Bugun...


TÜGİAD’dan 15 Temmuz açıklaması…

facebook-paylas
Tarih: 14-07-2017 14:02
         
TÜGİAD’dan 15 Temmuz açıklaması…

TÜGİAD'ın, 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından ilk açıklama yapan STK’lardan biri olduğunu anımsatan TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen, güzel ülkemizin geleceğini karartmaya çalışanların, bunun bedelini her zaman ödeyeceğini söyledi.

 

 Demokrasi tarihimize darbe vuran 15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden tam bir yıl geçtiğini ve bu hain girişimi gerçekleştirenlerle mücadelenin devam ettiğini ifade eden Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Ali Yücelen, toplumun siyasi, bürokratik, sivil tüm kesimlerinin o gece ve sonrasında verdiği mücadele sayesinde, devletimizin kurumlarına sızarak ülkemizin geleceğini karartmaya çalışanların, ihanetin bedelini her zaman ödeyeceğini söyledi. 

TÜGİAD Başkanı Ali Yücelen şöyle devam etti:

"15 Temmuz darbe girişiminin ve yarattığı belirsizliğin, kısa vadeli sosyal ve ekonomik olumsuz etkisi, hükümetin ve devlet kurumlarımızın, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve iş dünyasıyla birlikte soğukkanlı duruşu ve direnci sayesinde, minimum zararla atlatılmıştır. 

Demokratik değerlerimiz köklü, toplumsal yapımız güçlüdür. Ancak bu tür hain girişimlere alet olmamak için tüm aktörlerin azami hassasiyeti göstermesi gerekmektedir."

TÜGİAD'ın yapmış olduğu araştırmada, darbe girişiminin ekonomiye etkisini değerlendirdiklerini söyleyen Yücelen, şu değerlendirmeyi paylaştı:

"İş dünyamızın, kriz dönemlerinde, ekonomik dirence ve esnekliğe sahip olması önemli bir avantajımızdır. Ne var ki, kısa vadeli ve acil müdahale ile rahatlatabildiğimiz ekonomimizde, uzun vadeli ve stratejik hedef ve reformlara ihtiyacımız önemini korumaktadır. Bu reformların başında yenilikçilik ekosistemi gelmektedir. İnovatif çözümler ortaya koyabilen girişimcilerden küresel liderler çıkarabilecek bir girişimcilik ekosisteminin temin edilmesi ekonomimiz için hayati önemdedir. Yeni ekonomiyi ve gereklerini kavramak ve imkanlar çerçevesinde uygulamak ekonomi aktörlerinin görevidir."

 

Başkan Yücelen araştırmanın detaylarını da paylaştı:

“15 Temmuz darbe girişiminin ve yarattığı belirsizliğin, kısa vadeli etkisine baktığımızda, İmalat Sanayi Üretim Endeksinin 15 Temmuz sürecinin devamında ilk ayda yüzde 11 daraldığını görüyoruz. Ağustos ayında hafif bir yükselişin ardından Eylül ve Ekim aylarında endeks düşmüştür. 15 Temmuz sonrasındaki 3-4 aylık dalgalanma sonrasında üretim endeksi yükseliş trendine girmiştir. Burada hükümetin cesur ekonomik adımları tereddütsüz atmasının etkisinin altını çizmekte yarar var. Çekingen davranarak önlem almamak yerine eleştirileri göze alarak başta KGF olmak üzere ekonomiyi sıcak tutacak adımlar atılmıştır.

Tablo-1Tablo-2’de ise, yukarıda imalat sanayi endeksindeki yöntem kullanılmak suretiyle, her bir imalat sanayi alt sektöründe düşüş yaşanmış ay sayısı gösterilmiştir. İmalat sanayi genelinde yaşanan 3 aylık gerileme sürecinde en fazla düşüşün yaşandığı sektör deri ürünleri imalatı sektörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tekstil ve giyim sektörleri 5 aylık bir düşüş göstermiştir. Ağaç ürünleri, fabrikasyon metal ürünleri ve mobilya imalatı da 5 aylık düşüş göstermek sureti ile 15 Temmuz sonrasında toparlanma süreci uzun zaman alan sektörlerdir.

Mutlak değerler incelendiğinde 5 aylık gerilemenin yaşandığı sektörler içerisinde en ciddi gerilemenin mobilya sektöründe ortaya çıktığı anlaşılmaktadır.

 

Tablo-2

Sektör İsmi

Üretim Endeksinin Düşüş Gösterdiği Ay Sayısı

15. (Deri Ve İlgili Ürünlerin İmalatı)

6

13. (Tekstil Ürünlerinin İmalatı)

5

14. (Giyim Eşyalarının İmalatı)

5

16. Ağaç, Ağaç Ürünleri Ve Mantar Ürünleri İmalatı (Mobilya Hariç;

5

25. (Fabrikasyon Metal Ürünleri İmalatı (Makine Ve Teçhizat Hariç))

5

31. (Mobilya İmalatı)

5

32. (Diğer İmalatlar)

5

11. (İçeceklerin İmalatı)

4

18. (Kayıtlı Medyanın Basılması Ve Çoğaltılması)

4

22. (Kauçuk Ve Plastik Ürünlerin İmalatı)

4

17. (Kağıt Ve Kağıt Ürünlerinin İmalatı)

3

23. (Diğer Metalik Olmayan Mineral Ürünlerin İmalatı)

3

24. (Ana Metal Sanayii)

3

28. (Başka Yerde Sınıflandırılmamış Makine Ve Ekipman İmalatı)

3

29. (Motorlu Kara Taşıtı, Treyler (Römork) Ve Yarı Treyler (Yarı Römork) İmalatı)

3

30. (Diğer Ulaşım Araçlarının İmalatı)

3

C. (İmalat)

3

10. (Gıda Ürünlerinin İmalatı)

2

19. (Kok Kömürü Ve Rafine Edilmiş Petrol Ürünleri İmalatı)

2

20. (Kimyasalların Ve Kimyasal Ürünlerin İmalatı)

2

21. (Temel Eczacılık Ürünlerinin Ve Eczacılığa İlişkin Malzemelerin İmalatı)

2

26. (Bilgisayarların, Elektronik Ve Optik Ürünlerin İmalatı)

2

27. (Elektrikli Teçhizat İmalatı)

2


Tablo-2’de sarı renk ile gösterilen imalat sanayi ortalamasının altında kalan gıda, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, kimyasal, temel eczacılık, elektrikli teçhizat imalatı sektörlerinde yaşanan üretim gerilemesi, diğer sektörlere kıyasla görece düşük görünmektedir. Dikkat çekici nokta 15 Temmuz’un etkilerinden, her durumda tüketimin olduğu gıda sektörü istisna olmakla beraber, genelde teknoloji yoğun sektörlerin daha çabuk sıyrılmasıdır. Ana sebep ise, bu sektörlerde hacimli üretim yapan büyük firmaların olması ve sektörde oyuncu sayısının az olmasıdır.”

Bir daha böyle hain girişimlerin olmamasını temenni eden Ali Yücelen, bunun önüne nasıl geçebileceğimizi şöyle değerlendirdi:

"Araştırmadaki sonuçlardan da çıkarıldığı üzere, Türk ekonomisi güçlü ve dayanıklı bir ekonomidir. Ancak bu tür şokların ölçülemeyen zararlar verdiği, ekonominin önemli faktörlerinden biri olan toplum moral ve beklentilerinin olumsuz yönde etkilendiği ve ülkemizin geleceğinden çalındığı aşikârdır.

Laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanımlarına sahip çıkarak ve uğruna bedeller ödediğimiz cumhuriyetimizin, devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne gönülden inanarak, bu tür şer odaklarının devletimizin içine sızmak suretiyle hain emellerini gerçekleştirmesinin önüne geçebiliriz.

TÜGİAD, demokrasiye, özgürlüklere, hukuk devletine inanmakta ve sahip çıkmaktadır ve bir daha asla böyle menfur olayların yaşanmaması adına üzerine düşeni yapmaya hazırdır.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüzü kutluyor; darbe girişimine karşı kahramanca mücadele verirken yaşamını yitiren şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz."

 

 
Kaynak: İkinci Bölge Haber

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI