Bugun...


Türk Dil Kurumu'ndan 'Boşnak' kelimesiyle ilgili açıklama
Türk Dil Kurumu'ndan (TDK), "Basılı Türkçe Sözlük'te de  genel ağ sayfamızdaki Güncel Türkçe Sözlük'te de 'Boşnak' kelimesinin 'kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın' anlamı yoktur. Orada sadece 'Bosna halkından  veya bu halkın soyundan olan kimse' anlamı vardır." açıklamasında bulunuldu.

facebook-paylas
Tarih: 14-09-2018 17:44
         
Türk Dil Kurumu'ndan 'Boşnak' kelimesiyle ilgili açıklama

TDK'den Boşnak kelimesinin anlamına ilişkin yaşanan tartışmalar  üzerine açıklama yapıldı. Açıklamada, Basılı Türkçe Sözlük'te de genel ağ  sayfamızdaki Güncel Türkçe Sözlük'te de 'Boşnak' kelimesinin 'kocasından kaçarak  başkasıyla evlenen kadın' anlamı yoktur. Orada sadece 'Bosna halkından veya bu  halkın soyundan olan kimse' anlamı vardır. ifadesine yer verildi. Bazı basın yayın kuruluşlarında Boşnak kelimesi için söz edilen   kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın anlamının TDK'nin 1965'te basılan  Türkiye'de Halk Ağzından Derleme Sözlüğü'nde ve onun genel ağ sayfasındaki  Derleme Sözlüğü (Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü) başlığıyla kullanıma sunulan  biçiminde, baş harfi küçük olarak yer aldığı belirtildi.

Bu anlamı sadece ağızlarda kullanıldığı için Türkçe Sözlük'te yer  almadığı ve alamayacağı vurgulanan açıklamada, Bazı basın yayın kuruluşlarında  söz konusu kelime için iki anlamın da verildiği belirtilen sözlük Türkçe Sözlük  değil TDK'nin kuruluşundan itibaren yayımlamış olduğu bütün sözlükleri bir araya  toplayan 'Büyük Türkçe Sözlük' başlıklı veri tabanıdır. değerlendirmesi yapıldı. TDK gibi akademik bir kurumun kastedilen türde bir yanlış  yapmayacağının açık olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

'AYNI KÖKTEN DEĞİL'

Kaldı ki biri özel isim olan 'Boşnak', diğeri cins isim olan 'boşnak'  kelimeleri aynı kökten bile değildir. Çorum yöresinden derlenip 1965'te  yayımlanan Türkiye'de Halk Ağzından Derleme Sözlüğü'ndeki 'kocasından kaçarak  başkasıyla evlenen kadın' anlamındaki 'boşnak' kelimesinin kökü ile aynı sözlükte  Rize yöresinden derlenip kaydedilmiş olan 'boşanma belgesi' anlamındaki 'boşunak'  kelimesinin kökü aynıdır. Kelimenin Rize yöresinden derlenen şekli, kelimenin  kökü ile ilgili veri sunmaktadır. Sesçe aynı olmaları dışında birbirleriyle  ilgisi olmayan ağızlardaki 'kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın' anlamlı  'boşnak' ile ölçünlü Türkçedeki 'Bosna halkından veya bu halkın soyundan olan  kimse' anlamındaki 'Boşnak'ın Büyük Türkçe Sözlük veri tabanında alt alta  gösterilmiş olmaları, dikkatsiz ve sorumsuz bazı basın yayın kuruluşlarınca  istismar edilerek kurumumuz haksız yere eleştirilmiştir.
Milliyet

loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI