Bugun...
Derviş olayı neye işaret


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 09-12-2013 15:40
     

Washington’da oldukça yoğun geçen bir hafta, gezi olaylarını konu alan, Serkan Koç’un “Başlangıç” filmiyle noktalandı. Washington’da, bir günde dört matine yaptıktan sonra, film, New York’ta gösterime girdi. Bence, biz Türklerin bildiği, ancak daha çok yabancıların ilgisini çekeceğini umduğumuz türden, bir tür belgesel.

 

         Bazı okurlarım, CHP Genel Başkanının ziyareti için yazdıklarımı, ya anlamamış ya da çok açık yazmadığım için anlatamamışım. Ziyaretin önemli yanı, Tayyip Erdoğan ve AKP’liler dışında, Türkiye’nin dillendirilmesi. Bugüne kadar Washington’a gelen, AKP iktidarının yetkilileri, olaylara, rutin bir protesto ve yapanlarında azınlık bir gurup olduğu izlenimini vermeye çalıştı. Dönüşlerinde de, siz ne yaparsanız yapın, ne söylerseniz söyleyin, bizim dediklerimize inanıyorlar açıklamaları yaptılar.

 

         ABD dönüşü ise CHP içine, Washington’un da elini soktuğu belli oldu. Bir kere Ecevit iktidarını dağıtıp partiyi parçalatan Kemal Derviş, yeniden sahnede. Bu durum bana, 1980 darbesi öncesi, Ecevit’in 11 milletvekili transferini, yaptığı büyük siyasi hatayı hatırlattı. Sarıgül’ ile Kemal Derviş’ olayları da sanki yeni CHP’nin aynı tuzağa düştüğü izlenimi veriyor.

 

         Ayrıca onlar tam otelden çıkarken, HSYK’ dan bir heyette otele giriş yaptı. Biz bu heyet değiş tokuşunu biliyorduk, ama hep gizli olurdu ne hikmetse, bu kez açık oldu. Duyduğumuz AKP iktidarı gitmeden önce, her yaptığı iş gibi, temelsiz bir şekilde, eyalet sistemlerinin, temelini oluşturuyor. En temel öğe de, hukuku olmayan ülkenin, kurulacak eyaletlere hukuk götürmesi. Bakın ağababaları Atatürk düşmanı Mandela’da öldü. Artık kimi örnek gösterirler bilemem.

          Tüm bunları aylardır, yazıp çizmemize rağmen, bu kez, gazetecilerden değil, farklı ağızlardan duydu, bu gelişmeleri. Bence, iktidar tarafından yapılan açıklamaları, alt alta yazıp incelerseniz, arkadaşlar için sürenin, ne kadar daralmakta olduğunu anlarsınız. Sanırım onlarda biraz geç olmasına rağmen işi fark etti. Kişilere ait seks kasetleri yayınlanırken, ellerini ovuşturanlar için devlet gizliliği kıymet kazandı.

Açıklarsa yer yerinden oynarmış. Yer mi bıraktınız ki, yerinden oynayacak? Devletin kozmik odalarında, aşçı ile garsonun suikast belgeleri aranırken, devlet gizliliği yoktu ne hikmetse.

 

Bu arada, komutası altındaki askerleri korumaktan aciz emniyet amirinin, emekli vatanseverlere orduevlerini yasaklaması tüy dikti. Son olarak, geçenlerde terör örgütü, 4 evladımızı tutsak aldı. Eh terör örgütü ile pazarlık eden hükümet, bu işin üstesinden gelir herhalde.

 

Gelelim dünya olaylarına. ABD’nin orta doğuda yeni bir politika izlemeye başladığı artık sır değil. İran ve Irak’a yönelik politikalara, Suriye konusundaki politika değişikliği de cabası. Amerika’nın, artık Türkiye ile Ortadoğu politikalarında yolunu ayırdığı, sır olmaktan çıktı. Geçenlerde sermayenin dergisi Forbes bile, Türk- Amerikan ittifakı bir hedefe ulaşmıyor diye, makale yayınladı. Suriye’de Türkiye devre dışı.

 

Nasıl olmasın ki, BBC Reyhanlı’da, El Kaide üsleri konusunda, uzun bir röportaj yayınladı. Hani Başbakan ne demişti, topraklarımızda El Kaide yok, falan diye. O söylediği gün, önce CNN sınırdaki El Kaide’cileri konuşturdu, şimdide BBC. Beş kuruşluk itibarı olmayan bir hükümet ve yöneticilerinin oyuncağı ülke. Hani biz biliyorduk ta, her dakika yalan söylediklerini şimdilerde, elin yabancısına da rezil rüsva oluyoruz.

 

Adamların, bir dedikleri başka söylediklerini, tutmuyor. Mesela son olarak, Amerika’nın Sesi radyosu (VOA), İsrail-Türk İş Konseyi başkanı Menashe Carmon’da iki ülke arasındaki ticaret hacminde hiç azalma olmadığını, bu sene bu miktarda bir milyar dolarlık artış beklediklerini yayınladı. Yani Filistinliler ve Mısırlılar haklı. Bizimki tribünlere oynarken, dönüp el altından işler devam ediyormuş.

 

ABD, önümüzdeki yılbaşında da, İran ile yürüttüğü soğuk savaşa son verebilir. Ve hatta bir Amerikalı diplomatın söylediğine göre, iki ülke liderleri birbirini ziyaret edebilirmiş. Bizimki oraları kokuttuğu için, artık başkaları bizi aradan çıkarmış bulunuyor. Özetle AKP 2013’ü hüsranla kapatıyor. 09/Aralik/2013Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI