Bugun...
ATATÜRK'ü harika anlatan ÖĞRETMEN

facebook-paylas
Şikayet Et Tarih: 06-12-2017 16:52
     
 

ATATÜRK’ÜN GÜL BAHÇESİ

Bir gün Atatürk ve bir çocuk gül bahçesindeyken, bir diken Atatürk’ün parmağına batar, çocuk bir dikenin nasıl Atatürk’ün elini delebildiğini sorar. Atatürk “Batmaz mı?” der. Çocuğun Atatürk’e “Senin elin kanar mı?” sorusu üzerine Atatürk “Kanamaz mı?..” cevabını verir. Bu cevap üzerine şaşıran çocuk “Ama, sen Atatürk değil misin?” der. Atatürk o olduğunu söyler. Çocuk hala şaşkın halde “Ama” der, ancak Atatürk sözü alır:

“Sen şimdi bırak benim kim olduğumu. Bu gülü yetiştireceksen canın yanacak, elin kanayacak, güneş seni terletecek. “Bu bahçede gül bitmez” diyenler olacak. “Gül öyle yetiştirilmez, böyle yetiştirilir” diyenler olacak. Sen kendine şunu soracaksın: “Ben burayı gül bahçesi yapmak istiyor muyum? Ben burada dünyanın en güzel güllerini yetiştirmek istiyor muyum?” Eğer çok istiyorsan, ne eline batan diken ne de söylenenler umurunda olacak. Kim olursan ol tek isteğin şu kokuyu duymak olacak. Anladın mı?“

 Diyen Atatürk;

Çorak topraklardan bir gül bahçesi yaratmayı başarmış, adına da Cumhuriyet demiştir. Yarattığı gül bahçesine zarar verip, gülün dikeniymişcesine can acıtmak isteyenlerin illaki olacağını da ileri görüşlülüğü sayesinde görerek bizleri uyarmıştır. Türk halkına ve Türk gençliğine bu güzel kokular saçan gül bahçesini emanet etmiştir  Her canlı gibi bir gün bedeninin toprak olma zamanının geleceğini; o zaman geldiğinde her bir gülün (devrimlerinin) ve bütün gül bahçesinin (Cumhuriyetin) mis gibi kokular salmaya devam edeceğine inanmıştır.


FACEBOOK YORUM
Yorum

YUKARI