Bugun...


TSK’da general, amiral sayısı 301’e düşebilir
YAŞ toplantısında olağan koşullarda terfi dosyaları görüşülmesi gereken general/amirallerden şu ana kadar 68’i darbe girişimiyle ilişkilendirildi. Yeniden yapılandırılma çerçevesinde TSK’daki general ve amiral sayısının bu şurada 301’e çekilebileceği belirtiliyor.

facebook-paylas
Tarih: 25-07-2016 18:51
         
TSK’da general, amiral sayısı 301’e düşebilir

Yüksek Akseri Şura (YAŞ) toplantısı, bu yıl ilk kez Genelkurmay Karargâhı yerine Çankaya Köşkü’nde 28 Temmuz’da yapılacak. Darbe girişimi nedeniyle orduda “yeniden yapılandırma” talep eden Ak Parti hükümetinin ilk etapta darbe girişimiyle ilişkilendirilen 100’ü aşkın general ve amiralle, bini aşkın subay ve astsubayın durumunun ne olacağına yönelik bir karar alması bekleniyor.

Ak Parti hükümeti, ilk etapta darbe ile ilişkilendirilen bu general ve amirallerden rütbe bekleme süresini dolduranları doğrudan emekli etme yöntemini seçeceği gibi, uzun süredir YAŞ’ta uygulanmayan ihraç mekanizmasını da devreye sokmayı tercih edebilir. Ancak, kulislerde hangi komutanın gerçek anlamda darbe ile ilişkili olup olmadığının henüz belirlenemediği ve kafalardaki soru işaretlerinin bulunduğundan hareketle, bu komutanlara yönelik YAŞ’ta doğrudan bir adım atılmayabileceği, önceki gün Resmi gazete’de yayımlanan KHK çerçevesinde verilen yetki doğrultusunda ilgili kuvvet komutanının teklifi doğrultusunda Kara, Deniz ve Hava kuvvetleri personeli için Milli Savunma Bakanı, Jandarma ve Sahil Güvenlik personeli için İçişleri Bakanı’na tanınan, “kamu görevinden çıkarma” hakkının, OHAL süresi boyunca saklı olduğundan hareketle soruşturma sürecinin biraz daha beklenmesi yönünde karar alınabileceği de ileri sürülüyor.

2011 tarzı yapılanma

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümetin Genelkurmay Başkanı ya da kuvvet komutanlarına yönelik bir tasarrufta bulunup bulunmamaya henüz karar vermediği, bu yönde bir olası tasarrufun, 2011 Şurası tarzı bir yeniden yapılanmayı da beraberinde getireceği belirtiliyor. Eğer, şuranın sivil kanadı komuta kademesine yönelik bir tasarrufta bulunmayı tercih etmezse, bugüne kadar getirilen yerleşik teamüller çerçevesinde Orgeneral Akar, Orgeneral Çolak ve Orgeneral Ünal’ın görevlerine devam etmesi bekleniyor. 2015 Şurası’nda görev süresi 1 yıl uzatılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun görev süresinin 1 defa uzatılmasına TSK Personel Kanunu izin veriyor. Bu uzatma hakkının bir kez daha kullanılabileceği konuşuluyor. Eğer Bostanoğlu’nun görevi uzatılmazsa bu kez Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin Deniz Kuvvetleri Komutanı olması gerekiyor.

Jandarma muamması

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, bu yıl yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılacak. İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın Jandarma’nın doğrudan İçişleri Bakanlığı’na bağlanacağına yönelik açıklamaları çerçevesinde, Jandarma Genel Komutanlığı’na yeni bir orgeneral atanıp atanmayacağı sorusunun da henüz yanıtı bilinmiyor. Eğer bu göreve bir orgeneral getirilecekse TSK teamülleri Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ya da EDOK Komutanı Orgeneral Kamil Başoğlu’nu işaret ediyor.

Sayı daha da inebilir

Öte yandan TSK Personel Kanunu, mevcut koşullarda TSK bünyesinde 301 general ve amiral kadrosu bulundurulmasına olanak tanıyor. Ancak yine kanun çerçevesinde getirilen istisnalarla bu rakam 367’ye kadar çıkartılabiliyor.

Halen görevde 358 general ve amiral bulunduruluyor. Yaşanan yeniden yapılandırılma çerçevesinde istisnaların kullanılmayarak TSK bünyesinde general ve amiral sayısının bu şurada 301’e çekilmesi, ilerleyen süreçte daha da düşürülmesinin Ak Parti hükümetinin gündeminde bulunabileceği de ileri sürülüyor.

Milliyetİkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek,
hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer
almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın
kuruluşlarıdır


loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI