Bugun...
Biz iki dovlet bir Milletik - Nuray Rahman

facebook-paylas
Şikayet Et Tarih: 13-06-2016 03:42
     
 

Ac tarihi bax varaxla 
Oxu birde bir maraxla 
Gunes sone dunya dagila 
Qelbim yene qarabaxla hey 

Bu millete bu torpaga 
Enmez uc rengli bayrakla 
Seslerinem boyuk hakla 
Men bu vetene bagliyam hey 

Biz iki dovlet bir milletik 
Azeriyik turk ogluyuk 
Ataturk Haydar nevesi 
Biz bu torpaga bagliyik 

Adim menim iftixarim 
Sen menim fexrim vugarim 
Dedem korkut yadigarim 
Azerbaycan azerbaycan 

Dunya uzre bizim mugam 
Zirvelerde tutmus megam 
Dinledikce aram aram 
Zovqun alir her bir adam 

Salam eleyk eleyk salam 
Hormet qaygi hem ehtiram 
Dine hormet hakka iman 
Bizlerde cem olmus tamam hey 

Axsamlarim bir tamasa 
Buruxlarin kosa kosa 
Hami deyir yasa yasa 
Azerbaycan azerbaycan 

Yarasikli mavi xezer 
Sohreti alemi gezer 
Qonaxlarin geler gezer 
Azerbaycan azerbaycan 

Daglarda tongal galansin 
Haydi cengi havalansin 
Bu cagrisi cihad sansin 
Igidlerin tez atlansin hey 

Dusmenlerin parcalansin 
Evleri od tutup yansin 
Koy hami bilsin ınansin 
Men bu vetene bagliyam hey

 


 

          

   EXPO 2016 Antalya’da Azeri rüzgârı esti

                                                                                                  2 Haziran 2016 - Perşembe

 

Kardeş ve dost ülke Azerbaycan, EXPO 2016Antalya sergi alanında yer alan pavilyonu için resmi açılış töreni gerçekleştirdi. Azerbaycan’da “Dünya Çocuk Bayramı” olarak kutlanan günde gerçekleştirilen açılışta, Azeri çocuklar birbirinden renkli gösteriler gerçekleştirdi. 5 yaşındaki Nuray ise kemanıyla seslendirdiği şarkılarla açılışa damga vurdu.

EXPO 2016 Antalya’nın resmi katılımcısı Azerbaycan’ın Milli Gün kutlamaları konuk heyetin VIP binasında karşılanmasıyla başladı. EXPO 2016Antalya Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök, Milli Gün etkinliklerine katılmak üzere Antalya’ya gelen Azerbaycan Ülke Komiseri Anar Alakbarov,  Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov ve diğer davetlileri VIP binasında karşıladı. Milli Gün etkinliğine, Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Büyükelçi ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu üyesi Ali Rifat Köksal, Antalya Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Esat Göyük de katıldı. Azerbaycan Ülke Komiseri Anar Alakbarov’un ziyaretçi defterini imzalamasının ardından karşılıklı hediye takdimi gerçekleştirildi.

Küçük Amfi tiyatroda gerçekleştirilen resmi tören bayrak merasimi ve iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı. Azerbaycan Ülke Komiseri Anar Alakbarov burada yaptığı konuşmada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde gerçekleştirilen EXPO 2016 Antalya’da yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. EXPO 2016 Antalya’da Azerbaycan’ın kadim tarihini, zengin medeniyetini, musikisini dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını belirten Alakbarov, “Ümit ederiz ki Antalya’da açtığımız milli pavilyonumuz çok sayıda kişinin dikkatini çekecek ve onların Azerbaycan’ı yakından tanımasına olanak sunacaktır” dedi.

AZERBAYCAN-TÜRKİYE DOSTLUĞUNA DİKKAT ÇEKİLDİ

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Faig Bagirov ise Azerbaycan’ın 4 bin 500’den fazla çiçek ve bitki türüne ev sahipliği yaptığına dikkat çekti. Bagirov, “Hem mimari, hem iç tasarım hem de iç tefrişat açısından zevkle inşa edilen Azerbaycan Bahçesinde, ülkemizin flora ve diğer zenginliklerini dünyaya tanıtmak bizim için çok memnun edici bir durum” diye konuştu.

EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök de Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin uzun bir geçmişe dayandığına vurgu yaptı. Kök, iki dost ve kardeş ülke arasında siyasi, askeri, sosyal ve ekonomik ilişkilerin her zaman en üst seviyede olduğunu belirtti. Haydar Aliyev’i  “Biz iki devlet tek milletiz” sözünü hatırlatan Kök, “ Bu söz, iki ülke arasındaki ilişkilerin boyutunu her zaman en güzel şekilde ifade etmektedir” dedi.

Konuşmaların ardından, iki ülke arasındaki dostluğa dikkat çekmek için Türk bahçesinin yanına inşa edilen Azerbaycan Pavilyonu’nun resmi açılışı gerçekleştirildi. Kurdele kesim töreninin ardından davetliler, Azeri sanatçılar tarafından Azerbaycan halılarından esinlenerek yapılan resim ve heykellerin yer aldığı sergiyi gezdi.

AZERİ DANSLARI İLGİYLE İZLENDİ

Azerbaycan’da “Dünya Çocuk Bayramı” olarak kutlanan günde gerçekleştirilen Milli Gün kutlamaları kapsamında Aliyev Vakfı’nın himayesindeki Kimsesiz Çocuk Evi’nde kalan çocuklardan oluşan dans topluluğu gösteri yaptı. Azeri ezgileri eşliğinde gerçekleştirilen renkli dans gösterisi büyük beğeni topladı. Alkışlarıyla ezgilere tempo tutan davetliler, dansçıları ilgiyle izledi.

5 YAŞINDAKİ NURAY HERKESİ BÜYÜLEDİ

Günün sürprizi ise 5 yaşındaki kemancı Nuray Rahman oldu. Babası kemancı, annesi şarkıcı olan ve 3 yaşında keman çalmaya başlayan minik Nuray, kemanıyla seslendirdiği şarkılarla ve sempatik hareketleriyle herkesi kendine hayran bıraktı. İzleyenlerin takdirini toplayan minik Nuray, başta çocuk adası olmak üzere EXPO 2016 Antalya’yı çok beğendiğini söyleyerek, tüm çocukları sergi alanına davet etti.


FACEBOOK YORUM
Yorum

YUKARI