Bugun...
Sayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e açık mektup


Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ
uozdag61@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 15-11-2013 16:39
     

Sayın Cumhurbaşkanım; AKP Hükümeti tarafından resmi nişanlarda yapılan değişiklik tarafınızdan onaylanarak yürürlüğe girdi. Bu değişiklik ile Cumhuriyet, Devlet ve Liyakat nişanlarından Atatürk’ün silüeti ve T.C. yazısı çıkarıldı. Oysa bir devletin nişanlarının üzerinde o devletin kurucusunun ve devletin adının bulunması kadar normal bir şey yoktur. Bunun dışında bir tasarım akıl dışıdır. Elimizde 16 Türk İmparatorluğu’nun kurucularının resimleri olmadığı halde, tarih kitaplarımızda bu devletlerin bayraklarının yanına kurucularının temsili resimlerini koyarız.

 

Oysa bugün, Türkiye Cumhuriyetinin nişanlarından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun resmi ve devletin adı çıkarılmaktadır. Bunun normal olduğunu düşünmek ve Türk Milletinin de bunun normal olduğunu düşüneceğine inanmak, Türk Milletini tanımamaktır.  


Gazete sayfalarını karıştıranlar anılan nişanlardan Atatürk’ün çıkarılmasına muhalefetten ve halktan büyük bir tepki gelmediğini düşünebilir. Gerçekten de muhalefet Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün silüetinin nişanlardan çıkarılmasına gereken sert ve sürekli tepkiye göstermemiştir. Ancak Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi şahsiyetine olduğu kadar Türk Milletine de büyük bir hakaret olan bu eyleme karşı Türk Milleti, 10 Kasım 2013’te bir milyonun üstünde bir temsil ile Anıtkabir’i ziyaret ederek tepkisini göstermiştir. Bu büyük ve güçlü bir tepkidir. Türk Milleti hangi siyasi partiye oy verir ise versin, İstiklal Harbi’nin önderini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunu samimi ve sıcak duygular ile sevmektedir. Bu sevgide bir çıkar ilişkisi yoktur. Bu sevgi istiklalinden ötürü duyduğu şükranın ifadesidir. Türkiye Cumhuriyetini yönetenler, Türk Milletinin bu sevgisine saygı duymak zorundadır. 


Hiçbir Türkiye Cumhuriyeti yöneticisinin ve iktidarının Türk tarihine, Türk Milletine ve Türk devlet kültürüne saygısızlık yapmaya hakkı yoktur. İstiklal Harbimizin önderi, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milletinin ortak değeridir. Bu ortak değere yapılan her saldırı, açık bir şekilde Türk Milletine, onun tarihine ve devlet kültürüne yapılan saldırıdır. Türkiye Cumhuriyeti’nin nişanlarından Atatürk’ü çıkaran bir zihniyet, esasen Türk Milletinin ortak değerine saldıran bir zihniyettir. Böyle bir zihniyetin bu milletin dostu olduğunu düşünmek mümkün değildir. 


Sayın Cumhurbaşkanım,
Türk Milletinin istiklalinin sembolü olan ve eğilmesin diye 20 yaşında gençlerin uğruna canını verdikleri Türk sancağının önünde eğildiği tek kişi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanıdır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Türk Milletinin tarihini, Türk devlet kültürünü ve Türk Milletinin ortak değerlerini savunmak görevini üstlenmiştir. Siz, Mustafa Kemal Atatürk’ün makamında oturan bir kişi olarak, Mustafa Kemal Atatürk’e ve Türk Milletine karşı yapılan bu açık ve haksız saldırıyı bir an önce durdurmalısınız. Gereken girişimlerde bulunarak, Cumhuriyet, Devlet ve Liyakat nişanlarına tekrar Atatürk’ün silüetini ve T.C. ibaresini koydurmalısınız. 


Atatürk’e yapılan bir saygısızlığı engellemek için yapılacak her girişiminiz Türk Milleti tarafından takdir ve sevgi ile karşılanacaktır. Çin Milleti ile birlikte insanlık tarihinin en eski iki milletinden birisi olan Türk Milleti, kendisine hizmet edenleri binlerce sene hafızasında ve gönlünde yaşatmayı bilen bir millettir. Türk Milleti, 734’te öldürülen Bilge Kağan’ı, ölümünden 1279 sene sonra 2013’te nasıl unutmadı ise 20. Yüzyılın Bilge Kağan’ı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü de üzerinden binlerce sene geçse de unutmayacaktır.Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI