Bugun...
Filistinlileri öldüren İsrail değil miydi?


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 18-09-2018 00:00
     

          Geçtiğimiz haftaya, doların artışı ya da Türk lirasının değer kaybetmesini önlemek için Ankara’da acemice hazırlanan bir tiyatro oyunuyla girdik. Herkes tezgahı ağzı açık seyretti. Hani şu Külliyeye ve Reise bağlı olan ancak külliyenin ve reisin rızasına karşı çıkan dik başlı ve “bağımsız” Merkez Bankasının faiz hadlerini artırmasından söz ediyorum. İnanılır gibi değil, şu Merkez Bankası yetkilileri öylesine cesurlar ki. Dünya, Merkez Bankası bağımsız olmalı diye yırtınırken, Külliye ’ye bağımlı Merkez Bankası patrona ters bir eylem yaptı. Yediniz mi? Kusura bakmayın ama dünyada hiç kimse yemedi bizim yandaşlar dışında.

          Ankara’da sahnelenen bu soytarılık Türk lirasının değer kaybetmesini durdurmadı, durduramadı bence yavaşlattı. Haftaya hızlı bir tırmanışla başladı. Zaten bu önümüzdeki günlerdeki siyasal gelişmeler ardından doların ipini koparmış gibi seyretmesi de bekleniyor. Dünyada aklı başında ne kadar ekonomi uzmanı varsa Türkiye’ye bir plan yapmasını ve siyasetin ekonomiden elini çekmesini öneriyor. Hatta bir başka gurup kendiniz plan yapamıyorsanız bırakın IMF yapsın diye öneriyor. Hiçbir şey okumayan vatandaşımız hala ABD yaptı diye bağırabiliyor.

          Daha önce de yazdığım gibi ekonomideki kötü gelişmeleri ABD’nin yapmasına gerek yok. Zira temel bir üretim sanayi olmayan tüketime dayalı ve her şeyi ithal eden bir ülkede ne olmasını bekliyorsunuz. Yakınlarda hiç sokağa çıkıp alış veriş ettiniz mi? Mesela paketi daha önce 5 ila 8 lira arasında olan yazıcı kâğıdının paketinin 25 liraya fırladığını gördünüz mü?  Diyebilirsiniz ki kâğıt yok piyasada ithal kâğıtta çok pahalı. İyide kardeşim İzmit’teki SEKA kâğıt fabrikasını ben mi kapatıp oturduğu alanı ranta çevirip AVM’ler apartmanlar yaptım.

          Kâğıt bir şey ama her şeyde yüzde 65 zam var. İnanın aklınıza gelen her şeyde, kedi köpek mamasından içtiğiniz çaya ve satın aldığınız mutfak yağına kadar. Un ve ekmek sırada. Doğal Gaz ile akaryakıt zaten duramıyor durdurulamıyor. Piyasada inanılmaz bir başıboşluk ve haksız kazancın kaynağı olan bir karmaşa bulunuyor. Hoş daha önce de karmaşa ve başıboşluk vardı ama bundan baştakiler nemalanmayı beceriyorlardı.

          Demem o ki mümtaz Türk milleti yediği kazığın acısını santim santim hissetmeye başladı. Bu arada sokaklarda hırsızlık ve dolandırıcılık olayları artış gösterdi. Yakında yol kesme olayları da başlarsa hiç şaşmam. Yazlıkta kalanların son partisi de okullar açılırken kışlık evlerine döndü. Yazlıklarda emekliler ve yaşlılar kaldı. Reis kendisini vakfın başına atadığını fark etmemiş. Bırakın onu maaş almayacağını vurgulamış. Maaşa ne gerek ulusun elinde kalan son varlıklara el koymadı mı?

          Bu arada Katar bizim reise yarım milyar dolarlık koca bir uçak hediye etmiş. Başkaları da satın alındığını söylüyor. Milleti tasarrufa teşvik ederken makam otosu gibi yarım milyarlık uçak almak bir garabet. Öte yandan farz edin Katar bu uçağı hediye etti. Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışır mı yabancı bir ülkeden yarım milyarlık hediye almak. Ama Türk Hava Yolları'nın Katar'a verileceği söylentilerine ne dersiniz?

          Hani bizimkiler başkanlık sistemini ABD başkanlık sitemine benzeterek yaptılar ya. Orada Amerikan başkanlarının değeri 25 dolardan yüksek bir hediye alamayacaklarını bilmiyor mu? Velev ki verilen değerli hediyeleri evlerine götüremeyip iktidardan indikten sonra açılacak Başkanlık müzelerine vererek sergilendiğini. Yok, böyle bir yutturmaca.

          Gelelim Reisin yurt dışı gezilerine. Mesela New York’ta ne olacak? Orada 4 ila beş gün geçireceği söyleniyor. Geçen ABD ziyaretlerinde olduğu gibi sinirlenip erkenden dönebilir. Ama bu kez de dönüşte uğramayı planladığı Almanya seyahati var. Bizimki Köln’deki Camii de namaz kılmak istemiş. Orada Camide müminlere de hitap etmeyi planlıyormuş. Alman hükümeti bu konuşmaya izin vermek istememiş. Eğer konuşacaksan Alman cumhurbaşkanı ile yapacağın toplantı sonrası yap demişler. Almanlar bu toplantının olmasını tutuklu vatandaşları için bir ortam yaratırız diye istiyormuş. Yapılan son anketlerde, Alman kamuoyu Erdoğan gelmesin sinyali vermiş. Anlamıyorum, ülke ve iktidardakiler bu kadar çaresizmi de bu kadar istenmemeye karşı ısrar ediyorlar.

          Yakın tarihte İdlip olayları var. YPG, İdlip’te Suriye ordusu ile birlikte hareket etmeyeceğini açıklamış. Ama bir başka açıklamada İdlip’e sıkışıp kalan Ankara tarafından desteklenen Radikal dinci unsurların savunmasına katılmayacakları. Rusya ile aramız çaktırmadan açılıyor. Reis ile Putin arasında yapılan görüşmede bir kez daha ateş kes kabul edilmedi. Buna karşılık kontrollü olarak sivil halkın tarafsız bir bölgeye nakli ve bu bölgeye militanların kabul edilmemesi konusunda anlaşmışlar. Kim kontrol edecek militanların geçişini. Bana göre Putin burada ikili oynuyor. Bir punduna getirip militanlar geçti diye orayı da ateşe verebilirler. Şimdilik ateş açılmayacak dense de yakında saldırı başlayacak. Ve doğal olarak Türkiye’ye yeni bir mülteci akını. Reisin kardeşleri gelecek. Bizim Rusya’ya tavır koyacak kozumuz yok. Enerji bakımından, ekonomik açıdan Türkiye’nin eli yok denecek kadar zayıf.

          Ağam o kadar çaresiz ki, bir Arap ülkesinde reisin beyin takımı ile İsrailli yetkililer görüşüyor. Herkes birkaç hafta içinde karşılıklı büyükelçi atanacağını söylüyor. Çok merak ediyorum, Filistin için kan akıtacağını açıklayan şu Ak kartallar bu görüşmeler sonrası ne yapacaklar diye. (Bu da söz mü bu güne kadar ne yaptılarsa ani bir dönüşle İsrail’i kardeş ilan ederler)

          Öte yandan Washington’da garip şeyler oluyor. Trump kendi oyununu oynamaya çalışırken ABD derin devleti kendi planını uygulamaya devam ediyor. ABD bu oyunda kendi kozunu oynamak isteyecektir. Ama inanın bu oyun da bizim aleyhimize olacaktır.

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI