Bugun...
Kaz kafalı Dolar reisin ince uslubunü anlamıyor


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 10-08-2018 00:00
     

        İçerdeki huzursuzluk dışarda komik ikili ilişkilere neden oluyor. Komik oluyor çünkü adı başka kendi başka sistemlerle dünyayı da şaşkına çeviriyoruz. Tabii bunları eleştiri ve uyarıları bizim yalaka ve boyalı basında görmeniz duymanız söz konusu değil.

         Baştan başlayalım, önce iktidar yanlısı gazete ve TV’ler (Hoş olmayanını bırakmadılar ya) ABD ile mutabakat sağlandı ikili ilişkiler için görüşmeler başlıyor yayını yaptı. Amaç döviz patlak veren krize sanki çözüm bulmuşlar gibi bir hava ve ortam yaratmaktı. İşe de yaradı gece 3.40’ı bulan dolar daha sonra 3.28’e indi.

          Washington her zaman olduğu gibi Ankara’nın bu boş atımını düzeltti. “Mutabakat yok, olsaydı Papaz ve öteki Amerikalılar evlerinde olurdu” açıklaması yapıldı ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bayandan. Bitmedi, ikili görüşmeler uzunca bir süre teyit edilmedi.

         Öğrendim ki Amerikalı yetkililerle görüşsünler bir çare bulsunlar diye apar topar Washington’a gönderilen heyet için, uçağa bindikleri dakikaya kadar randevu verilmemiş. Washington’a varan Türk heyeti ABD Dışişleri Bakanlığı müsteşar yardımcısı Sullivan ile yerel saatle akşamüstü 18’de görüşeceklermiş. Washington’da birçok ülkede olduğu gibi mesai saat 18’de, yani altıda biter. Varın siz anlayın nereye sıkıştırmışlar görüşmeyi veya vermek istedikleri mesajı.

         Talimat kesin, Reis Eylül ayının ikinci yarısında New York’a Birleşmiş Milletler Kurulu’n da ulvi ve derin dünya görüşlerini içeren konuşmasını yapmadan önce çözüm. (Hoş geçen yıl reis bu derin görüşlerini yansıtan konuşması yaparken hiçbir yabancı diplomat ve lider kalmamıştı salonda)  teslim için gelmeden önce bu sorunlara yüzeysel de olsa bir çare bulun talimatı almış heyet garipleri. Reis daha sonra bir problemi daha çözmüş uzman politikacı havasında Almanya’ya gidecek ve Merkel ile görüşecek.

         Bu arada kör cahil basınımız bizim bürokratların görüştüğü yabancıların makamlarını kafalarına göre yükseltirler. Amaç bakın bize ne kadar önem veriyorlar oyunu. Mesela ABD Dışişleri Bakan yardımcısı derler “asistant secretary” unvanına. Evet, pata pat tercüme ederseniz o anlam çıkar ve hatta Amerika’da Bakan anlamında kullanılan secretary’i sekreter diye de biri çevirmişti. Asistant Secretary adlı bu makam bizdeki müsteşar yardımcısına tekabül eder, sayıları da sekiz ila 10 arasında değişir. Bakan yardımcısı unvanı ABD sistemine göre “Deputy secretary” dir ve her bakanlıkta bir tanedir.

         Peki, Türk heyetinin elinde Amerikalılarla pazarlık edecek koz var mı? Bence yok. Amerikalılar uzun süredir bildikleri bir oyunu oynuyorlar ve bizleri oldukça hassas bir yerlerimizden yakalamış durumdalar. Amerikan dolarının reisin ve jöleli yardımcısının ulvi ve derin ekonomi bilgisine rağmen önlenemeyen yükselişi artık yandaş ve yandaş olmayan tüm kan emici amip ve sülükleri rahatsız etmeye başladı. Bunların elebaşları çoktan paralarını dışarı taşımış oldukları için içerde paralarını kaçıramayan küçük sülükler kaldı. Onlar şimdilik kanını emdikleri milletten kopma yolları arıyor.

         Gelelim görüşmelere. Başta IMF yani uluslararası Para Fonu açıklamasına. Yani IMF dedi ki Türkiye ile görüşmeler henüz yapmıyoruz. Geçmişte neredeyse Türkiye ile masaya oturan bu kurumun son anda karşısındaki devletin açıklama yapmasından açıklama yaptığı görülmedi. Biz bunları “standby” anlaşmalarında bile gördük. İçerden anlaşmanın maddelerini çıkarırdık IMF gene de yalanlardı. Uzun süredir oradaki kaynaklarımız Ankara’nın 50 milyar dolarlık bir paket için görüşmeler yaptığını bize söylemişti.

         Bu görüşmeler Washington’un onayına bağlı. Ara düzeltilmezse 50 milyar üzerine soğuk su içilir. Bu para da çok ağır koşullarla verilir. Ekonomi de şunu yapacaksın maaşlarda bunu yapacaksın, şu konuda tasarruf falan filan. Ayrıca her üç ayda da bir ekip yollayıp tüm hesaplarınızı denetleyecekler. Bu sözünü ettiğim kurum, hani Ankara’nın bor verdiği IMF canım.

         Türk heyetindekilerden anlıyoruz ki, ikinci rica Halk Bankası ve aralarında damadın bankasının da yer aldığı öteki beş bankaya kesilen cezanın hafifletilmesi. Bu konuda Trump yönetimi hatır için belki bir iki milyon düşer ama milyarlar üzerinde kalem oynatacağını sanmıyorum. Açıkça bu konuda ilerleme beklemiyorum. Özellikle Halk bankası konusunu açtıklarında Sarraf duruşmalarıyla bağlantılı iki yeni davanın daha açılacağını öğrenmeleri bizimkileri memnun etmiş olmalı.

         FETÖ masalına ben Amerikalıların bir yanıt bile vereceğini sanmıyorum. Buradaki darbe girişimin ardında kim olduğunu tabii ki Amerikalılar çok iyi biliyor. Bu darbe olayının nasıl kullanıldığını kimin ve kimlerin işine yaradığını bizim gibi onlarda görüyor. Sonuçta bu konu açılırsa sanırım yüzlere yayılan bir tebessüm olacak yanıt.

         Sonuç olarak, bu konuda değişik ve başarı haberleri okuyacak Amerikalıların bizi ne kadar sevip koruduğunu duyacaksınız. Ayrıca, her ne kadar reis bugünleri düşünerek kendisine takas yetkisi vermiş olsa da karşı tarafın şimdilik bir takasa yanaşmadığı anlaşılıyor. Böylece bizim derin ve kalabalık diplomatik, hukuki ve mali heyetimiz, Papaz ve öteki Amerikalı görevlilerin serbest bırakılacağı sözü ile birkaç milyar dolarlık bilmem ne siparişleri vererek Washington’dan ayrılacak. Amerikalılarda tasmanın ucunu biraz gevşetecek ama bu Türk ekonomisini içine düştüğü çukurdan çıkmaya yetmeyecektir.

         Yazıyı sonlandırırken Washington hiçbir konu da anlaşamadıklarını ve Büyükelçi Serdar Kılıç’ın eline bir liste verdiklerini duyurdu. Ve hatta Trump yönetimi Türkiye’deki bakan yaptırımına yeni isimler ekleneceğini de sızdırdı. Çok merak ediyorum bu kez listede kimler yer alacak, damat ve akrabalara da yer verilecek mi?

         Evet, bu tiyatro da Türkiye’nin son 18 yıldır olduğu gibi yaralarına ve hastalığına çare olmayıp, altı iltihaplı yaraların üstten kabuk bağlamasına neden olacaktır. Hasta iyi eğitim görmüş doktor yerine mahalle imamına okutulup üfletilmiş memleket dediğimiz hasta adam doğru tedavi olmadığı için tetanos veya kanserden ölüp, yıkılıp gidecektir. Not, TV'lerde yandaşların yaktığı dolarların düğünlerde havaya atılmak için basılan sahte dolarlar olduğu ileri sürülüyor


 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI