Bugun...


TGC: En Özgür Basın Olmaktan Mutsuzuz
TGC, son zamanlarda gazetecilere yapılan baskıya karşı, ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nde verdiği mesajla gönderme yaptı.

facebook-paylas
Tarih: 09-01-2015 16:39
         
TGC: En Özgür Basın Olmaktan Mutsuzuz

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ nedeniyle mesaj yayınladı. Mesajda, “İktidar Türkiye’de batının en özgür basını olduğunu düşünüyor. Hukukun üstünlüğünün değer yitirdiği, düşüncelerini yazıp çizdikleri için 200’e yakın gazetecinin cezaevine girip çıktığı bir ülkede batının en özgür basını olmaktan mutsuzuz." denildi.

‘Batının en özgür basını olmaktan mutsuzuz’ başlığını taşıyan mesajda, şu ifadelere yer verildi:

“Siyaset, sermaye, medya sarmalında gazetecilik mesleğinin her gün biraz daha erozyona uğradığı, sadece 2014 yılında 700’ü aşkın gazetecinin işten atıldığı, yasaklamalarla, haber saklamalarla kamuoyunun bilgilenme kanallarının tıkandığı bir ortamda batının en özgür basını olmaktan mutsuzuz.

İktidarın yazılı ve görsel basının yüzde 80’ine egemen olduğu bir ortamda bağımsız, bağlantısız gazetecilik yapılamadığı için batının en özgür basını olmaktan mutsuzuz.

İktidara muhalif her gazetecinin her yazar-çizerin ve aydının düşünceyi ifade özgürlüklerinin kısıtlandığı, temel hak ve özgürlüklerin yasaklarla kuşatıldığı yeni Türkiye’de batının en özgür basını olmaktan mutsuzuz.

‘İKTİDAR TÜRKİYE’DE BATININ EN ÖZGÜR BASINI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR'

Ama biz hukukun üstünlüğünün değer yitirdiği, düşüncelerini yazıp çizdikleri için 200’e yakın gazetecinin cezaevine girip çıktığı Türkiye’de batının en özgür basını olmaktan mutsuzuz.

İktidarın etkisiyle gazete sahiplerinin çalışanlara uyguladığı baskılar nedeniyle mutsuzuz.

Sahada çalışan muhabir, kameraman, foto muhabiri ve kameramana yönelik polis şiddetinin olağanlaştırılıp cezasız bırakılmasına tanık olmaktan mutsuzuz.

Çalışan gazetecilere 5953’le değişen 212 sayılı Basın İş Yasası’nın uygulanmadığı ve sendikalı olmanın işten atılma nedeni sayıldığı bir ülkede batının en özgür basını olmaktan mutsuzuz.

Gazete ve görsel medyada çalışan emekçilerin yoksulluk düzeyinde maaş aldığı Türkiye’de batının en özgür basını olmaktan mutsuzuz.

Bu duygularla tüm meslektaşlarımızın ‘Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz.”
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI