Bugun...
Filistin olayı ne kadar bize benziyor?


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 18-05-2018 00:00
     

Memleketin durumu vahim. Hem de ramazan ayında. Ama kimin umurunda? Mesela iftarda ne yiyeceksiniz veya sahurda ne yemelisiniz ki sizi tok tutsun. Böyle önemli konuları tartışıyor ülkemin insanları. Memleket paldır kültür yıkılıyormuş ne gam. Baklavanın içine konan Antep fıstığı birden pahalanmış. Baklavacılar da derhal tepki gösterip karşı karar alıp, vatandaşa bayram ve ramazan da Antep fıstıklı baklava yerine cevizli satacaklarını açıklamış. Ne kadar önemli değil mi? Reis, Londra’da Kıbrıs’ı vermiş konu ikinci plana bile girmiyor. İktidar hemen soruna sahip çıkmış, Tarım Bakanı Fakıbaba uyarmış Antep fıstığı stoku yapanları ellerinde patlayacak dedi. Yandaş basın artık utanmayı bıraktı ayrı ayrı değil, şimdilerde koro halinde yalan söylüyorlar.

 

Oysa aynı tarım bakanı ülkede et fiyatları onar onar lira artış yaparken Hristiyan ülkelerden helal olmayan et ithal etmiş ama nedense et fiyatlarının artışını durduramamıştı. (Aynı Merkez Bankası müdahalesi ile doları durduramadıkları gibi) Ben bugün Çanakkale İzmir seferini yapan bir otobüsle İzmir’e gittim. Geçtiğimiz yıllarda bu aylarda yolun iki yanında uzanan bostanlar yemyeşil olurdu. Bu yıl ülkenin sebze ve meyve deposu olan bu bostanlar ve bahçeler boş ve sapsarı. Oysa bu sene ülke iyi yağmur almıştı. Anlaşılan çiftçi artık işi bırakmış. Tek zeytinlikler ve üzüm bağları yeşil Neden bırakmasın devlet onlara çalışmadan para veriyor üretmesinler diye. Bu sene de ithal sebze yenecek.

 

 Bu durum aynı reisin petrol fiyatlarındaki artışı durduramaması gibi. Ne yaptı sonunda dolardaki artışa karşılık akaryakıttan aldığı vergiyi düşeceğini açıkladı. Demek ki yalnız zengin yatı olan turistlere yapılan indirim çiftçiye de olabiliyormuş. Sanki emekliye verilecek olan seçim maması bin liralık ikramiye gibi. Ama bir zamanlar dünyada kendi kendine yeten beş ülkeden biri olan ülkemiz artık hayvanlara verilecek samanı bile ithal ediyor.
 

 Ama reise sorsanız, uçağı tankı falan biz üreteceğiz tabii canım ama lafla. Dolar seçim öncesi beş liraya dayanacak yılsonu altı mı olur yedi mi, Allah bilir. Bu yüzden koştura koştura seçim. Onda bile güven yok. Bu arada Doğu Perinçek’i hep merak etmişimdir kimin adına ajanlık yapıyor diye? Bence Türk siyasetindeki son meclise girme şansını da kaçırdı.

 Bu arada Türkiye dış dünyada yok olma yolundaki koşusunu sürdürüyor. Hakan Atilla duruşması bitti. Şimdi sıra Rıza Sarraf ’ta. Bakalım bugünlerde yeniden sesi çıkmaya başlayan Egemen Bağış hakkında ABD’de neler söyleyecek? Bu duruşmalar giderek ilginçleşecek emin olun.

 

 Dün yandaş basında bir haber vardı Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’ye gidiyormuş. Herhalde yeni Trump Dışişleri Bakanı eski CIA’ci Pompeo ile görüşecek. Tam da ABD yönetimini elçiliği Kudüs’e taşımakla suçladıkları bir zamanda. Dışardaki gözlemcileri şaşırtmayan bir durum bu. İçerde dayılan dışarı da şakaydı de. Ama ABD Kongresindeki Türkiye aleyhtarı hava devam ediyor. Bu durum anlaşılan önümüzdeki Kasım ayı seçimleri sonrası daha rezalet bir hale dönüşecek.

 

Kudüs deyince aklıma geldi Bundan 70sene kadar önce yani 1948 tarihinde İsrail devletinin nasıl kurulduğunu biliyor musunuz? O tarihlerden yıllar önce Araplar topraklarını Yahudilere satmış, bir gün de Yahudiler satın aldıkları topraklara kendi Davud’un yıldızı olan bayraklarını çekmişlerdi. Yani bundan yaklaşık 70-80 yıl önceki neslin günahını bugünkü Filistinliler çekiyor.

 

Bizim şu anda bulunduğumuz duruma ne kadar benziyor? Araplara ve yabancılara topraklarını limanlarını satan bir ülke yakında Türk bayrağı yerine bir başka bayrak görürse şaşırmasın. Sonra da başkalarını suçlamayalım bana bunu yaptılar diye. Elin oğlu baban değil ki tabii kendi çıkarını düşünecek. Adam ol da kendi çıkarını kendin düşün. Şu anda Türkiye Mustafa Kemal devrimleri ile kurtulduğu Osmanlı’nın kapitülasyonları benzeri kapitülasyonları yaşıyor. Yollar senin değil. Hava alanları senin değil. Tüneller, köprüler senin değil. Yeni kapitülasyonun adı yap işlet devret. Tabii devredilebilecek bir şey kalırsa.
 

Reis Londra’ya gitti. Dünya basını ilgi göstermedi. Bir BBC sarayın telkini ile bir mülakat yapmış, istemeye istemeye. Gelelim Avrupa ülkelerine. Avusturya’nın oy kullanan çifte vatandaş Türkleri memlekete geri gönderdiği söyleniyor. Duyduğumuz kadarıyla sıra da Almanya ve Hollanda varmış. Reis ve takımın zararları yalnız sınırlar içinde kalmıyor, sınırları da aşıyor.

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI