Bugun...


Tel Abyad'dan kaçış sürüyor
Rakka'ya bağlı Tel Abyad'da IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalardan kaçan ve Türkiye'ye sığınmak isteyen bir grup Suriyeli sınırdan alındı.

facebook-paylas
Tarih: 30-07-2015 21:51
         
Tel Abyad'dan kaçış sürüyor

Suriye'nin kuzeyindeki Rakka'ya bağlı Tel Abyad ilçesinde, IŞİD ile YPG'nin çatışmalarından kaçarken silahla yaralanan 40 yaşındaki bir kadın Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde tedavi altına alındı.

YPG'nin kontrolündeki Tel Abyad'da IŞİD ile YPG'nin çatışmalarından kaçan yaklaşık 800 Suriyeli, Akçakale ilçesine bağlı Öncül mahallesindeki sınır hattından Türkiye'ye alındı.

Çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılar, sınırdan geçerek minibüslerle Akçakale Sınır Kapısı'ndaki kayıt merkezine, ardından da kamplara yönlendirildi.

16 Haziran'da IŞİD ile yoğun çatışmaya giren YPG, Tel Abyad'ın tamamını ele geçirmişti. Çatışmalardan kaçan 23 binden fazla Suriyeli Türkiye'ye sığınmış, sonra bir kısmı geri dönmüştü.

PKK’nın Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin amacı kendi denetimindeki Kobani ve Cezire kantonları arasında iletişim sağlayacak bir koridor açmak ve tek taraflı ilan ettiği üç kantondan ikisi olan Kobani ile Cezire arasında mümkün olduğu kadar toprak bütünlüğü sağlamak.

YPG'nin ele geçirmeye çalıştığı Akçakale sınırındaki Tel Abyad, IŞİD için de kritik önemde. Tel Abyad, IŞİD'in hem yabancı savaşçı geçişi hem de kaçakçılık yapmak için kullandığı güzergâhlardan biri.
Kaynak: Al Jazeera

İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI