Bugun...


Ümit Özdağ: Türkiye çok boyutlu saldırı altında.

facebook-paylas
Tarih: 21-12-2016 14:17
         
Ümit Özdağ: Türkiye çok boyutlu saldırı altında.

Gaziantep Bağımsız Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Karlov'a yönelik suikastın, Türkiye'nin çok boyutlu saldırı altında olduğunu gösterdiğini söyledi. 

Bombalı araç saldırıları, stratejik suikastler ile ülkenin, bilinçli bir proje çerçevesinde yönetilemezlik üzerinde iç çatışma ortamına sürüklendiğini ifade eden Özdağ, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hükümet, ülkemizin beka sorunuyla karşı karşıya olduğunu bildikleri bir dönemde, milli birlik, beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulduğu noktada, Türk halkını, iç cepheyi en fazla bölecek konuların başında gelen başkanlık sistemi gündeme getiriyorlar. Ülkemiz bu kadar ağır tehdit altındayken, bu tehdidi artıracak, Türkiye'yi bilinmezliğe sürükleyecek sistem değişikliğinin ortaya çıkaracağı risklerin boyutunu bugünden tahayyül etmek mümkün değil." diye konuştu. 

Özdağ, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu tehditlerin, kamuoyuyla her boyutta paylaşılabilir olmanın çok ötesinde olduğunu savundu. Özdağ, bundan dolayı başkanlık sistemi girişiminin bir an önce askıya alınıp, bütün partilerin ve politik güçlerin bir araya gelerek Türkiye'ye yönelik tehlikeleri aşmak için elbirliğiyle çalışması gerektiğini söyledi. 

Zamanın, hamaset ve boş gerginlikler zamanı olmadığını dile getiren Özdağ, başkanlık projesinin Türkiye gündemine getirilmesi halinde TBMM'nin Birinci Meclise değil Ukrayna Meclisine döneceğini ileri sürdü. Özdağ, "Suriye'de Esad Başkan. Ne kadarının başkanı? Bu riski almaya değer mi?" diye sordu. 

Özdağ, Suriye'de PKK'ya karşı sürdürülecek askeri operasyonların,DEAŞ'a karşı sürdürülen askeri operasyonlardan, askeri ve siyasi anlamlarda çok daha zor olacağını, ABD ile gergin olan ilişkilerin daha da gerileceğini öne sürdü. 

Özel Kuvvetlere sokaktan adam toplanıldığını savunan Özdağ, Özel Kuvvetler'de tepki olarak istifaların hazırlandığını duyduğunu belirtti. 

Özdağ, yarın bir grup eski ve yeni MHP milletvekiliyle, "Kıbrıs Girit olmasın" endişesiyle KKTC'ye gideceklerini, görüşmelerde bulunacaklarını söyledi. 

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov'a yönelik suikasta ilişkin değerlendirmesinin istenmesi üzerine Özdağ, bunu, "stratejik suikast" olarak nitelendirdi. 

Özdağ, şu ifadeleri kullandı: 

"Yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan verilerden hareketle değerlendirirsek, bir FETÖ'cü polis bu cinayeti yaptı. Büyükelçinin arkasına geçiyor ve tek başına dakikalarca duruyor, kameraların önünde. Suikastçı normal olarak kitlenin içine saklanır ve açığa çıkmamaya çalışır. Bu çok atipik bir davranış. Buradan okunacak şeyler; muhtemelen kendisine içeride hiçbir güvenlik önleminin alınmadığı konusunda güvence verilmiştir. Eğer böyle stratejik suikast muhakkak başarıyla bitirilmek istendiyse ve arkada bu kişinin durmasından dolayı ortaya çıkacak bir komplikasyon aşılmak istendiyse içeride suikastçının başka bir veya iki bağlantısı olması şaşırtıcı olmaz. 

Bu bir yalnız kurt eylemi olabilir mi; çok çok küçük bir ihtimal, polis olduğu için büyükelçinin programına erişebileceği için evet. Ama kişisel kanaatim bunun bir yalnız kurt eylemi değil organize, istihbari çalışması önceden çok iyi yapılmış, bir stratejik suikast olduğu. Böyle suikastin çözümünün sadece Ankara ve Türkiye içinde gerçekleştirilemeyeceğidir. Bu dış bağlantıları olan bir suikast olma niteliğine sahiptir. Atış tekniğinden kesinlikle temel polis eğitimi dışında bir eğitim aldığı anlaşılıyor. Bu suikastçinin son 2 yılının gün ve gün araştırılması gerekiyor. Nerelere gitti, hangi ülkelerde kaldı, Türkiye dışına çıktı mı, Suriye'ye gitti mi? 22 yaşında, bu kadar soğukkanlı; hepsi bunun profesyonel eylem olduğunu gösteriyor. Kaçma fırsatı varken de kaçmıyor."
Kaynak: İkinci Bölge Haber

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI