Bugun...


Yalova'da 158 ağaç kesiliyor!
Yalova’da Karayolları 14. Bölge Müdürlüğü’nün yapacağı köprülü kavşak projesi kapsamında Tonami Meydanı’ndaki 158 ağacın kesimine, belediye ekiplerince başlandı. Platformdan Belediye Başkanı Vefa Salman'a büyük tepki var.

facebook-paylas
Tarih: 27-11-2014 18:43
         
Yalova'da 158 ağaç kesiliyor!

Yalova Belediyesi’ne bağlı ekipler, bu sabah erken saatlerde Tonami Meydanı’ndaki ağaçları kesmeye başlarken, yapılan çalışmalara İtfaiye Müdürlüğü ekipleri de katıldı. Çalışmalar çerçevesinde araç trafiği, Gaziosmanpaşa Mahallesi’ne yönlendirilirken, Yalova Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Şubesi ekipleri, trafik akışının sağlanması konusunda çalışma yürütüyor.

PLATFORMDAN TEPKİ VAR

Bu arada ağaçların kesilmesine tepki gösteren Yalova Platformu üyesi Hakim Menteş, "Biz işin başından beri burada ağaçların kesilmesine, buranın bir beton yuvasına dönmesine karşıyız. Yırca’da kesilen 6 bin zeytin ağacı, ’Termik santral ihtiyacı var’ diye yapılmıştı. Burada yapılanın da bundan farkı yoktur. Ya da 3’üncü boğaz köprüsü yapılacak diye yüzbinlerce ağacın kesilmesinden farkı yoktur. Belki ölçeği küçüktür ama zihniyet yine aynı zihniyettir. Sadece bir ihtiyaç var deyip diğer alternatifler düşünülmeden ağaçların kesilmesine biz her zaman karşıyız, karşı olmaya da devam edeceğiz. Şu yapılan bir ayıptır. Yalova için çok üzücü bir gündür" dedi.

BELEDİYE ÖNÜNE ÇELENK BIRAKTILAR

Yalova Platformu üyeleri duruma sert tepki gösterdi. Platformu üyeleri belediye binası önüne gelerek siyah çelenk bıraktıktan sonra açıklama yaptı. Grup adına konuşan avukat Zeki Öçal, köprülü kavşak yapımı bahane edilerek bu sabah erken saatlerden itibaren 200’e yakın ağacın Belediye tarafından katledildiğini söyleyerek, "Yalova Platformu olarak belediyeye önerilerde bulunduk. O ağaçların kesilmeden de bir trafik düzenlenmesi yapılmasının mümkün olduğunu, bu konuda uzmanların yardımcı olabileceğini söyledik. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, seçimlerden kısa bir süre önce Atatürk’ün Yürüyen Köşkü’nün 50 metre yanında kesilmiş bir kavak ağacının önünde poz verip olayı kınadığını ve bir ağaç katliamı olduğunu söylemişti. Biz bugün Başkan’dan Yürüyen Köşk’le, kesilen ağaçlar arasındaki mesafeyi ölçmesini istiyoruz" dedi. Yalova Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman, Tonami Meydanı’nda yapılacak köprülü kavşak için ağaçların kesilecek olmasına tepki gösterilmesi ile ilgili olarak geçen hafta açıklama yaparak, "Türkiye’de 30 santimetre çapında bir ağacı sökecek ne ekipman ne teknoloji var. Dolayısıyla onları söküp alma şansımız yok, kesilecek" demişti.

CHP'Lİ VEKİLDEN TEPKİ CHP'li

Yalova Belediyesi'nin, köprülü kavşak yapmak için ağaçları kesmesine parti içinden ilk tepki İstanbul Milletvekili Melda Onur'dan geldi. Onur, Twitter hesabından "Biz Gezi'yi, Validebağ'ı, arkadaşlarımız Yırca'nın zeytinlerini korumaya çalışırken, bu kıyımı nasıl savunacağız" diyerek tepki gösterdi.

 
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI