Bugun...
Kaşıkçı olayı, HDP ve ülkenin eyaletlere bölünmesi


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 25-10-2018 00:00
     

          Geçen gün ülkede herkes Reisinin yapacağı açıklamaya odaklandı.  Öyle ya her şeyi bilen reis bu cinayetin ipuçlarını verecekti. Beklenti Kaşıkcı cinayeti konusunda bugüne kadar iç ve dış basında yer almayan ve polis tahkikatı sonucu ulaşılan gerçek ve ilk kez anlatılacak olaylardı. Ama sonuç sürpriz ve herkes şok oldu. Reis bu beklentilere rağmen Partisinin Meclis’teki gurup toplantısında herkesin daha önce bildiği ve yazılıp çizilenlerden farklı bir şey söylemedi.

          Buna karşılık bir tür yoğun diplomatik trafik vardı ortada. Bir kere Suudi Arabistan ABD’nin izni ve bilgisi olmadan böylesine bir suç işleyemezdi. Öyle olduğunu kabullenince Riat’taki kraliyet makamının işlediği cinayete başta Trump olmak üzere Amerikan yönetiminin gösterdiği tepki yapmacık kalıyor. Yani Trump ve Amerikalı yetkililer bence tribünlere oynuyor. Şimdi bu durumdan anladığım kadarı ile bizimkilerinde yeni haberi oldu.

          Erdoğan durumun farkına varınca izleyeceği siyasette önünde sadece iki yol kaldı. Bunlardan biri her ne kadar Kaşıkcı Erdoğan’ın “Müslüman kardeşler Örgütü” üyesi olsa da Amerikan yönetiminin izlediği Suudi kralını koruma yolu. İkincisi ise bu olayı kullanarak Suudi krallığına kendisine parasal kaynak yaratması için bastırması. Şimdilik Erdoğan her iki yol üzerinde gidip geliyor.

          Bu işlerle ilgili olarak bir de ziyaretler var. ABD Dışişleri Bakanı geldi gitti ardından CIA başına yeni atanan işkenceci bayan. Öte yandan Suudi Arabistan’daki yatırım konferansı da hiç fena geçmedi. Buda insan hakları, demokrasi veya hak hukukun para karşısında guguk olduğunu bir kez daha kanıtladı. Fransa’da insan haklarına karşı para yolunu seçen ülkeler arasında.

          Bu konuşmalar sırasında dünya kamuoyunun gözlerini üzerinde hisseden Reis demokratik bir çıkış yaparak, Suudlu gazeteciyi öldürenlerin Türkiye’de yargılanabileceğini söyledi. İşte bu sözden sonra dünya komedyenleri ve insan hakları savunucuları koptu. Bir tanesi utanmadan televizyonlarda, “kendi hapishanelerinde yüzlerce gazeteci bulunurken böyle bir çıkış yapmak ne kadar akılcı”  diye sorma cüretini gösterdi. Sonuç bu Kaşıkcı konusu daha çok su kaldırır.

          Şimdi gerçekçi olalım. Oynanan bu tür oyunları kendi halkına gayet iyi bir şekilde tezgâhlayan ama dış pazarlarda beceriksiz kalan bir iktidar var işbaşında. Washington Post konu üzerinde bazı dikkat çekici uyarılar yapmış ve bizimkiler ve özellikle reisin beceriksizliği için “Suudi ailesi içinde nifak sokmak istedi ama beceremedi” diye yorumda bulunmuş. Bence doğru bir yorum. Aslında Türkiye kendi ayakları ile Ortadoğu’da Araplar arası bir bataklığa doğru sürükleniyor.

          Sadece bu da değil. Daha önce de yazmıştım ben tesadüflere inanmam diye. Bu olaylar devam ederken ve seçimler sırasında CHP’nin kuyruğuna takılan PKK’nın temsilcisi olduğuna inanılan Kürt partisi HDP, bayram değil seyran değil eniştem beni neden öptü hesabı muhatabı AKP olan bir açıklama yaptı; “Gelin görüşelim” dedi. Bu partinin ve PKK üzerinde ABD’nin ne kadar etkili olduğunu biliyoruz. HDP, Washington’dan bir sinyal almadan böylesine bir teklif yapamaz. Ayrıca yandaş basın tarafından kuyruğu Erdoğan’ın elinde diye satılan Suudi kral Suriye’deki PKK yanlısı gurup için ABD’nin talimatıyla yüz milyonlarca doları neden verir?

          Sadece bu mu? Düşünün böylesine bir birlikteliğin önündeki tek engel olan Cumhur ittifakının ortağı MHP, ateş almış gibi ittifakı bir af konusu yüzünden bitirdi. Af konusu gerçekten MHP için ne kadar önemli? Bilemiyorum. Ama şurası muhakkak AKP ve bizzat Reis tarafından yapılan konuşmalarda bu ittifakı sürdürme amacı taşıyan bitirme hedefine yönelik cümleler vardı. Hele reis, “Türküm ama Türkçü değilim” demekle HDP’ye yeşil ışık yakmış oldu.

          Bu oyun baştan mı tezgâhlandı bilemiyorum. Ama gidişat her şeyin bu oyun için düşünülüp hazırlandığın ortaya koyuyor. Meclisin etkisiz hale getirilmesi, tek adam yönetimine geçme, kurumların ve kuruluşların Cumhuriyet döneminin parlamenter sisteminden koparılması bir şeyi işaret ediyor. “Türkiye yeni bir eyalet sistemine” doğru seyretmeye başladı. Belki halk bu konunun yeni farkına varıyor ama gerçekte devlet sistemi yıllardır reisin hedefinde olan bir yönetim şekli.

          Eski programları kurcalarsanız göreceksiniz ki ülkeyi beş ila yedi eyalete bölen bir federal sistem kurulmak isteniyor. Bunu hiçbir zaman saklamadılar. Kaşıkcı olayı ardından eski bir CIA’ce olan Trump yönetiminin dışişleri Bakanı Pompei ile bir işkenceci olan yeni CIA başkanın Ankara ziyaretlerinin altında bu yatabilir.

          Ha diyeceksiniz ki, İdlip en oluyor? Fırat’ın doğusu ne oluyor? Ne olacak arkadaşlar Trump’ın Amerikalı seçmene oynadığı gibi Reiste iç politikaya oynuyor. HDP’nin uzlaşma konusunda AKP’ye sunacağı bir iki belediyenin yanı sıra büyük şehirlere yerleşmiş Kürt seçmenlerin oyu olabilir. Demem o ki sevgili okurum. Bunlar zaten milliyetçi olmadı. Milliyetçi olanda vatanseverlikte çok büyük hatalar yaptı.

          AKP iktidarının ülke ve cumhuriyeti yıkmaya yönelik hiçbir politikası beni şaşırtmadı. Bu da şaşırtmayacak.

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI