Bugun...
ERDOĞAN’IN PERFORMANSINI GÖRECEĞİZ.


Nazım PEKER Düşündükçe
nazimpeker@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 29-06-2018 15:26
     

           Sn. Erdoğan hayalini kurduğu, özlemini çektiği partili cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine kavuştu. Hayırlı olsun.

            Böylece önünde, arkasında, sağında solunda, altında, üstünde hiç mi hiç engel kalmadı. Kalmamanın ötesinde tavuğuna, kış diyecek muhalefette yok artık.

            Bu iyi midir?

                Zaman içinde göreceğiz.

                İçte ve dışta devasa sorunları olan, terör sarmalıyla boğuşan, bütçe açığının, cari açığın, dış ticaret açığının, ithalatın patladığı bir Türkiye var elinde.

                Bu Türkiye’yi, 16 yıldır yasalarca ketler olsa da, uygulamada hiçbir engel tanımadan istediği gibi yönettiği bir Türkiye’yi bundan sonrada tek başına yönetmeye başlayacak.

                Bunun ne kadar olup olmayacağını zaman içinde göreceğiz. Umudumuz ve dileğimiz, ülkemizin zarar görmemesi ve bu problemli gemiyi salimen limana yanaştırmasıdır.

                Sn. Erdoğan’ın bence en büyük açmazı,  teknolojik, stratejik ve ihraç ürünü üretmeyen bir Türkiye’nin yaklaşık 453 milyar dolar bir dış borcunun ve yılsonuna kadar da ödenmesi zorunlu olan 180 milyar Dolar bir dış borç faizinin olmasıdır.

                Türkiye bu ekonomik tablosu ile bunu ödeyebilir mi? Keşke ödese, ödeyebilse. İstemeyenin iki gözü kör olsun.

                Öyleyse ne olacak?

                Alabilirse dıştan yüksek faizle borç alacak. Mümkün mü, 24 Haziran öncesine göre zordu. Ama sonrası için bir şey söylemek olanaksız. Bekleyip göreceğiz.

                Öyleyse ne olacak?

  1. İç borçlanmaya gidilecek ki, çok zor

              2- Zamlar yapılacak. Bunu göze alabilecek mi? Zaman içinde onu da göreceğiz.

              3-Satılabilecek para eder ne varsa satışa sunulacak. Oba Makarna’nın satıldığı, lojmanların satılacağı haberi düştü sosyal medyaya. Ne kadar doğru teyide muhtaç!

                Eskiden ne güzeldi. Genel Kurmaya, Cumhurbaşkanına, YÖK’e atılıyordu kimi başarısızlıklar.

                İcabında Başbakana yüklenirdi bazı olumsuzluklar. “İki başlılık var, karar almada zaman harcanıyor” gibi sığda olsa bir savunma vardı. Saki hangi devlet erki Sn. Erdoğan’dan habersiz bir iş yapabiliyorsa?  Tıpkı faizin önlenemez yükselişinde T.C. M. Bankası’nın günah keçisi yapıldığı gibi. % 40 yurttaş buna bal gibi inanmakta. Onlar işin realitesini görmek istemiyorlar.

                Ama şimdi öyle mi olacak?

                Suçta, günahta tek elde ve tek kişide!

                Bekleyip göreceğiz Sn. Erdoğan, bütün bunların üstesinden gelecek ve bizleri sağ salim geleceğe taşıyabilecek mi? Performansını hep beraber göreceğiz.

                 Birde 81 milyonun cumhurbaşkanı mı olacak yoksa evde zorla tuttuğunu söylediği % 50’nin mi?  Bizler 81 milyonun olmasında yanayız. Dost acı söyler çünkü doğruları söyler.  Etrafta bir sürü ”nasıl koduk” diyen salak dolaşıyor da. Şu toz duman bir dağılsın, ata mı, eşeğe mi bindiğini herkes görecek.  Yağcılar ise kişiyi hatalara yöneltir.  Başarılar diliyor; umuyor ve bekliyoruz.

                Esen kalınız.                                                                         Nazım PEKER

               

               

 

               

 

               Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI