Bugun...
Amerika yeni alternatif peşinde


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 28-11-2013 01:23
     

Amerika’ya dönüşün en güzel yanı, sokaklarda başıboş gezen hayvanlar, kirli sakalla, kıllı kıllı, kendini çok yakışıklı sanan insanlar görmemek. Oysa ülke, batıdan doğuya, Araplaşmaya çark etmiş, bu kirli sakallar da onun sembolü, onu gösteriyor.

 

 Dönüş, tam da Amerikaların, Şükran gününe denk geldi.  Havalar soğuk, iklim kış gibiydi, üstüne birde kreması AKP’li bakanlar. Üşü üşüyebildiğin kadar. Şükran gününün en kötü yanı, haber için ne zaman bir yeri açsam, hemen karşıma, bu özel günün yemeği hindi pişirme tarifi çıkar. Kötü İngiliz, dünyaya kendi gözlüğünden baktığı için, Malezya’dan bu hayvanı İngiltere’ye getiren tüccarın milliyeti, Türk olduğu için, üşenmiş, adımızı kalkmış Allahın hindisine koymuş.  

 

Amerika’da şükran günü, bizim kaybetmeye başladığımız hasletlerin, buralarda yaşadığını, acıyla izleme günü bizler için. Bu gün içinde herkes, ailenin en büyüğünün evinde, iki eli kanda bile olsa toplanıp aile sofrasında birlikte olur. Nedense, belki de hep mevsimden, her zaman bu gün için seyahat sorun olur. Bu yılda gene uçak seferleri iptal edildi, yollar kapandı ama herkes, öğrenciler, aile fertleri, ailelerine ulaşmaya, gitmeye çalıştı.  

 

Şükran gününün ertesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Washington’a geliyor. Aslında bu geliş ilginçtir, Amerikalıların daveti ile gerçekleşiyor. Ankara’daki ABD Büyükelçisi Ricardione, anlaşılan bizzat bu işe girişti. Tabii büyükelçiler böyle bir şeyi kendi inisiyatifleri ile değil, aldıkları direktiflerle yapar. Yani davet yukardan geliyor demektir.  

 

Bu davetin, açık, açık, iki anlamı var. Birincisi Washington, Tayyip’ten umudunu kestiğini saklamıyor, bunu onlar anlamak istemeseler bile, net şekilde ortaya koyuyor. İkincisi, Washington Ankara’dakilerden yalnız umudunu kesmekle kalmayıp, Tayyip’e alternatif de arıyor. Her iki anlamda da, AKP için kötü haber. Birde bu arada Cemaatle tepişiyorlar. Artık her şey ortada.  

 

Gelelim, CHP Başkanının Washington temaslarına. Bir kere Kılıçdaroğlu resmen, CHP’nin, Washington’daki ofisini açacak. Bunun dışında, ABD Kongresinde çoğunluk lideri ve Türkiye’ye yakın milletvekili ve senatörlerle bir araya gelecek.

 

Tabii bu arada, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu yetkilileri ve ABD Dışişleri Bakanlığı görevlileri ile görüşmeler de var. Aynı zaman da, Washington’daki Türk dernekleri yöneticileri ile temaslarda bulunacak. Benim duyduğum kadarı ile bir muhalefet lideri için hazırlanabilecek, en iyi program.  

 

CHP, burada bilinmeyen bir kutu değil. Kemal Kılıçdaroğlu’nun görüşmeleri arasında, isimleri geçenlerde yayınladıkları bir raporla gündeme gelen, iki Amerikalı büyükelçi var. Özal dönemindeki ABD Büyükelçisi Abramowitz ile Erdoğan döneminin ilk yıllarındaki Neokoncu olduğu söylenen büyükelçi Edelman, bir yemekte bir araya gelecek. Edelman Tayyip Beyin İsviçre hesaplarını bildirmiş, Abramowitz’de bir dönem AKP iktidarına danışmanlık yapmıştı. Yani her ikisi de Ankara’dakileri gayet yakinen bilen iki kişi.  

 

Sevgili okurlarım. Aslında Erdoğan hükümeti, bir Ortadoğu lideri olacağım derken, bence Ortadoğu sahnesinden siliniyor. Bir kere son, İran ile yapılan görüşmelerde, Türkiye hiçbir şekilde bu masaya çağrılmadı. Mısır, Büyükelçimizi sınır dışı etti. Suriye konferansında, ruhumuz bile gözükmüyor. Irak’ta, merkezi hükümet yerine, Kürt aşiret reisleri ile görüşebiliyor. Suudi Arabistan ile ara kötü. Filistin’de, Erdoğan’ın resimleri taşınarak küfrediliyor. Libya’da iç savaş sürüyor. Tunus ve öteki ülkeleri saymıyorum.  

 

Adamlar, PKK tarafından dayatılan her şeyi, yerine getirmek zorunda. Zira asker, baştakilerin eliyle yenik ilan edildi. Siz hala, bizim dış politikamız var, falan gibi büyük laflar ediyorsanız, biraz külahınızı önünüze koyup düşünün, derim. IMF’n son raporunda, üstü kapalı olarak, Türk ekonomisi için uyarılar var. Bu uyarılar, geçenlerde büyük krizleri önceden haber veren ekonomistler tarafından da yapıldı. Dolar gördüğünüz gibi 1.92’ye düşmedi. 2.02 ile 2,5 arasında gidip geliyor. Bunlar yakında cebinize yansımaya başlar. Tabii belediye seçimleri öncesi bunu duymayabilirsiniz de. Seçimlere ters etki yapmasın diye. Sonuç, kardeşim uçak, baş aşağı duruma geçti çakılıyor. Size, paraşütle atlama fırsatı veriyorlar, bakalım atlayacak mısınız yoksa AKP ile birlikte çakılacak mısınız?  28.Kasım.2013Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI