Bugun...
Rıfkı Becayişi


Op. Dr. Kayıhan Çağlar Sağlıklı Düşünce
kayihancaglar@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 13-10-2018 09:17
     

PKK ve FETÖ’ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan Papaz Andrew Craig Brunson hakkında karar çıktı. Mahkeme, Rahip Brunson'un ev hapsi ve yurt dışı yasağını kaldırdı. Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Ancak yattığı süre göz önüne alınarak tahliye edildi. Brunson karar sonrası akşam saatlerinde Alsancak'taki evine geçti. Reuters'in geçtiği habere göre askeri uçakla ABD'ye gidecek olan Brunson'ın geç saatlerde de evinden gelen bir fotoğrafta hazırlanmış bavullarıyla telefonla konuştuğu görülüyor. Saatler 21.40'ı gösterirken de Rahip Brunson İzmir'deki evinden ayrılarak havalimanına doğru yola çıktı. Brunson'un uçağı 22.40 sularında İzmir'den havalandı. Öte yandan Beyaz Saray yaptığı son dakika açıklamasında, Brunson'ın Maryland'deki hava üssüne cumartesi günü geleceğini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump ise Brunson'ı aynı gün Beyaz Saray'da kabul edecek. Bu hikaye, zeka ve beceri gerektiren ve biraz da şansa bağlı bir iskambil oyunu olan ‘king oyunu’nu aklıma getiriyor. Şimdi nereden çıktı bu king oyunu, demeyin. Bu oyunda da papazlar var, ama ceza değerleri altmış puan iken; bu papazların arasında en tehlikelisi, oyundaki adı ‘rıfkı’ olan kupa papazı ve ceza değeri ise üç yüz yirmi puan!

King, bir deste yani 52’lik iskambil kağıdı ile ve dört kişi ile oynanır. King oyununda amaç oyun sonunda puan toplamının sıfır ya da üstü olmasıdır. Bu da koz ellerinde en fazla, ceza ellerinde ise en az puan alarak sağlanır. Toplamda 12 el ceza oyunu ve 8 el koz oyunu oynanır. Ceza oyunları ve eksi puanları şu şekildedir; el almaz (50), kupa almaz (30), erkek almaz (60), kız almaz (100), rıfkı almaz (320) ve son iki almaz (320). Alınan her koz ise artı 50 puan değerindedir. Ceza oynayacak oyuncu bu ceza oyunlarından birini el dağıtıldıktan sonra söyler ve oyunu başlatır. Eğer oynamak istediği oyun daha önceden iki defa oynandıysa oyuncu, mecburen başka bir oyun seçmek zorundadır.

Tüm ceza oyunları ikişer kez oynanmak zorunda olduğundan bir oyunda iki kez ‘rıfkı almaz’ oynanmak durumundadır. Kartlar dağıtıldıktan sonra elinde rıfkı olan oyuncu şöyle bir gerilir ki; rıfkı elinde patlayıp 320 ceza puanı kendisine yazılmasın. Oyunun gidişatına göre rıfkıyı diğer üç oyuncudan herhangi birisine verdiğinde ise rahatlar ki buna ‘rıfkıyı satmak’ denir. Teşbihte hata olmaz; an itibarıyla ABD ile aramızdaki stratejik harekâtta Türkiye Cumhuriyeti Devleti, king oyunundaki gibi kupa papazı Brunson’ı ABD’ye satmış elini rahatlatmıştır. Özellikle bu kriz bahanesiyle gelişen/geliştirilen ekonomik çalkantı nedeniyle bunalmış piyasalar ve buhrandaki vatandaş bir nebze de olsa rahat nefes alacaktır, diye umuyorum.

Biz, oynamak zorunda kaldığımız ceza oyununu oynadık. Şimdi sırada ABD var; oynamak zorunda olduğu ve kendisine kalan ceza oyunları ya ‘rıfkı’ ya da ‘son iki’ almaz. ABD, bir an evvel elindeki rıfkıyı T.C. Devleti’ne satarak kurtulmalı, aksi halde rıfkısı elinde patlayacağı gibi ‘son iki’ye de kalacaktır.
 

TRT Haber'in 21.00 sularındaki haberine göre; FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'le ilgili yürütülen bir soruşturma olduğunu belirten  ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham,  "Söz konusu kişinin eylemlerinin Türk hükümetine karşı olup olmadığı ve suç sınırına girip girmediği inceleniyor." diyor. Demek ki onlar da diğer ‘rıfkı’yı bize satarak ellerini rahatlamak istiyorlar. Umarım böyle olur; bu rıfkı becayişi bu vesile ile tamamlanır, biz de önümüzdeki koz oyunlarına bakarız. Şen ve esen kalınız.Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI