Bugun...


TBMM Başkanı AK Partili İsmail Kahraman oldu...
Meclis Başkanlığı seçimi bugün yapılıyor... 4 partiden 4 isim yarışıyor. İlk 2 turda hiçbir aday yeterli oyu alamadı. 3. turda 316 oy alan AK Parti milletvekili İsmail Kahraman Meclis Başkanı seçildi.

facebook-paylas
Tarih: 22-11-2015 18:47
         
TBMM Başkanı AK Partili İsmail Kahraman oldu...

ÜÇÜNCÜ TUR SONUÇLARI
 
AK Parti / İsmail Kahraman: 316
 
İKİNCİ TUR SONUÇLARI
 
AK Parti / İsmail Kahraman: 318
 
CHP / Gülsün Bilgehan: 126
 
HDP / Dengir Mir Mehmet Fırat: 40
 
MHP / Yusuf Halaçoğlu: 39
 
Boş ve geçersiz oy kullanılmadı. Oylamada üçüncü tura geçildi. Bu turda Ak Parti adayı İsmail Kahraman'a 276 oy yetiyor. 
 

BİRİNCİ TUR SONUÇLARI

AK Parti - İsmail Kahraman: 316

CHP - Gülsün Bilgehan: 127

HDP - Mir Dengir Mehmet Fırat: 41

MHP-  Yusuf Halaçoğlu: 41

TEK SÜRPRİZ MHP'DE
 
İlk tur oylamada MHP sürprizi yaşandı. 40 milletvekili olan MHP'nin adayı Yusuf Halaçoğlu'na 41 oy çıktı. Adayların hiçbiri 3'te 2 çoğunluk olan 367 oya ulaşamadı. İkinci tur oylamaya geçildi. İkinci tur oylamada da seçilmek için 367 oy gerekiyor. Üçüncü ve son tur oylamada ise seçilmek için 276 oy yeterli olacak.
 
Seçimlerde AK Parti 317, CHP 134, HDP 59 ve MHP 40 milletvekilliği kazanmıştı. 

OYLAMA ÖNCESİ YEMİN...  ZANA SALONDA YOKTU

Meclis Başkanı Deniz Baykal, daha önce yemin krizi yaşayan Leyla Zana ile daha Meclis'te bulunmadıkları için yemin edemeyen Selahattin Demirtaş, Abdullah Zeydan, Gülser Yıldırım ve Ali Atalan'ı kürsüye çağırdı. Bu isimlerden sadece Abdullah Zeydan salonda olduğu için kürsüye gelip yemin etti. 

 -15.10 HDP'li Abdullah Zeydan yemin etti. 

-TBMM Genel Kurul Salonu'na ilk gelen isim  AK Parti'nin Meclis Başkanı Adayı İstanbulMilletvekili İsmail Kahraman oldu. Genel Kurul Salonu açılmadan yaklaşık 30 dakika önce salona giren AK Parti İstanbul Milletvekili ve Meclis Başkanı Adayı İsmail Kahraman, gazetecilere el sallayarak hatırlarını sordu.

4 İSİM YARIŞIYOR
 
TBMM  Başkanlığı için AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman, CHP Ankara  Milletvekili Gülsün Bilgehan, MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve HDP  İstanbul Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarışacak. 
 
İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte iki (367) ve üçüncü oylamada  üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak. 
 
Üçüncü oylamada salt çoğunluk  sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak;  dördüncü oylamada en fazla oy alan Meclis Başkanı seçilecek. 
 
AK Parti'nin milletvekili sayısı dikkate alındığında Kahraman'ın üçüncü turda seçilmesi bekleniyor. 
  
TBMM Başkanı'nın seçilmesinin ardından Danışma Kurulu'nun toplanması  ve toplantıda Başkanlık Divanı'nda temsil edilecek TBMM Başkanvekilliği, Katip  Üyelik ve İdare Amirliği için dağılım yapılması öngörülüyor. İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI