Bugun...


Telafer üzerine oyun oynanıyor

facebook-paylas
Tarih: 08-07-2015 00:00
         
Telafer üzerine oyun oynanıyor


Irak Türkmen Cephesi Başkanı: Telafer ile Tel Abyad’ı birbirine bağlayan stratejik şerit de tehlike sinyalleri veriyor

Tehlike altındayız

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi, IŞİD’in kontrolündeki Musul’a bağlı Türkmen kenti Telafer’in tehlike altında olduğunu açıklayarak, terör örgütünün ele geçirdiği bölgelerin sonradan başka güçlere teslim edildiğini söyledi.

Silah gönderilsin

Türkmen askerlerinin silah ve mühimmata ihtiyaç duyduğunu dile getiren Salihi, “Telafer’in kurtarılmasında Telaferliler yerine başka güçlerin yer alması, bu bölgenin de Kürt kantonu projesine dahil edileceği anlamına gelir” dedi.  

Türkmen lider Salihi “IŞİD’in ele geçirdiği bölgeler sonradan başka güçlere teslim ediliyor. Telafer ile Tel Abyad’ı birbirine bağlayan şerit de tehlike sinyalleri veriyor” dedi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşad Salihi, IŞİD’in kontrolündeki Türkmen kenti Telafer’in tehlike altında olduğunu söyledi. Salihi, yaptığı açıklamada, “IŞİD’in ele geçirdiği bölgeler sonradan başka güçlere teslim ediliyor. Türkmen nüfusuna sahip Telafer ile Tel Abyad’ı birbirine bağlayan stratejik şerit de tehlike sinyalleri veriyor. Telafer’in kurtarılmasında Telaferliler yerine başka güçlerin yer alması, bu bölgenin de Tel Abyad gibi Kürt kantonu projesine dahil edileceği anlamına gelir.” Musul’a bağlı Telafer ilçesindeki durumun içler acısı olduğunu dile getiren Salihi, bu kentin kontrolünü elinde bulunduran IŞİD’e yönelik operasyonun yakın zamanda başlama ihtimalinin “düşük” olduğunu öne sürerek, söz konusu operasyon için Irak ordusunun gerekli hazırlıkları tamamlayamadığını belirtti.

Kerkük’ün güvenliği

Salihi, Kerkük’ün güvenliğinin de risk altında olduğunu vurgulayarak, “Bunun nedeni, merkezi yönetime bağlı az sayıdaki güvenlik gücünün emniyeti sağlamadaki zaafı ve peşmergenin sadece belirli bölgeleri koruyabilmesinden kaynaklanmaktadır. Kentin güvenliğini sağlayacak ortak mekanizma olmadığı için tehlike her zaman söz konusu olacak” diye konuştu. IŞİD’in Kerkük’ün güney bölgelerine zaman zaman saldırılar düzenlediğini de hatırlatan Salihi, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin hava saldırılarının bu bölgelerde örgüte karşı yeterli derecede etkili olamadığını savundu. Erşad Salihi, IŞİD’e karşı mücadele eden Türkmen gönüllü askerlerinin silah ve mühimmata ihtiyaç duyduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

Peşmergenin tankı var

“Peşmergeyle aramızdaki fark onların tank ve diğer ağır silahlarla hava desteğine sahip olmaları. Türkmenler ise kendi kısıtlı imkanlarıyla elde ettikleri küçük çaplı silahlarla savaşıyor. Türkmenlerin silahlandırılmasını bir yandan Kürtler engellerken diğer yandan merkezi yönetim gayriciddi davranıyor. Bizler, silahlarımızı kendi iş adamlarımızın finansmanıyla alabiliyoruz.” Başbakan Haydar el-İbadi’nin göreve geldiği ilk günden beri Türkmenlerle görüşmekten kaçındığını ifade eden Salihi, “Eski dönemlerde ihtilaflar olmasına rağmen bazı isteklerimiz yerine getiriliyordu” şeklinde konuştu. ITC Başkanı Salihi, Türkmen sığınmacılara insani yardımlarından dolayı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Türk Kızılayı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve diğer Türk yardım kuruluşlarına teşekkür etti.
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI