Bugun...
Dolar ile Lira arasındaki mehter yürüyüşü


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 18-08-2018 13:01
     

         Bugün yazayım mı, yazmayayım mı, çok tereddüt ederek şu dolar veya ekonomi konusuna girdim işte. Tereddüt etmemim nedeni en yakınımda hemen hemen her gün konuştuğum arkadaşlarım bile topu “touch”a atan siyasi iktidarın anlattığı masallara inanıyor. Oysa ben yıllardır, aylardır yazıyorum, kasırga geliyor diye. Normal olarak yumurta kapıya gelene kadar beklendi ve suçu başkalarında aradılar.

          İyi bir Türk olarak önce sonuçların ne olabileceğine bakalım. Bir kere kredi değerlendirme kurumları ufak ufak vurmaya başladı. Bu ileride daha da hızlanabilir. ABD Doları ile Türk lirası arasındaki mehter yürüyüşü iki ileri bir geri devam edecek. Ama şurası muhakkak ki bu yürüyüş hiçbir zaman kurların eski düzeyine dönmesini sağlayamayacak. Bana dışardan Türk lirasının dolar karşısındaki gerçek değerinin altı lira olduğu söylenmişti. Ama bu işten anlamayan kişilerin yönetiminde Türk lirasının 10 liraya kadar çıkabileceği söyleniyor.

          Şu anda irili ufaklı çok sayıda işletme kepenkleri kapatıyor. Bu iktidarın itici gücü olan inşaat sektöründe gizli gizli yüzlerce iflas vakası ortaya çıkıyor. Küçük işletmeler ve dolarla borçlanan şirketler zor durumda borçları iki katına çıktı. Bu oynamanın verdiği zararları gidermek yıllar alır. Bu arada bizimkilerin her fırsatta övdüğü Rusya çeşitli tarım ve hayvansal ürünleri almayı durdurmuş. (Bu haber bizim yalaka basından değil Rus basınından) Olur mu, olmaz mı bilemem. Ama şurası bir gerçek bizim emekli maaşları kuşa döndüğüyle kaldı.

          Bir kez daha hatırlatayım. Her zaman yazdığım gibi ben ekonomist falan değilim. Ama çok sayıda haberi okurum, izlerim ve dünyanın her tarafından siyasi kararları takip ederim. Dünya da müspet bilimler de bir usul vardır bir konuyu çözmek için önce probleme doğru teşhis koymak gerekir. Bu sağlıkta da, mühendislikte de, ekonomide de aynıdır. Sağlıkta hastaya doğru teşhis konmazsa doğru tedavi uygulanamaz, hasta ölür. Bunu yapmaktaki amacım, Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu sorunların çözümüne doğru teşhis konamadığı için doğru çözümler uygulanamamasına dikkat çekmek.

          Örneğin son ekonomik kriz. Bu bunalımı ABD’mi çıkarmıştır. (Ama ABD’nin de başında normal olmayan birisi olduğu muhakkak) Hayır, ama krizin artması ve hızlanmasında rol oynamıştır kuşkusuz. Ama bu konuda yalnızca ABD’yi değil ekonomi bilgisi yeterli olmayan baştakilere ne demeli? Aslında memleketimizde kriz yaratan unsurları konumlandıran da Amerika’dır. Ama ne hikmetse bu iktidardan nemalanan cahil takımı bu yerleştirmeyi alkışlamış ve haksız kazançları elde ederken alkışlamaktan geri kalmamıştır. Washington’dan AKP’nin kurulma talimatı verilirken, akıllarınca orta doğuya ılımlı İslam’ı yayma amacıyla ülkenin başına geçirdikleri bu siyasi hareketi destekleyip beslerken tüm uyarılara kulaklarını tıkamışlardı.

          Aslında gözlerinden kaçan veya dikkate almaya bile değer vermedikleri konu, İslam’ın devlet yönetiminde yerini sağlamlaştırırken yayılmacı ve uygarlık düşmanlığı tutumunu “kabul edilebilir risk” olarak değerlendirmeleri olmuştu. Oysa bu durum yalnızca demokrasiyi kısa da olsa bir dönem bağımsız yaşayan ülkelere değil şeyhlik, krallık veya emirlik gibi tek adam yönetimlerinde başarılı olmasıydı. Bu yüzden de Türkiye’de denenen demokrasiden uzak sözde başkanlık sistemine geçişte kimse sesini çıkarmadı. Beklediler. Muhalefette adam gibi muhalefet yapmadı bekledi. Ne zaman ki ülkede iktidarı paylaşan iki gurubun kapışarak iktidar kavgasına girmesiyle dalıp gittikleri derin uykudan uyandılar.

          Sevgili okurum kendinizi kandırmayın, son kriz bir ABD krizi falan değildir. Kökü ve temeli bulunmayan bir kazanç sistemiyle amip gibi beslenen hasta Türk ekonomisinin yaralarının iltihaplarının patlamasıdır. AKP iktidara geldiği günden buyana teknoloji üreten tek sanayii kurmamış iş alanı yaratmamıştır. Yarattığı iş alanları devlette adam almak olmuştur. Kurulan tüm sanayi ya batı teknolojilerinin montajı veya onların bayiliğidir. Okullar molla okuluna döndükten, eğitim kuran kursuna çevrildikten sonra gençlerden de bunu beklemek fazla tuhaf olur gerçekten.

          Gençler. Onlar babalarının miras yediliğinden özenerek, ailenin maddi damarlarını emme yolundalar. Babalar kendi çocukları ve torunlarının geleceğini yok ederken çocuklarda babalarının ayak izlerini takip etti.  Yazlıkta görüyorum, babalarının arabaları ile saydıran şoförleri gece yarısına kadar bar ve içki Salonların da şişenin veya bardağın dibini bulan gençler ellerinde son model akıllı telefon ağızlarında paketi 10 liradan aşağı olmayan sigaralar. Bu onların suçu mu? Neyse bozulan Türk kültürü örf ve ananeleri üzerine konferans vermek değil niyetim.

          Gelelim son dolar krizine. Bu kriz gecikmiş veya geciktirilmiş bir bunalımdı. Türk lirası bu günlerde uluslararası ekonomi piyasalarında çok konuşulan gerçek değeri 6 liraya oturdu. Bu krizi her zaman olduğu gibi hükümet mazlumu oynayarak ve başkalarını suçlayarak geçiştirmeye çalıştı. Aklı başında olanlar dışında her zamanki gibi cahil kesimde oldukça başarılı oldular da. Krizin bu kadar hızlı seyretmesinde Amerika ile tepişmek tabii ki rol aldı. Ama bu krizi bastıracak tek güç ABD iken ve başında kafası karışık bizim politikacılara çok benzeyen bir başkan Trump varken ve onu kullanmak dururken, akılsızca bir manevrayla tepişme yolu seçildi.

          Papaz konusunda. Papaz her şey olabilir. Türkiye bu konuda yerden göğe kadar haklı da olabilir. İyide 20 yıldır susup sesini çıkarmayıp ta FETÖ terörü patlak verince olayı kullanmaya kalkmak yanlış. Öte yandan başka ülkenin vatandaşlarını rehin almak neyi çözecek. Onlarda senin imamları rehin almaya başlarlarsa ne olacak? Bu kavgada biz Yunanistan olmadığımız için arkamızda Avrupa Birliği falanda yok. Bizi bu çukurdan en Rusya ne de başka bir ülke çıkarabilir. Temennim, herkesin aklını başına alarak ve içerde tribünlere oynamayarak gerçekten ülke ekonomisini kurtarması.  Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI