Bugun...
Bayram gerçekten bayram mı?


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 14-06-2018 00:00
     

         Önümüz bayram. Ama bunu nasıl bir bayram olarak kutlayacağız orası meçhul. Ufuk karanlık hem de dolardaki bu artış sürerken. Yurtdışında oy verme işlemi başladı. Dolardaki patlama Amerikan Merkez Bankası Federal Rezerv'in kararı ile daha da tırmanacak anlaşılan. Amerika’daki sandıklardan gelen haberler, Muharrem İnce ile Meral Akşener’in başı çektiği yolunda. Diyanet ve dini bütün kardeşlerimizin çabalarına rağmen Amerika’daki seçmenlerden Erdoğan ve AKP’nin yüzde 10 barajını aşması bile imkânsız olduğu söyleniyor. Temenni tüm Türkiye bu sonucu alsın.

          Ülkenin durumu içler acısı. Ama herkes gene cebinde para olmadan da koştura koştura bayram tatiline gidebiliyor, yollar dolu. İnşallah kaza haberleri almayız. Geçen gün bana ziyarete gelen bir arkadaşım ile Ayvalık’ın en fazla turist çeken beldesi Cunta adasına gittik. Sokaklar sanki nükleer saldırı işareti verilmiş herkes sığınaklara girmiş gibi bomboş. Adada hediyelik eşya satan çarşıda dükkânların yüzde 60’ı kapalı. Sorduğunuz zaman olayı Ramazan ve seçimlere bağlasalar da ben çok böyle durumlar görmüştüm sokaklarda kalabalıktan yürüyemediğiniz bu kesimde. Her yerde satılık ve kiralık ilanları.

          Yerel pazarlarda da durum aynı. Her şey çok pahalı her şey çeşit olarak azalmış. Kimse zaten et yemiyor. Yörede çok yaygın olan Türkiye’nin en büyük tavuk ve yumurta şirketleri bir bir iflaslarını ilan ediyor. İflaslarda her ne kadar başı inşaat şirketleri çekiyorsa da anlaşılan öteki işletmelerde sıraya girmiş. Buna karşılık AKP’nin özellikle kadınlarda görülen milli üniforması ile gezen kadın sayısında artış var. Ne oluyor AKP’li seçmende kendi partisini terk mi etti. Yoksa artık mitinglere katılanlara dağıtılan yüzer liralarda yetmiyor mu? AKP korkusu ile Cuma namazına katılan dini bütün vatandaşların sayısında azalma falan yok. Sanki koca iktidar içten içe çöküyor ama fark ettirmiyor gibi.

          Herkes seçim sonucunu konuşuyor, tartışıyor. Sanki bizim adam gibi istihbaratımız varmış gibi her sohbette bize soruyorlar seçim sonuçlarını. Ben bugünün Türkiye’si seçmenini tanımıyorum. Son zamanlarda en kötü seçim tahminlerini yapmıştım. Bu nedenle artık tahmin falan yapmıyorum. Ama ilginç taraf, aynı AKP gibi 18 senedir bizim kaldığımız siteyi yöneten başkan ve ekibi için millet akın akın notere gidip seçim başvurusu yapıyor. Acaba bugünkü Türkiye’nin durumu bizlere de mi etkiledi?

          Dünya ekseninde Türkiye artık kaybolan ülkeler statüsünde. Bize en yakın ülke Arjantin iflasını ilan etti ve IMF’e başvurdu. Bu sabah Washington’da yeni bir haber dolaşmaya başladı. Bizimkilerin elinde olan ve FETÖ’ye karşılık rehin tutulan Rahip Brunson olayı için ABD kiliselerinin baskısı ile Türkiye’ye yeni bir yaptırım yasa tasarısı imzaya açıldı. ABD’nin dengesiz başkanı Trump’n ani ve beklenmeyen Kuzey Kore ile yakınlaşması dünya kamuoyunu etkilemedi. Türk kamuoyu bilmez ama Rusya ta komünizm zamanından beri Çin’in etrafındaki iki ülkeyi etkilemiştir. O zamanlar amaç ikisi de komünist olmasına karşılık Rusya Çin'i güneyden ve doğudan kuşatmıştı. Bunlardan biri Vietnam öteki de Komünist Kuzey Kore. Dolayısıyla bu son gelişmede Putin'in mutlaka parmağı vardır.

          Bu yüzden çok kişi Kuzey Kore yaklaşımının Putin’in giderek Yüce divana yaklaşan Trump'a talimatla gerçekleştiğine inanıyor. Başkanlık seçimlerinde Moskova’nın Trump kampanyasına yardımını dikkate alırsak bu durum kimseyi şaşırtmıyor. Amerikalılarda bu yüzden heyecanlı değil.  İyi tarafı belki bu yakınlaşmanın Kuzey ile Güney’in birleşmesine yol açabileceği. Amerikan basın yayın organlarının dışında kamuoyunun ilgisini çekmeyen bu olay anladığım kadarıyla bizim dünyaya nasihatler veren reis ve takımı tarafından dikkate bile alınmıyor. Dış politikada Ankara zaten inanılmaz yanlışlar yapıyor.

          Seçim propagandası kapsamında bir hareket olarak değerlendirilebilecek olan Kandil operasyonu bile kimseyi heyecanlandırmadı. Benim merak ettiğim. Bu dinci kesim yıllarca askerleri politikaya alet olma veya politikaya bulaşmakla suçlamış ama kendileri tamda seçimden birkaç gün önce böyle bir operasyon yaptırarak askerle oynamış olmuyorlar mı? Bu olay askeri siyasete alet etmek değil mi? Hadi askerin başındaki Emniyet Amiri kılıklı Akar zaten siyasetin içindeydi diyelim. Ne oldu öteki omzu kalabalık alkışçı AKP generallerine? Emekli olunca her halde onlarda reisle birlikte başka ülkelere yerleşmeyi planlıyor.

          Televizyon açık Fox televizyonu liderlerle yaptığı görüşmeler kapsamında Doğu Perinçek ile bir görüşmeyi canlı veriyor. Duyduklarıma ve kulaklarıma inanmıyorum. Adam oturmuş Türkiye’deki adli sistemi savunabiliyor. Buna bırakın sokağı, çocuklar bile gülebilir. Bu arada durmuyor aday listesine girmesi için kendisine destek olan CHP’ye doğrudan çamur atıyor FETÖ onları destekleme talimatı verdi diye. Bu adamın zırvalarını dinlemeye artık midem kaldırmıyor.

          Kendisinin Beka vadisinde Öcalan ve teröristleri teftiş edip gülüşünü unutamıyorum. Alımdan geçenleri okumuş gibi Foxçularda o resimleri soruyor. O da bu işi gazeteci olarak yaptım diyebiliyor. Bir gazeteciliği kalmamıştı, onu da oldu. Şu anda Reisin MHP ve Birlik partisi Hüdapar gibi aktive ettiği yan yıpratma birimlerinden biri de bu ve bunun yandaşları. Tamamen Erdoğan’ın destekçisi olarak konuşuyor. Şimdi yıllardır hakkında duyduğumuz Çin taraftarlığı ve Mao yanlısı MİT ajanlığı gibi yakıştırmaların hepsi bu gece üzerine yapışmış durumda. Beni üzen bu adamın partisinde çalışan bazı Türk subayları. Bu adama yüzde bir oy bile çok. Neyse

          Evet, sevgili okurlarım hepinizin bayramını kutlar sağlık ve mutluluk dilerim.


 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI