Bugun...
Daldan dala Türkiye


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 16-12-2013 14:10
     

Türkiye, iç siyasette boş şeylerle boğuşurken, dışarıda kan ve itibar kaybetmeye devam ediyor. Yurt dışına gidebilen, ya da gitmek zorunda olduğu için giden, az sayıdaki Bakandan biri Egemen Bağış, Almanya’da katıldığı bir toplantı öncesi ve sonrası gene protesto edildi. Olay sadece orada değil tüm Avrupa ve Batı ülkelerinde aynı. Ayrıca Bangladeş’teki imamın idamı öncesi, bizimkilerin af talebi tersine tepti, adamı asmayacaklardı ama Tayyip söyledi diye inadına astılar. Mısır, Libya ve Tunus’ta itibar bomba sanki kimse Erdoğan’ın yüzünü görmek istemiyor. 

 

Mesela Davutoğlu’nun Ermenistan ve Kıbrıs Rum yönetimi ile yaptığı görüşmeler bir başka fiyasko. Ortada sonuç falan yok. Suriye sınırındaki gelişmeler, ayyuka çıktı. Türkiye, El Kaide’ye sınırı kapattım derken, bu ülkeye silah sevkiyatı, hem Birleşmiş Milletler, hem de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) belgelerinde yer aldı. Bu konunun ayrıntıları ayrıca uluslar arası basında. Artık bu adamların Allah birdir lafına bile kimse inanmıyor. Bizim kendi seçmenleri dışında. Onlarda ne mene müslümansa?

 

         Ekonomi konusunda, milletin yediği kazıklar yiyeceklerinin teminatı. Elektrik kesintileri, doğal gaz ve öteki enerji zamları yolda. Suriyeli terörist liderler bizim paralarla zengin, Mersinde otellerde bizim vergileri ezerken, emeklimiz, memurumuz hala 40 lira zam alacak diye ağzını açmış bekliyor. Boyalı basında her gün memura emekliye hükümetin yapacağı üç kuruşluk zam haberleri. Hatırlarsanız geçenlerde Türkiye’de çok sayıda şirketin batacağı yolunda açıklamalar vardı. Ama kimse önemsemedi. Binlerce kişinin işsiz kalması şimdilik kimseyi çekmiyor. Bu tür kötü durumlar dışarıdan net görülüyor, içerden değil neden se. İçeri sis ve yalan bulutları ile kaplı olduğu için belki fark etmiyorsunuz.

 

         Sizlere hep ciddi haberler verecek değilim ya, birazda magazin türü haber konuşalım. Aslında bunlar biraz dedikodu kategorisine girer ya. Mesela Kemal Kılıçdaroğlu ziyareti ardından, anlatılan bazı dedikodular meslektaşlarımızın kalitesini ortaya koyuyor. Ziyaret sonrası, tam otelden ayrılırken, heyet üyelerinin bavullarını hem tanımak, hem de kolay taşımak amacıyla verilen etiketleri, kendi el çantasına takmayı unutan bir bayan gazetecinin edepsizliği, yıllar önce aynı guruptan bir bayan muhabirin Beyaz Saray’da yaşattığı skandalı anımsattı.   

CHP heyetiyle beraber gelen bayan televizyoncu-gazeteci, havaalanın da çantasının olmadığını fark edince, görevliler otele telefon etmiş ve bir taksiyle çanta havaalanına kadar yollanmış. Ama bu çantanın kendisine yetiştirilmesi bile, bizim şımarık meslektaşı yumuşatıp susturamamış. Havalanın da Çingeneler gibi şımarıkça avaz avaz bağırmasına, Kemal Bey bile tanık olmuş. Hem CHP’nin organizyonuna, hem de orada onlara yardımcı olan gençlere ve hele birinin giydiği kırmızı pantolona bile saydırmış durmuş hanım kızımız. Biz Washington’lular bu tür görgüsüzlük ve arsızlıklara alışığız.

 

         Komik şeylerde olmadı değil yani. Mesela CHP’nin Tunceli milletvekili Kamer Genç, Türkiye’nin tersine burada çok popülerdi. Yani Kemal Kılıçdaroğlundan sonra en fazla hayran toplayan o oldu diyebiliriz. Kongre’yi, bir gurup CHP’li milletvekili ile ziyaret ederken görüştükleri bir Amerikalı bayan milletvekili, Kamer Genç’i çok beğenmiş ve çevredeki kişilere “kim bu yakışıklı adam” diye sorup durmuş. Zaten Washington ziyaretleri sırasında Kamer Genç, heyette Kemal Beyden sonra en fazla resim çektirilen siyasetçi oldu.

 

         Bu arada ilgi çekici şey ve ender bir şey, ilk kez Washington’daki büyükelçilik konutu, komşu bir başka ülke temsilciliği tarafından şikâyet edilmiş. Büyükelçi’nin oğlu için düzenlenen düğün merasiminde, elçilik konutunda eğlenilirken, müziğin sesi biraz fazla açılmış, cam çerçeve açık konuttan da aşırı ses çıkınca, komşu elçilikler polise şikâyet etmişler gürültü oluyor diye.

 

         Son olarak, Pazar günü Beyaz Saray önünde gene Washington’daki Türkler ve Türk Politika Merkezi tarafından düzenlenen “sessiz çığlık” mitingi vardı. Beyaz Saray’ın kaldırımında düzenlenen gösteride, Silivri cezaevini temsilen dekorlar ve Balyoz davası konusunda çeşitli afişler vardı. Havanın soğuk olmasına rağmen bu gösteriye her hafta giderek artan sayıda insan katılıyor.  Artık Obama şaşıp yanılıp Erdoğan ile telefonla konuşmaya kalksa, karşısında Türkiye’deki durumu dramatize eden bir gösteri buluyor. Belki telefondan Erdoğan’ın kulağına kadar bile gidebilir. Artık gerisi AKP iktidarına kalmış bir şey.  16/Aralik/2013Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI