Bugun...
Avanta için şükran


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 25-11-2018 07:34
     

         Evet, sizler ülkemizde olmayan demokrasi ve adalet çerçevesinde kim belediye başkanı olacak merak eder tartışırken okyanusun ötesindeki bu kıta tanrıya şükretti. Bu toprakları sahipleri olan Kızılderililerden alıp kendilerine verdikleri için ve düşmanları ile aralarına koca iki okyanus koyduğu için. Bu nedenle ülke tarihinin en kalabalık iç trafiği yaşandı. Ertesi günde yani “Kara Cuma” alışveriş furyası görüldü.

         Gelelim dünya siyasetine. Dünya siyasetindeki ikiyüzlülük ve sahtekârlık tüm hızıyla devam ediyor. Bunlar arasında ABD Başkanı Trump her türlü iğrençliğine rağmen gerçeği söyleyen ilk siyasetçi oldu. Her ne kadar Amerikalı öteki siyasetçiler Trump’ın Suudi Prens Selman’ı suçlamamak için CIA raporunda kesin bir şey yok demesine rağmen, o bildiği yoldan şaşmadı ve Suudluları suçlamayı kabullenmedi.

         Ne dedi Kaşıkçı olayı için? “Ben Suudi Arabistan ile milyarlarca dolarlık ticaret anlaşmalarını tehlikeye sokmam bir gazeteci cinayeti için”. Açıklaması belki ahlaksız olabilir ama dünya siyasetindeki gerçeği yansıtıyor. Ülkeler arasında sevgi ve muhabbet bağları geçerli bir kriter değildir. Mesela PKK’ya destek veren Kıbrıs’ta anlaşma olmasına rağmen ambargo uygulanan, askerlerinin başına çuval gösterilen bir ülke olmasına rağmen ne hikmetse ABD’nin stratejik ortağıymış.

         Mesela öteki stratejik ortağımız olan Almanya PKK’nın en büyük üslerinden bir. Keza Fransa, yıllarca Türk diplomatlarını katleden Ermeni terör örgütü Asala’nın yuvalandığı topraklar olmuştu. Bu ülkelerden ne Kıbrıs konusunda ne de öteki Ortadoğu konularında Türkiye yanlısı bir karar beklemeyin. Yıllardır Suudi ve Ortadoğulu diktatörleri destekleyen bu stratejik ortaklarımız bizim demokrasimiz ve Cumhuriyetimizi az eleştirmedi.

         Aynı gurup ve devletler bizim Mustafa Kemal sevgi ve saygımızı her zaman eleştirmiş ve bunun değiştirilmesinde ısrarcı olmuşlardı. Bu stratejik ortaklarımız aynı zamanda bizim ekonomide haksız rekabeti önlemek amacıyla Mustafa Kemal döneminde kurulan kamu kuruluş ve fabrikalarının özelleştirilmesinde ısrarcı olmuşlardı. (Sümerbank, Etibank, devlet bankaları PTT ve daha binlerce kurum var hepsini AKP sattı) Bu bize tavsiyede bulunan ülkeler ne merkez bankalarını ne PTT’lerini ne de resmi havayollarını sattı. Topraklarını bile satmayıp yabancılara 49 yıllığına kiraladılar. E bizde yabancı lafını bir halt sandığımız için Ortadoğu’nun en gelişmiş İslam ülkesini İslam uğruna dağıttık, dağıttırdık.

         Gelelim günümüze. Doların değer kaybı sevindirici ama ben bu yalancı düşüşü sevinçle karşılayamayanlardanım. Gönül bu düşüşün gerçek olmasını istiyor ama ne yazık ki bunlar yaklaşan ekonomik kasırganın alıştırma çalışmaları. Kuru soğanı beş liraya alan peş peşe fabrikaları kapanan üretim de önemli şirketleri iflas veya konkordato için kuyruğa giren hiç bir ülkede bizdeki lengerlik ve genişlik yoktur. Bu durum ülke toprakları da peşkeş çekilirken aynı duyarsızlıkla karşılanmıştı. Sonuç ortada.

         Tabii sizin dikkatinizi çekmeyen günün en önemli konusu Sevr olayına. Türkiye’de bu ülkeyi parçalayıp Kürtlere verme olayı dolaylı yolla gerçekleştirilecek. Bu konuda yurt dışında kız kardeşi radikal dincilerin ilk olayını yaratan ve sonra büyükelçi olan Merve’nin kardeşi ilk zemin yoklamalarını yapmış. (Teksas’ta bunlara buz pateninde mantolarla dans ettikleri için hayaletlerin dansı adı takılarak dalga geçilmiş) Yurt dışında Türkiye’de düşünülen federal eyalet sistemi konusunda bilgi almak istediğini belirtmiş. Biliyorsunuz AKP’nin parti programında olan ve bir zamanlar bunu açıklamaktan çekinmeyen iktidar partisi yetkilileri bu yolda açılım ve Barzani, APO gibi kişilerle pazarlık ve diyalogları sürdürmüştü.

         Bu konuda Truva atı gibi kullanılan Kavakçı kız kardeşler de bir âlem. Ben ATV’de çalışırken bunların yaşadığı kentte gitmiş ve babalarının imamlığını yaptığı cami ile yaşadıkları ev okudukları okula kadar bir haber yapmıştım. Şimdilerde Erdoğan tarafından Büyükelçi ilan edilen Merve o zamanlar Ürdünlü ilk eşi olan babalarından çocuklarını kaçırdığı için Teksas eyaleti tarafından aranıyordu. Daha sonra ABD vatandaşlığına geçişini Türkiye’ye bildirmediği için Türk vatandaşlığından çıkarılmış olması karşılığında yeniden bir Türk ile evlenmişti. Ben kendisini evinde ziyaret etmiştim. Yeni kocada ilenip duruyordu kullanıldığı için.

         Merve ABD’de Türkiye düşmanlığını okul okul dolaşarak yaptı. Bu yüzden büyükelçilik zor gelmeyecek kendisine. Bu arada ben ikisi ile tanışmış olmama rağmen daha birkaç kocayla daha evlilik yapmış galiba. Tam AKP’yi temsil edecek ve diplomatlık eğitimi olmayan yetenekli bir kişi. Kız kardeşi de görüldüğü kadarıyla öyle.

         Evet, sevgili okurum bizler kış uykusunda uyurken dış güçler bizler için karar verip uyguluyor. Ne gerek var uyanmaya değil mi? Yakında PKK ve ayrımcı Kürtler de Şükran günü düzenlerler bizden kaptıkları topraklar için.Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI