Bugun...
Bakmayın hindi gibi kabardığımıza savaş olmayacak


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 19-01-2018 00:00
     

Enflasyon rakamları artmış. Afrin’e veya sınırdaki bir yerlere savaş ilan edelim gündem değişsin. Muhalefet güçleniyor, iktidar güç kaybediyor. Ey Amerika, Ey Almanya bize akıl vermeyin. Ekonomi çökmüş, yatırımcılar ülkeden kaçıyormuş, olsun Müslüman kardeşlerimiz ümmetimiz Rabia’mız yeter yani. Etrafımızda dost kalmamış, ülke dünya sıralamalarında dibe vurmaya başlamış. Sınırı bir geçerim, oraları size cehenneme çeviririm. İçerde birileri işin farkına varmış, halkın bir kısmı kış uykusundan uyanmış. Onlar FETÖ’cüdür, vatan hainidir.

Bunlar Türkiye’de her gün duyduğunuz güncel siyasi laflar. Şimdi sınıra yığılan asker ve mühimmata karşı bir tahminde bulanacağım. Sıkı durun.

Birincisi Türkiye Suriye topraklarında,

Amerikalılara karşı

Ruslara karşı

Suriyelilere karşı

Kürtler karşı büyük bir askeri
 

Büyük bir askeri operasyon düzenleyemez ve düzenlemeyecektir de. Hatırlarsanız AKP iktidar olmadan önce sınıra birlik sevk edilmeden yalnızca bir generalin sınıra gidip Suriye’ye tehdit sözleri sonunda PKK terör örgütü lideri Öcalan o topraklardan kovulmuştu. Bu yukarıda saydıklarımda şimdi, Türkiye’deki radikal dinci yönetimin askeri sistemi nasıl kuşa çevirdiğini bilerek korkulan Mustafa Kemal ordusunun artık İsrail önünde tabanlarını yağlayan molla ordusundan farkı kalmadığının bilincindeler.
 

Temennim Ankara’dakilerin daha fazla Rus ruleti oynamadan milletin onurunu ve sınırlarını siyasi rant uğruna riske atmamaları. Dünya bu durumu yakından bildiği için Reisin Ankara’dan canhıraş bağırmalarını dikkate almıyor. Hatta Washington’da reisin “Ey” leri haber bile olmuyor yabancı basında.
 

Mesela geçenlerde Washington’daki bir toplantıda bir zamanlar reisin en yakın adamı olan Ankara’daki Amerika’nın eski büyükelçisi James Jeffrey, “Bağırıyor çağırıyor ama ABD’nin PKK’yı destekleyen uçaklarının Türkiye’den kalkmasına izin veriyor” demişti. Bunu ben değil emekli bir Amerikalı büyükelçi söylüyor. Yani özetle şikâyetlerin ne kadar uydurmaca olduğunu ima ediyor.
 

Demek ki neymiş, oynanan tiyatro aynı İsrail’e karşı oynanan Mavi Marmara olayındaki gibi. Aynı FETÖ darbesinde oynanan gibi. Herkes FETÖ darbesini kimin ve neden yaptırdığını bildiğinden Ankara’ya inanmıyor. Bu yüzden Washington ve öteki NATO müttefiklerimizle herkes aynı görüşte.
 

Peki, ne oldu Rıza Sarraf duruşmaları ve sonuçlarına? Farkında mısınız Afrin söylemleri ve kükremeleri yüzünden Rıza Sarraf konusunu unutmuş gibisiniz. Oysa bu dava sona erdikten sonra Türk ekonomisindeki çöküşlerin sesinden başka bir şey duyulmayacak. Devlet bankaları fatura edilecek milyarlarca dolar borçları nasıl ödeyecek. Her halde Araplara bu bankaları satarak değil.
 

Size Ankara neden savaş edemeyeceğini yazarken birinci madde demiştim. İşte İkinci madde ise Türk ekonomisinin bir bölgesel savaşı kaldıramayacak kadar zayıflamış olması. Sınıra tank ve birlik kaydırmak bir şey fiili savaşmak başka bir şey. Askeri birlikler geleneksel yıllık manevralarda da bu kadar asker ve birlik kaydırır.
 

Tam da ben yazıyı bitirmeden Ekranda sunucular, Suriye’de ABD’nin sınır gücü kurmaktan vazgeçtiğini duyuruyor. Bu sınır gücü ne yapacaktı, sınırı kimi kimden koruyacaktı başından beri bir kavram kargaşası olan bu konuda baktılar ki Ankara konuyu kendine göre yontuyor hemen vaz geçtiler. Siz böyle bir niyeti olan ülkenin gerçekten bu karardan vazgeçtiğine inanıyor musunuz? Kusura bakmayın ama ben hala kuşkuluyum. Konu başka bir ad altına kaydırılacak gibi.
 

Son günlerde uluslararası rapor ve araştırmalarda Türkiye’nin yer alışı da dikkat çekici. Mesela bunlardan Amerika merkezli Freedom House Özgürlükler raporunda Türkiye yarı özgür ülkeler gurubundan doğrudan özgür olmayan ülkeler gurubuna dibe doğru düşüş gösterdi. Rapor buna Türkiye’de yapılan son başkanlık sistemi oylama ve uygulamalarının yol açtığını vurguladı. Bu hafta içindeki birinci rapor.
 

Bu ay içinde bizim bilip de itiraf etmekten korktuğumuz AB’nin eğitim raporunda da daha gerilere kaydık. Sanırım ülkenin artık kayacak fazla yeri de kalmadı. Adalet konusundaki raporlar fala saymıyorum bile. Bunlara 2018 yılı içinde beklenen kötü ekonomik koşullar falan da var.
 

Şimdi bu tabloları dikkate alarak acaba bir iktidarın önceliği ne olur diye düşünebilirsiniz. Ama bence öncelik cami açmak veya ülkede karı koca ilişkisinde dinin yeri ne olmalı diye diyaneti görevlendirmek daha önemli olacaktır. Dolayısıyla siz bu kafadaysanız kusura bakmayın ama bu dünya da size göre değil demektir. Son söz CHP'nin İstanbul'da seçtiği yeni il başkanında sıra. Kendisini hiç tanımam. Hakkında da kötü bir şey duymadım. Bence AKP ve reisle onun köpeği Ahmet Hakan'ın tepkisi muhalefet partisinin ne kadar doğru bir seçim yaptığını ortaya koyuyor. Bu kadar kötüyse sizler için ne kadar iyi değil mi neden tepki gösteriyorsunuz? Bakalım daha neler yumurtlayacaklar?Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI