Bugun...
Çağıracak mı, çağırırsa gidecek mi?


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 03-09-2018 00:00
     

         Yazlıkçılar için sondan bir evvel ki tatil kısmı önümüzdeki hafta okulların açılmasına hazırlık olmak üzere sona eriyor. Bu nedenle peyderpey bu hafta kentlere dönmeye başladılar. Kalanlarda gelecek hafta sonu tası tarağı toplayıp kredi kartlarına yükledikleri tatili bir yıl boyunca ödemek ve hayatın gerçekleriyle yüz yüze gelmek için dönecek. Yabancı haber ajansları geçiyor, kim ki Reise itibar gösteriyor ekonomik ilişki içine giriyor bizle, onlarda ekonomik kriz içindeler. Olmayanlarda da kriz başlamış. En fazla da sık sık ziyaret edilen Afrika ülkelerinde. Neredeyse bizimkilerin dostum dediği sekiz kilometre öteye kaçacak.

         Halkımızın büyük bir çoğunluğu tatil dönüşü reisin ne kadar haklı olduğunu ülkeye dış güçlerin yaptığı kötülüğü anlamaya başlayacak. Gaza zam, elektriğe zam, una zam, sebzeye meyveye ekmeğe zam, okul servisine, özel okullara zam. Zam babam zam. Şu gâvurlar bizim yükselen ekonomimizi ve sanayiimizi kıskanıp hedef aldıkları için her şeye zam yaptılar.  Havalarda bu yüzden ısındı. Yaz tatili burunlarından gelecek zavallıların fitil fitil. Her zaman olduğu gibi yalnızca söylenecek, ötekilerde kasalarını dolduracak.

         Dün önümüzden reisin çuval çuval dağıttığı kömürleri taşıyan bir kamyon gidiyordu. Tıp otoriteleri artık hava kirliliği olan kentlerde yaşayan kişilerde ve çocuklarda geri zekâlılık oluştuğunu kanıtlamış. Düşünün, İstanbul ve Ankara dünyanın en kirli şehirlerinin başında geliyor. Anladınız mı seçimleri neden kazandıklarını, siz hala organik yiyin, nereye gidecekse?

          Hiç düşündünüz mü, Türkiye nasıl bir ülke? Bazen ülke demek bile fazla. Hani bir ara çıkan “Çiftlik Bank” veya “Kaşar Bank ”a ek olarak şimdilerde birde aralarına Halkbank ve Akbank katıldı. Bu son bankalarda da söylenene göre, Reisin çağrısı üzerine dolarlarını 6 lira üzerinden bozduran kahraman ümmetimizin bazı açıkgözleri kısa bir süreliğine 3,5 liradan yeniden döviz almışlar. Yani Reisin yastık altlarınızı boşaltın veya dolarlarınızı satın talimatıyla havadan sattıkları dövizin iki kadar bir dövize sahip oldular. Banka vermedik açıklaması yaptı yakında kokusu çıkar. Kutlamak lazım.

          Sabah Halk Bank yetkisinin anlattıklarını ve savunmasını dinliyorum. Dövize çevrilen sadece birkaç milyon dolar diyor. Kaç kişide var ki birkaç milyon dolar? Neden başka bankalar değil de Halkbank?  Bu ve benzeri vakalar o kadar çok ki hangisini yazayım diyor insan. Mesela Türk Telekom’da avantayı kapan paraları götürenlerde ümmetimizin yüce insanları Reisin Arap kardeşleri. Ceplerinden bir kuruş çıkmadan milyonlarca lira kazanarak içini boşalttıkları Türk Telekom yeniden Türk halkına döndü. Bırakı bunları ben hala Sabah gurubunun satışını anlayabilmiş değilim.

          Bunlara eklenen son olay Şarbon vakası. İstanbul’da şarbon hastalığı görülmüş. Ankara’da dışarıdan getirilen ve bir kısmı halka satılan hayvanlarda şarbon varmış falan filan. Yahu arkadaşlar yıllardır, Kurban bayramlarında Anadolu’dan getirilen hayvanların Boğaz köprüsü üzerinden Trakya’ya neden geçirilmediğini bilmiyor musunuz? Satıcılar Boğaz köprüsü üzerinde hayvanları geçirmek isterken yakalanır ve hep şikâyet etmezler mi? Nedenini söyleyeyim, Anadolu yakasında bulunan hayvanlarda görülen Şap hastalığının Trakya ve dolayısıyla Avrupa kıtasına geçmesini önleye çalışmaktır amaç. Bunu bana anlatan da bir veteriner hekim. Bunlara şimdi bir de şarbon pisliği bulaştı. Şahtık şahbaz olduk. Bu hastalıkların ikisi de insanlara gıda yani hasta hayvanın etini yemek veya hasta hayvana dokunmakla bulaşan hastalıklar. Mangalcılara duyurulur. Hamdolsun bu hastalıklarla Allah bizi deniyor. Veya aslında bu hastalıkları da bize dış güçler gönderiyordur.

          Gelelim ülkemiz siyasetine. Reis 18 Eylül’de ABD’de New York’ta olacakmış. Amerika’nın Sesi radyosu çok merak ettiği bir haberi paylaştı. Reis Trump’ın BM Genel Kurul çalışmalarına ve liderlere verdiği öğle yemeğine katılacak mı? İnanın bende çok merak ediyorum. Birinci merakım, Trump reisi yemeğe davet edecek mi. İkincisi eğer şaşıp yanılıp davet edilirse Reis kırkın olduğu Trump’ın yemeğine katılacak mı? Her iki şıkta da Eylül ayının son günlerinin renkli geçeceği anlaşılıyor.

         Amerikalı Rahip meselesine gelince, Reis ABD’ye hareket etmeden önce bir punduna getirilip (Mesela Bağımsız ve hür Anayasa mahkememize bu rahip tutuklanamaz şeklinde bir karar verdirilerek) Amerika’ya gönderilirse ne olacak? Ne olacak, uzun süredir ayak diremekte kullandığımız bağımsız Türk Adaleti madara olacak. Ne olacak gariban Halk Bank’ın ödemek zorunda olduğu büyük tazminatlar? Reisimiz ne diyor? F-35’leri vermezlerse bizde kendi F-35’imizi kendimiz yaparız diyor. (Bu arada yaptığımız çamaşır makinesi bile 6 ay sonra madara olurken)

         Hadi diyelim, Amerika cephesindeki madara olmayı, Türk Hava Yollarına olmayan paramızda milyarlarca dolarlık uçak siparişi vererek zafer diye sattık. Güneyimizde toplanan fırtına bulutları ne olacak? İçine bile hala giremediğimiz üç tarafı Suriye ordusu tarafından çevrilmiş olan İdlip’te ne olacak? İmam Akar’ın molla ordusu savaş deneyimi kazanmış Suriyeliler karşısında Allah Esirgesin madara olursa yedi düvel bizle dalga geçer. Ne yapacağız? Reis bizi Afrin’den sonra İdlip’e gönder diyen çarşafa sarılı yandaşlar bu ara askere gitmemek için rekor düzeyde askerden kaçma paralı askerlik programına yazılırken, askerlikte gene yoksula kalacak. Ne var yani şatafatlı bir cenaze töreni ile haklarımızı da helal ettikten sonra kime ne?

         Sevgili okurum Türkiye artık bir dönemeç noktasına gelmiş ve geçmiştir. Bu noktadan geri vitesine takarak kaçma yolu kalmadı. Bu saatten sonra ya felaketi ve yıkımı gösteren oklar yönüne Reisin ve hanedanının dirayetli direktifleri ile ilerleyecek. Veya silkelenip bu hanedandan sıyrılarak yaptığı günahlar, herkese bedeli acı acı ödetilerek zor ve uzun olan normal yaşam dönemine geçilecek. Tercih sizin.

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI