Bugun...


Üsküdar dergisinin 4. sayısı çıktı
- Yayın kurulu Erhan Afyoncu, M. Fatih Andı, Beşir Ayvazoğlu, Ahmet Emre Bilgili, Özkul Eren, Mustafa S. Küçükaşçı, İskender Pala, Yunus Uğur ve Coşkun Yılmaz’dan oluşan ve Üsküdar Belediyesince yayımlanan Üsküdar dergisinin 4. sayısı çıktı

facebook-paylas
Tarih: 22-08-2017 17:14
         
Üsküdar dergisinin 4. sayısı çıktı

Üsküdar Belediyesince yılda iki kez yayımlanan kültür, sanat ve medeniyet dergisi Üsküdar dergisinin 4. sayısı “15 Temmuz Şehitler Makamı” kapağıyla okuyucuyla buluştu.

Türkiye’nin kültür sanat, düşünce ve akademi dünyasından yetkin yazarlarıyla dikkati çeken Üsküdar dergisinin bu sayısı, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin yıldönümü vesilesiyle hazırlanan 15 Temmuz özel dosyası ile dikkati çekiyor. Dosyada, derginin genel yayın yönetmeni Coşkun Yılmaz “15 Temmuz Şehitler Makamı” kapak yazısı, Şaban Teoman Duralı “Fetö’nün Arkasındakiler”, Ercan Yıldırım “15 Temmuz Dersleri”, Turan Koç “Güruh Acı Çeker mi?”, Ali Emre’nin “Üsküdar’a Direnmek, Üsküdar’la Direnmek” yazıları, Tahsin Görgün ise FETÖ, modernlik ve cemaatler üzerine Mustafa S. Küçük Aşçı’nın sorularını cevapladığı söyleşi ile yer alıyor. Dosyada, darbe girişiminin geçtiğimiz ayki yıl dönümü vesilesiyle 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu yakası girişine yapılan “15 Temmuz Şehitler Makamı” ve Üsküdar Belediyesince darbede en çok şehit veren ilçe Çengelköy’e yapılan “15 Temmuz Şehitler Çeşmesi” abidelerinin açılış haberlerine de yer veriliyor.

Dergide yer alan ve Yunus Uğur’un kaleme aldığı “Hayırhah Kadınların Nakşeylediği Üsküdar’a Seyr-ü Sefer” gezi yazısında, Beşir Ayvazoğlu, İskender Pala, M. Fatih Andı, A. Emre Bilgili, Hayati Develi, Tufan Buzpınar, Coşkun Yılmaz, Mustafa Küçükaşçı, Halil İbrahim Düzenli’den oluşan özel kafile, Üsküdar’ın kadın eli değmiş tarihi eserleri arasında keyifli bir gezi yapıyor.

Derginin bu sayısında genelde İstanbul, özelde ise Üsküdar florası edebiyattan mimariye, Üsküdar’ın ağaçlarından, çiçeklerine uzanan konularla Beşir Ayvazoğlu, Haluk Dursun, Sinan Genim, Esra Kudde ve İhsan İzle’nin katkılarıyla okuyucuya aktarılıyor.

Her sayı İskender Pala yönetiminde gerçekleşen “Sinema, Tarih, Kültür, Edebiyat” oturumunda ise, Birol Güven, Deniz Yavuz, Elif Dağdeviren, Fehmi Yaşar, İhsan Kabil, Mesut Uçakan, Özhan Eren ve Yusuf Esenkal Türk sinemasının dünyaya açılan kapısını ve geçmişini Türkiye’ye ve topluma katkıları çerçevesinde değerlendiriyor.

Dergi, içinde bulunduğumuz yaz mevsimi dolayısıyla gündemde olan tatil kavramını Özlem Fedai’nin “Tatile, Değişen Algısına ve Edebe Dair”, Nurhayat Kızılkan’ın “Yazlık Gün Gelir Demode Olur” yazılarıyla irdeliyor.

Saadettin Ökten’in “Osmanlı Medeniyet Yorumunda Mimar Sinan”, Faruk Yaslıçimen’in “Amerika Diyanet Merkezi: Mimaride Bir Kimlik Arayışı”, Mehmet Samsakçı’nın “İstanbul’un Şahideleri ve Kitabeleri”, Ahmet Emre Bilgili’nin “Üsküdar’da Küresel Bir Eğitim Kuruluşu: Türkiye Maarif Vakfı”,  Saliha Özdemir’in “Üsküdar’da Bir Adem”, Yusuf Ziya Altıntaş’ın “Bir İstanbul Kitabı”, “Gençlerin Gözü İle Karakalem Etkinliği” yazıları ise derginin bu sayısında yer alan diğer önemli metinler.

Konu ve görsel zenginliği ile dikkati çeken Üsküdar dergisi, Üsküdar Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğünden temin edilebilir.
Kaynak: İkinci Bölge Haber

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI