerken, Trump ile  “hoş geldiniz, çoluk çocuk nasıl selamlaşması dışında önemli bir görüşme beklemiyorum. (Eminim yandaş ve boyalı basın bunu Trump, reise bir itibar gösterdi, bir itibar gösterdi ki sormayın diye verecektir). New York’ta reis bir iki Afrikalı kabile reisi ve ABD düşmanı ülke lideri ile görüşebilir. (Venezüella, Rusya, İran gibi)

          Dönüşte, Almanya’ya Merkel’e uğrayarak kredi talebini yenilemek istiyor büyük planlamacı. Alman hükümeti ve kamuoyu nedense bir türlü Reisin büyüklüğünü ve ileri görüşlülüğünü içine sindiremedi. Alman kamuoyu ve hükümeti her ne kadar gelme diyor ve bankalar ile hükümet, Reise para verilmesine karşılarsa gideceğiz bir kere. Aynı manzara Merkel’in koalisyon ortaklarında da var. Bir şey değil reis yüzünden Almanya’da hükümet krizi çıkabilir. Alman bankaları Türkiye’deki ekonomik krizden etkilenen Türk bankalarının giderken kendi dengelerini de bozmasından korkuyor. Bu yüzden Türk bankaları ile çalışan kendi bankalarına sıkı denetim getirdiler.

          Öte yandan Fransız Başkan Macron, tam da damat bakan Fransız Maliye Bakanı ile görüşmüşken. Nasıl bir akla hizmetse kalktı Reisin Türkiye’si ile Mustafa Kemal’in Türkiye’ni karşılaştırdı. Vardığı sonuç, Reisin “pan İslamcı” Mustafa Kemal’in ise Batı yanlısı bir devrimci olduğu yolunda. Bu açıklamalarda Reis ve damadın Fransa’dan talep ettiği kredilerin kapısının kapandığına işaret ediyor.

          Almanya ve Avrupa ile kriz yalnız para konusunda değil, sosyal açıdan da sıkıntı var. Almanya’daki radikal İslamcı gurupların Türk ve Alman siyasetine müdahalesi Alman ve Avrupa kamuoyunda sorun olmaya başladı. Almanlar “bizim toplumumuzu beğenmiyorsanız neden geldiniz ülkemize geldiğiniz yere dönün” demeye başladı. Bunda, Avrupa’daki PKK yapılanmasının da katkısı var. Hükümet zorda, bazı Avrupa ülkeleri çifte vatandaşlığı yasaklamaya başladı. Bir kısmı da çarşafı ve sıkma başı yasakladı. İspanya ve bazı Avrupa ülkeleri Türklere ev satmak istemiyor. Türkiye’nin, AB üyesi iki sınır komşusu Yunanistan ve Bulgaristan, Türkiye’den kaçan FETÖ’cülere ve PKK’lılara siyasi sığınma hakkı tanıyor. Ama yandaş basında slogan hala vizesiz nereye gidersiniz?  

          Doğuya dönersek, Moskova, İdlip ve çevresindeki Türk birliklerinin başlarına bir şey gelmeden geri çekilmesini istiyor. Bu konuda Çavuşoğlu Rus yetkililer tarafından uyarıldı. Suriye Esat kuvvetleri Türkiye’nin desteklediği bu radikal dinci unsurları kuşatmaya başladı bile. ABD ve yandaşları, Suriye birliklerinin bu terörist guruplara karşı kimyasal silah kullandığı bahanesiyle oraları bombalayarak Suriye kuvvetlerinin zaferini geciktirmeyi düşünüyor. Rusya bu kimyasal silah bahanesi yememek için her türlü hazırlığı yaptığını ima ediyor. Biz hala her gün Kandil’i bombalayarak yüzlercesini öldürdüğümüz teröristleri bitiremedik. Ama daha önce Emniyet Genel Müdürü olan Akar şimdilerde Savunma bakanı olunca bu iş kökünde halledilir hamdolsun. Hele ordudan attıkları pilotlarımızı yeniden savaş görev emri palavrasıyla yeniden çağırarak.

          Karasularımız konusuna gelince Külliyenin becerikli ve kararlı politikaları nedeniyle neredeyse plajlarımızda cankurtaran yerine Yunan Sahil koruma botları gezecek. Birkaç keçinin otladığı kayalıklar diye iktidarın tanımladığı adacıklara becerikli Külliye politikaları nedeniyle Yunanlıların el koyup mangal yapması yüzünden Türk balıkçıları artık açık denize ulaşamıyor. Hani av mevsimi yasağı var ya o bizimkilere 12 ay bugünlerde.

          Bunların dışında ekonomik durum çöküntüyü koruyacak. Bu konuda fazla şey yazmak istemiyorum bugünlerde bir türlü inanmak istemediğiniz gerçeği yaşayacaksınız. Dolar, yaz nedeniyle durgunluğu üstünden atarak yeniden tırmanışa geçebilir. Dolardaki düşüşü ülkeyi idare eden siyasi iktidarın dış politikasına bağlamak dünyanın en büyük saftolozluğu. Dolar karşısında Türk lirası Obama döneminde inişe geçmişti ama içerdeki sahte serumlarla sağlıklı bir ekonomi sinyali verilmeye çalışılmış, artan enflasyonla birlikte halktan gizlenmişti. Bugün dış kaynaklar güzel ülkemizdeki yıllık enflasyonu yüzde 100 olarak bildiriyor. Tek satır var mı yalaka ve yandaş basında.

          Reis tüm bunları da İslam ve Türkiye düşmanlığına bağlayıp kendisini içinden sıyırdı ya ne diyeyim, Türkiye de daha çok çiftlik bank veya kaz bank olayı yaşar ve duyarız ama hiç şaşırmayın.

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI