Bugun...
Diyarbakır buluşmasının tarihi boyutu!


Prof. Dr. Özcan YENİÇERİ
yeniceriozcan@yahoo.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 26-11-2013 07:55
     

Bölücüler, Güneydoğu Anadolu Bölgesine “Kuzey Kürdistan”, Diyarbakır’a da “Amed” adını veriyorlardı. Uzun yıllar sözlerinin ne anlam ifade ettiğini hesaplayamayan hükümet yetkilileri, Diyarbakır’dan söz ederken ona özel ve ayrıcalıklı bir anlam yüklüyorlardı. AB’nin yolunun Diyarbakır’dan geçtiğini söyleyenler bunlardan yalnız birisiydi.


Her ne kadar Yalçın Akdoğan, “Diyarbakır da bir Türkiye şehridir, bunu başka bir yere çekmemek gerekiyor” demiş olsa da Diyarbakır’a başka bir misyon yükleyenlerin olduğunu o da biliyordu.


Sonuçta Diyarbakır’da hükümetin gözetim ve denetimi altında “Kuzey Kürdistan” adlı bir konferans toplanmıştı.

 

Öcalan’ın Nevruz mesajı da oraya toplanan yüz binlerce insana Diyarbakır meydanında okunmuştu. Paris’te öldürülen ve Diyarbakırlı olmayan üç terörist için de Diyarbakır meydanında gövde gösterili tören düzenlenmişti. Recep Tayyip Erdoğan “İnşallah BOP gerçekleşir ve Diyarbakır BOP’un parlayan yıldızı olur”  demişti.


Başbakan Erdoğan’ın Barzani’yi Diyarbakır’a davet etmesi ve orada onunla buluşması bu bakımdan manidardır. 


Sonuçta Tayip Erdoğan, on bir yıllık iktidarı süresince her alanda işbirliği içinde olduğu Barzani’yi Diyarbakır’da konuk etti. Orada Barzani’nin huzurunda ‘Kürdistan’ kavramını kullandı. On bir yıldır iktidarda olmasına karşın kullanmadığı “Kürdistan” ifadesini Barzani’yle birlikte kullanmasını muhalefetin eleştirmesi üzerine muhalefet için  “Bunlar tarihi bilmiyorlar. Irak anayasasında Kürdistan bölgesi olarak geçer... Gazi Mustafa Kemal’in imzaladığı bir kararname var elimde. Burada Kürdistan ifadesi yer alıyor” diye savundu. 


Başbakan Erdoğan, hükümete alenen hakaret eden Diyarbakır Belediye Başkanı’nı da Belediye Başkanlık makamında ziyaret etti. Osman Baydemir, Barzani’ye Erdoğan’dan da devşirdiği güçle:  “Evinize Amed’e hoş geldiniz” diyerek Diyarbakır’a fiilen Erdoğan’ın önünde Amed adını vermiş oldu. Ardından Barzani’ye hitaben “Değerli başkan Kuzey Kürdistan’a hoş geldiniz. Bugün Güney Kürdistan’ın başkanı, memleketi olan Amed’dedir. Burada olmanızdan çok memnununuz ki, bugün sizin hizmetinizdeyim.” 


Baydemir, bir süre sonra da Türkiye’nin Güneydoğu’suna “Türkiye Kürdistan’ı” deyince Başbakan Erdoğan şunu söyledi: “Diyarbakır Belediye Başkanı’nın böyle bir ifade kullanması şık olmamıştır. Burası Güneydoğu Anadolu Bölgesi’dir. Bu tür şeyler toplum içinde rahatsızlıklara neden olur” demiştir.


Başbakan Erdoğan, kendi açtığı yoldan giden Baydemir’in Türkiye’nin bir bölümüne “Türkiye Kürdistan’ı” demesini “şık” olmamakla tanımlamıştır. Türkiye’nin bölünmesi ve ayrıştırılması Başbakan Erdoğan’a göre yalnızca “şık” ya da “estetik” anlamda sorunludur.


Ahmet Türk de Barzani’nin ziyaretiyle ilgili olarak yaptığı bir konuşmada; “Kürdistan’ın başkenti olan Amed’e Barzani’nin gelmesini ve görüşmeleri çok önemli buluyoruz. Artık Kürdistan’ın sorununun çok rahatça konuşulduğu yeni bir döneme girdik” demiştir. O da Diyarbakır’ı “Kürdistan’ın başkenti” olarak nitelemiştir.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’da yaptığı ve tarihi olarak nitelediği konuşmada  “Dağdakilerin indiğini, cezaevlerinin boşaldığını göreceğiz”  dedi. Bu sözler doğal olarak geniş kitleler tarafından, ‘genel af’ sinyali olarak yorumlandı.


Başbakan Erdoğan’ın bu sözleri üzerine Erbil’e dönen Barzani  “Süreç istediğim gibi giderse Öcalan dahil af gelebilir”. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, “Barzani, Öcalan’a af gelecek demişse yanlış yapmıştır” dedi.
Başbakan Erdoğan sözlerinin devamında “Ben bir başbakan olarak katili affetme yetkisini kendimde bulmuyorum. Bir katili genel af ile nasıl affederim?.. Temennimiz cezaevlerinin boşalmasıdır” dedi. Sormak gerekir ki katiller affedilmeyecekse Başbakan Erdoğan’ın dediği gibi cezaevleri nasıl boşalacak? 


Sonuçta Erdoğan’ın Diyarbakır’a Barzani’yi davet etmesi, orada yaptığı konuşmalar ve kullandığı “Kürdistan” kavramına bölücü ve yıkıcı cenahın yüklediği anlamlar, tarihi niteliktedir. Önümüzdeki süreçte Erdoğan’ın yaptığı konuşmaları bölücüler referans olarak almaya devam edecektir. Barzani ile Erdoğan buluşmasını tarihi kılan ziyaretin bu boyutu olmuştur.

 


Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI