Bugun...
HARRANGÜRRA Y-CHP


Fikri ATILBAZ
 
 
facebook-paylas
Tarih: 02-08-2018 12:42
     

Y-CHP gerçeğini yaşarken büyük bir gerçeği de somut bir şekilde görüyoruz. Kendi içinde elliye bölünen bir partinin dik durması mümkün mü? İçinde Alevicileri, Ulusalcıları, etnik Kürtçüleri, hümanistleri, solcuları, komünistleri, yiyicileri barındıran bir parti hangi noktada amaç birliği yapacaktır? Her grubun kendi amacı olduğundan birleşip de bir amaç birliğine erişemiyorlar. Bunca gurubun hüküm sürdüğü bir yapıdan Milliyetçi olmalarını bekleyemezsiniz.  Bu kadar ayrı gruptan birlikte hareket etmesi beklenemez. Herkes içinde bulunduğu grubun amaçlarını önde tutar. Buradan kaynaklanan nedenle bir amaç birliği taşımazlar.

Oysa partinin anlamına baktığımızda gördüğümüz “Ortak düşünce ve görüşteki kişilerin oluşturdukları siyasal topluluk”tur. Oysa içinde bulundurduğu Kürtçülerin amacı bir başka, komünist grubun amacı başka, her ayrı ayrı yer edinmiş grubun amacı başka başkadır. Ve ne yazık ki Atatürk’ün kurmuş olduğu parti Milliyetçi, memleketçi olması gerekirken karmakarışık bir durum almıştır. Bu yarısıyla genel başkan değiştirse de ülke sorunlarına ayrı gözlerle baktıkları için HDP’nin can simidi olan ”özerklik” maddesi onlar için de bu kadar ayrı grubu içinde geçindiren bir kuruluş ya da parti olduğundan birlikteliklerini sağlar. İçinde çeşitli görüşleri barındıran bir partinin başarıya ulaşması beklenemez.

Gerçek olan budur. Kemal gidip de İnce gelecekse sadece genel başkan değişmiş demektir, parti içindeki karışık yapı sürdüğü müddetçe bu partinin ortak amacı asla bu vatan olamayacaktır. Çünkü birlikte olmak, tek bir amacı savunmak onlar için mümkün değildir. Tek bir bütün Türkiye fikrine etnikçi Kürtler ve Komünistlerin olur vermesi mümkün değildir. Bu yüzden onlar da “özerklik”ten yanadırlar.

Bu yüzden Sevilay Yılmaz’ın aktardığına göre Şaban Sevinç’in Tuncay Özkan’dan duyduklarına göre Partinin karar organları dışında bir karar merkezinin olduğunu ve bu merkezin önemli kararlar aldığını, bu kararların da genel başkan tarafından onaylandığını söylüyor” bu ne demektir. Söylediği bu gizli karar merkezi varsa bu partide harrangurra bir hava var demektir. Ve bu hava Cumhuriyeti ilan eden bir partiye yakışmamaktadır.

Bu karmaşıklık Y-CHP’yi kördüğüm yapmaktadır. Ve inanın ki bu kördüğüm çözülmedikçe asla ve katta Y-CHP üstündeki olumsuzlukları atamayacak, ülkeyi karıştıran bir parti olmaya devam edecektir. Bu minvalde Y-CHP’li olmak federasyoncu olmaktır. Bu federasyonculuk da ülkenin bölünmesine çanak tutmaktır.

Şimdi Y-CHP’nin tekrar CHP olabilmesi için Y-CHP’lilikten, özellikle de “özerklik”ten vaz geçmesi demektir. Partileri tanımamız için önce onların irdelenmesi gerekmektedir. Aynı hat üzerinde yaşayanlar çevrelerine ne olup bitiyor diye bakmalıdırlar. Birlik içinde bir amaç peşinde olamayıp “özerklik” diyenler sonsuza kadar muhalif kalacaklardır.

Partiyi Atatürkçü sananlar, büyük yalanlarla avutulmakta federasyoncu bir yapıyı çılgınca desteklemektedirler.

Bir an önce, vatan, millet, bayrak, ezan diyen insanların bunlarının yerinin Y-CHP olmadığını görmeleri dileğiyle. Gönül ister ki gözleri açılsın gönülleri gerçek vatan ve Atatürk sevgisiyle dolsun.

Sağlıcakla kalın!Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI