Bugun...
ABD medyası: Bursa Metropoliti Elpidophoros Lambriniadis, ABD Başpiskoposu Demetrius'un yerini alabilir


İkinci Bölge Haber Serbest Köşe
haber.ikincibolge@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 09-07-2018 10:01
     
Geçen hafta ABD'de yayınlanan yazılara göre Bursa Metropoliti Elpidophoros yeni Amerikan Başpiskoposu olacak. Örneğin yazar Robert Lewis, Wisconsin 24 News adlı haber sitesinde yayınlanan yazısında 'Amerika'da Ortodoksluğu kurtaracak tek bir isimdir' iddiaları ileri sürüyor. Ancak 4 Temmuz'da Toinnov sitesinde çıkan bir yazıda böyle iddialar eriştirilir. Makaleyi kaleme alan Ian Rockmond'a göre Fener Rum Patrikhanesi Amerika Başpiskoposluğunda kriz teşvik ediyor ve bu Elpidophoros'un komplosu olabilir.
 
'Elpidophoros komplo arkasında olabilir'
Rockmond yazdığı gibi Başpiskopos olmayı hedefleyen Elpidophoros, Fener Rum Patrikhanesinin en etkili 'kriz yöneticisi'dir. Böyle bir isim, Amerika Başpiskoposluğu işlerini yoluna koymak için 'mutlak itaat' isteyecek. İtiraz edenler ise, 'Patrik Bartholomeos, Patrikhane, Helenizm ve İsa'nın düşmanları ilan edilecek.'
 
ABD'de seslenen 'bağımsızlık' fikirleri de sona erdirilecek. Fener'in zorbalığı ve 'yeni papalığı'na karşı girişimleri ele alacak Elpidophoros, Antakya Kiliseleri başta olmak üzere başka Kiliselerin cemaatları kontrol altına almaya teşebbüs edecek.
 
Ian Rockmond'a göre Başpiskoposluğun Şartını düzelttikten sonra Elpidophoros, Patrikhane'nin temsilcisi olan Başpiskopos'un gücünü sınırsız edecek. Fakat maliye soruları, politikacılar ve sponsorlarla ilişkilerle meşgul olan Başpiskoposluğun başkanı Demetrius gibi ruhsal bir lider olmayacak.
 
Sonra da ne olacak?
Makalede iddia edildiği gibi Bursa Metropoliti, Başpiskopos Demetrius'un yerini başarılı bir şekilde alırsa kendi Patrik Bartholomeos'a da karşı komplo kurabilecek. 'Elpidophoros, hem ABD hem Türkiye'de işadamları, politikacılar ve özel hizmetlerle ilişkilerine sayesinde planlarını hayata geçirebilir. Bundan sonra başka bağımsız Ortodoks Kiliselerine de baskı yapacak.'
 
Adnan Çavuşoğlu


Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI